Путин ще бъде разклатен, смутен и разтревожен от появата на по-млад, по-добре изглеждащ и по-смел противник. Но репресивният апарат на руската държава остава страховит. Предишните лидери на опозицията в крайна сметка свършваха в затвора, в изгнание или в ковчег - като Борис Немцов, който беше убит близо до Кремъл през 2015 г.
Изглежда няма голямо съмнение, че Навални ще бъде затворен за няколко години. Той може да умре в затвора. След задържането при завръщането си в Русия Навални обяви чрез социалните мрежи, че няма намерение да се самоубива. Това беше повече от черен хумор. То беше опит да се оформи мнението преди властите да обявят, че той е посегнал на себе си или е починал при нещастен инцидент.
Вероятно е да предстоят още и по-големи демонстрации. Путин и неговият поддържащ апарат ще се надяват, че многократните арести, уволнения, побои и убийства в крайна сметка ще изморят опозицията.
Друг въпрос е дали внимателно лъсканият имидж на руския лидер като защитник на обикновените граждани може да бъде запазен при такъв процес на масова репресия. Като запален по историята на страната си, Путин знае, че царското управление е било разклащано от многократни цикли на протести и репресии преди в крайна сметка да бъде свалено.
Целият свят, и Китай по-специално, ще следи какво ще се случи по-нататък в Русия. Путин и китиайският президент Си Дзинпин формираха реактивна ос, противопоставяща се на продемократичните движения по света. Неотдавнашните бунтове в Хонконг и Беларус изглеждаха особено заплашителни, защото се проведоха толкова близо до силовите центрове в Пекин и Москва - и можеха да послужат като вдъхновение за китайските или руските опозиционни сили.
Във Вашингтон президентът Джо Байдън вече скъса с упоритото безразличие на предшественика си Доналд Тръмп към съдбата на демокрацията и правата на човека в Русия. Белият дом настоява за незабавното освобождаване на Навални и неговите сподвижници.
Кремъл няма да чуе. Но американската подкрепа за Навални и протестите ще ядоса Путин. Една от причините руският лидер да ненавижда Хилари Клинтън - и да работи за изборната й загуба през 2016 г. - беше подкрепата, която тя изрази за демонстрантите против него през 2012 г.
Репресивният механизъм на руската държава се задейства. Но под твърдия подход отново става очевидна крехкостта на путиновия режим, заключава Рахмън.
преди 3 години свобода за руския народ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години путин ке падне! отговор Сигнализирай за неуместен коментар