Поддръжниците на Навални
В отделен анализ FT представя поддръжниците на Навални, които продължават работата му в Русия. Една от тях е Любов Собол, която също беше арестувана след призивите за мащабни протести в подкрепа на Алексей Навални.
„Те повдигат срещу нас колкото криминални обвинения могат, наблюдават ни, претърсват ни през цялото време и ни разпитват, за да затруднят работата ни и да си сплашат“, коментира Собол, един от най-близките съратници на Навални, пред изданието. „Ако искате да сте политик в Русия, трябва да сте готови за това“, допълва тя.
Мария Певчих, завършила London School of Economics, управлява разследващото звено на фондацията на Алексей Навални. Точно то публикува разследването за предполагаемия палат на Путин на брега на Черно море, което е започнало още докато той е бил в интензивното отделение в болницата в Германия след отравянето му.
Певчих посочва, че Навални е дал инструкции точно как да се управлява фондацията му, ако той бъде арестуван. Той е подготвил и списък с имена на олигарси, за които иска да се настоява ЕС и САЩ да им наложат санкции.
„Подготвяме се за това от 7 години. Могат да го убият, те вече се опитаха. Дали сме готови за това? Да“, коментира Мария Певчих.
Леонид Волков ръководи регионалната кампания на Навални напусна Русия и сега управлява офисите от Вилнюс, столицата на Литва. „Алексей и аз преценихме рисковете и решихме, че към този момент е по-добре за каузата да работя от чужбина“, коментира Волков пред FT.
Владимир Ашурков, изпълнителният директор на фондацията на Навални, поиска политическо убежище от Великобритания през 2014 г., след като му бяха повдигнати обвинения в пране на пари. Певчих живее в Лондон, но често посещава Русия и няма планове да се връща скоро в родината си, след като държавните медии публикуваха твърдения, че тя е западен шпионин, който е отровил Навални.
„Няма как постоянно да живеем в страх“, коментира Ксения Фадеева, която оглавява офиса на фондацията му в Томск, където той беше отровен през август 2020 г. „Това е нашата родина, трябва да се борим срещу това, което се случва, а не да ни е страх. Това определено ни прави по-гневни и решителни“, допълва тя.
Фадеева успя да влезе в градския съвет в Томск, като победи кандидатът на „Единна Русия“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира пред репортери наскоро, че твърденията, че Путин го е страх от Навални са „абсолютна глупост“. Той отрече и информацията за палата край Черно море и посочи, че „президентът няма нищо общо с ареста“ на Навални.
Съюзниците на Навални и служителите в неговата фондация обаче казват, че поведението на Кремъл говори друго. Полицията наскоро арестува един от фотографите му и го обвини в подстрекаване към екстремизъм, заради което го грози 5-годишна присъда.
Съдебни изпълнители са иззели и вещи от апартамента на Навални през миналата година, след като съдът му нареди да плати на Евгений Пригожин, свързан с Кремъл доставчик на храна, над 1 млн. долара за клевета. Любов Собол и другите му съюзници също са заплашени от подобни дела.
Фондацията на Навални е с етикет „чуждестранен агент“ в Русия – термин, който Москва може да употребява срещу всяка организация, която получава чуждестранна подкрепа. Организацията се изправя пред обвинения в пране на пари, след като полицията претърси всичките ѝ офиса в 45 града през 2019 г.
преди 3 години То Кремъл го направи по-известен от когато и да е било, със собствените си действия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар