IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Зелените инвестиции ще се възвърнат многократно

Дългът заради тях не е притеснителен, тъй като разходите са еднократни, а ползите - дългосрочни и за цялото общество

18:27 | 13.02.21 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Често мислим за държавните програми като за преразпределителни трансфери, при които парите се пренасочват от едни към други без да се създава никаква икономическа стойност. Но зелените инвестиции не са това. Когато изграждате нова слънчева централа, тя носи икономическа стойност под формата на електричество. Същото важи и за електрическата кола, фабриката, която използва водород за отопление, и електрифицираната сграда.

Често това включва подмяна на стара електроцентрала, кола или сграда. Но това не е просто заместване, тъй като тези стари електроцентрали, автомобили и постройки вероятно вече са значително амортизирани. Новите зелени заместители, които се изграждат, ще бъдат нови и лъскави. По този начин, зелените инвестиции до известна степен просто придвижват напред инвестицията, които икономиката така или иначе би направила. Тук има малко неефективност, тъй като оставен на собствените си механизми, пазарът би чакал по-дълго, за да изхвърли старото - но в замяна получавате нещо, които не бълва въглерод във въздуха и не прави планетата негодна за живеене.

Това е още по-вярно поради невероятните и продължаващи спадове в цената на зелените енергийни технологии. Слънчевите фотоволтаични панели, например, са с 92% по-евтини на ват от 2000 г.

Подобно е и при батериите. Цената на литиево-йонните батерии е намаляла с около 87% след 2010 г. и продължава да се понижава с двуцифрени проценти всяка година. При вятърните технологии също има значително поевтиняване.

Това означава, че чрез преминаване към слънчева енергия, вятър и батерии, САЩ няма да получават просто по-екологична енергия, a далеч по-евтина такава от изкопаемите горива. Това (буквално) ще изстреля всички видове друг напредък в технологиите, ускорявайки растежа. И тъй като разгръщането на възобновяемите енергийни източници помага да се намали цената им, благодарение на кривата на обучение, инвестиционният план на Байдън би означавал още по-евтина енергия в бъдеще. За първи път от началото на ерата на петрола човечеството може да премине към богата форма на енергия. Потенциалът за икономически ползи е огромен.

Тази възвръщаемост от инвестициите в зелена енергия ще бъде частично реализирана от правителството под формата на по-високи данъчни приходи. Но по-голямата част ще се насочи към хората. Така и трябва. Последвалият растеж на БВП ще намали дела на дълга в него, което означава, че дългосрочната фискална позиция на държавата ще се подобри, вместо да се влоши.

Така че не се страхувайте от дълга, който ще бъде причинен от големи инвестиции в зелена енергия. Това е промяна, която така или иначе ще се случи, а извършването й малко по-рано напълно си заслужава както за икономиката, така и за околната среда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 6 rate down comment 3
Hahoto2
преди 3 години
Възможна ли е климатична неутралност до 2050 година!? Какво показват сметките:Ако ще достигнем нулеви емисии до 2050 г., ще трябва да заменим около 193 петаватчаса (10 на 15-та ватчаса) енергия от изкопаеми горива годишно. Тъй като има 8 766 часа годишно, трябва да изградим и инсталираме около 193 PWhrs / година, разделени на 8766 h / година
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 7
zelka007
преди 3 години
пещерняците копейници от атака са ти нацъкали минусите ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 7
zelka007
преди 3 години
дядя вова , ясно е че пишеш за копейки , но поне измислете с кутев нещо реалистично , че като драснеш нещо от сорта за цените в енергетиката и ти лъсва голият (цензура) по техническо-икономическата част ... я коментирай що газпром строят фотоволтаични централи ... и това е при условие , че точат от изворчето ... https://***.gazprom-neft.com/press-center/news/gazprom-neft-to-build-solar-power-electricity-plants-at-its-refineries/и що росатом строят вятърни паркове ... https://***.rosatom.ru/en/rosatom-group/wind-energy/аве ей , барем се синхронизирайте с масква , как да го пишете , че те друго правят ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 3
ing5rov
преди 3 години
избил е само рибата ... от "това лято" до сега ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 3 години
хахаха, това само как си го измисли...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 4
kane
преди 3 години
Те копачните са по скъпи от панелите. Тях избил ли е също.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 6
kane
преди 3 години
Започнах да купувам фондове за производство на зелена енергия. Казах че съм закъснял, защото единият фонд който купих се е повишил с 170% миналата година. Предполагам представянето ще продължи и в близките поне няколко години...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 5
Oбичам България
преди 3 години
Просто направете малко по-достъпни и фотоволтаиците :-) те и сега не са толкова скъпи ... това лято на един познат сложихме 4 kW на къщата, с цел mining - извади късмет заради покачването на цените на BTC и вече са избити. Като хвърли ASIC-a ще му остане да си ги ползва със здраве, лошо ли е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 3
ing5rov
преди 3 години
: ))) гони михаля ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 5
khao
преди 3 години
...строиш централа ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още