Търговското напрежение
За останалия свят успехът на Китай е нож с две остриета. Търсенето в Китай е божи дар за бизнеса, който продава в страната, включително за производителите на суровини, както и за производителите на автомобили и компаниите за луксозни стоки, които губят продажби другаде.
Възстановената мощ на Китай също увеличи зависимостта на бизнеса от държавата, чиито лидери ясно заявиха, че искат да намалят зависимостта на Китай от чуждестранни компании в полза на изграждането на повече собствени корпорации.
В Австралия близо 42% от износа на стоки е насочен към континентален Китай през октомври, доближавайки се до рекордното месечно ниво от началото на годината, преди да спадне до 37% през ноември, става ясно от изследване на Commonwealth Bank of Australia.
Въпреки че китайските покупки на австралийска желязна руда подкрепиха икономиката на тихоокеанската държава, която преживя първата си рецесия от 29 години насам, те добавиха и безпокойство - особено когато Китай наложи ограничения върху вноса на австралийско говеждо, ечемик и вино, след като Канбера се включи в разследването около произхода на коронавируса.
„Станахме ли твърде зависими от Китай? Отговорът е категорично „да“, коментира Саул Еслейк, бивш главен икономист в Australia and New Zealand Banking Group Ltd.
В същото време митата, наложени от администрацията на президента Доналд Тръмп върху вносни стоки от Китай, имаха за цел да се справят с дисбалансите в глобалната икономика и да изравнят конкурентните условия между двете страни.
Вместо това обаче се очаква Китай да отчете най-големия си излишък по текущата сметка в историята през 2020 г., според Capital Economics.
И все пак, измерен като процент от световния БВП, излишъкът по сметката на Китай е още по-голям през 2007 и 2008 г.
Китай продължава да се сблъсква с някои големи икономически предизвикателства, включително със застаряващо си население и нарастващите разходи за труд, които оскъпяват производството. Неотдавнашната вълна на неизпълнения по кредити от страна на редица китайски държавни предприятия добави към дългогодишните притеснения допълнително напрежение.
Някои икономисти смятат, че държавният икономически модел на страната е притъпил иновациите в частния сектор, които са потенциално жизненоважни за бъдещето на Китай.
От появата на Covid-19 обаче икономиката на Китай остава устойчива, засилвайки убеждението на властите в Пекин, че тяхната система предлага по-надеждна алтернатива на западния демократичен капитализъм, особено по време на криза.
САЩ остават най-голямата икономика в света с най-големия потребителски пазар, както и с много по-висок жизнен стандарт и много по-влиятелна валута. Брутният вътрешен продукт на САЩ е с 50% по-голям от този на Китай.
През последните седмици САЩ се борят с екстремен политически стрес. Тази година се очаква американската икономика да нарасне с около 3-4%, но темпът вероятно ще се забави до този от 2019 г. през втората половина на годината, според прогнозите на някои икономисти.
От друга страна се очаква икономиката на Китай да нарасне с 9% през тази година, според изчисленията на Morgan Stanley.
преди 3 години Ти мразиш САЩ или се радваш за Китай? Не бих казал, че някоя от двете страни е пример за подражание във всички аспекти, но като цяло не виждам поводи за радостта ти?Нито виждам нещо положително за България, нито нещо положително за Русия, на която симпатизираш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Целенасочена работа... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Китай се насочва към икономическия трон на САЩ Китай вече е там, не се насочва! Дефакто!Деюре трябва да почкат у Капитолията да се кютечат с базуки,че да си го признаят.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар