Европейските държави отдавна се гордеят със своите социални грижи, включително и със здравните си системи. Те също така са убедени, че държавата има голяма роля във възстановяването след пандемията.
Но болезнено бавното изпълнение на програмите за ваксиниране срещу Covid-19 в Европейския съюз подкопава твърденията, че държавата знае най-добре – било то на национално или наднационално ниво. Освен ако ЕС не осъществи програмата си добре и бързо, ще бъде трудно да се повярва, че неговият политически модел може да доведе до по-добри резултати от това, което е на разположение в останалата част от света, пише Фердинандо Джулиано в материал за Bloomberg.
Европа не беше точно сред успешните примери по време на пандемията. Континентът бе ударен от брутална първа вълна през пролетта, когато новият коронавирус разкри пробойни в здравните сектори на толкова много държави.
През лятото ЕС изглежда се справяше по-добре от САЩ, разпалвайки надеждите, че е развил ефективна система за проследяване на болните, която би могла да помогне за предотвратяване на нови блокади. Но втората вълна през есента разби всички твърдения за европейското превъзходство.
Само някои държави в Азия, както и Австралия и Нова Зеландия, се справиха с пандемията компетентно.
За съжаление обаче ЕС изглежда не се справя и с последния и най-важен етап от справянето с вируса – ваксинацията. Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) отдели значително време, за да одобри ваксина, която бе приета като надеждна навсякъде другаде. Бавенето на одобрение за препарата на AstraZeneca и Оксфордския университет е разбираемо – тестовете му бяха белязани от проблеми, което оправдава предпазливия подход.
Но бавното проучване на ваксината на Pfizer и BioNTech, както и тази на Moderna, е по-трудно за разбиране.
Прилагането на ваксините е дори още по-лошо. Германия, Франция, Италия и Испания – най-големите страни в ЕС, заедно са ваксинирали по-малко от половината хора, които са били ваксинирани в Израел, показват данни, събрани от Bloomberg News.
Това е така, въпреки че тези четири страни имат население с близо 30 пъти по-голямо от това на Израел.
И макар че забавянето на ЕМА и Коледните празници не помогнаха особено, има някои признаци за забързване въпреки бюрокрацията и недостига на обучен медицински персонал и оборудване.
Европа има и известен успех. Първата одобрена ваксина бе разработена в германска лаборатория, въпреки че бе необходима американска компания, за да увеличи мащаба ѝ на действие. Но не липсваха и провали – едно от тях е ваксината на Sanofi, която бе отложена поне до края на 2021 г. най-рано.
Европейската комисия не можа да прецени и кои ваксини изглеждат най-обещаващи докато даваше поръчки през лятото. Брюксел трябваше по-късно да увеличава заявките си за медикаментите на BioNTech/Pzifer и Moderna, на които САЩ заложиха отрано.
Необходимостта от бързо ваксиниране е толкова голяма, че човек би се зачудил защо Европа се бави. Ефективно и бързо масово ваксиниране може да спаси хиляди животи, ще позволи на страните да отворят икономиките си по-скоро и ще спести психологическата мъка от безбройните блокади. Също така ще намали и риска от мутации на вируса, които ще направят Sars-CoV-2 по-труден за контролиране.
Дори и производствените забавяния не оправдават мудния подход – логично е да се използва всичко налично, за да се имунизират колкото се може повече хора, а не неизползваните дози да стоят по хладилниците, докато правителствата сглобяват плановете си за разпространение.
Полагането на такива усилия не е лесно. Може да е необходимо обучението на допълнителен персонал, отварянето на нови медицински центрове и справяне в всички онези хора, които все още се страхуват, че ваксините не са преминали подобаващи тестове. Но всички тези усилия трябваше да започнат преди месеци – веднага щом стана ясно, че ще има една или повече ефективни ваксини.
С появата на по-заразни форми на коронавирус и одобрението на ваксини, с които той да бъде борен, няма оправдания за забавяния. Европа трябва да вкара малко от така необходимата динамика в усилията си за ваксиниране на населението. Нейната репутация на компетентно управление – и така хваленият ѝ социален модел – зависят от това какво ще покаже на своите граждани и света.
преди 3 години Това ли е Бойчо? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Шeмeт, имаш някаква фиксация спрямо наричаният от теб Бойчо(който и да е той). Консултирай психиатър. ........ По темата, Блумбърг можеха да се поинтересоват и да разберат, че Израел заплаща 30 евро за ваксината на Пфайзер, а ЕС под 15 евро. Който плаща, той поръча музиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "Германия, Франция, Италия и Испания най-големите страни в ЕС, заедно са ваксинирали по-малко от половината хора, които са били ваксинирани в Израел, показват данни, събрани от Bloomberg News."Това обяснява нещата ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "Необходимостта от бързо ваксиниране е толкова голяма, че човек би се зачудил защо Европа се бави. Ефективно и бързо масово ваксиниране може да спаси хиляди животи, ще позволи на страните да отворят икономиките си по-скоро и ще спести психологическата мъка от безбройните блокади. Също така ще намали и риска от мутации на вируса, които ще направят Sars-CoV-2 по-труден за контролиране."Значи незабавната ваксинация предотвратява мутирането на вируса ... ?!Бойчо , на каква химия са твойте *** , дето пишат това ...?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "...болезнено бавното изпълнение на програмите за ваксиниране срещу Covid-19 в Европейския съюз ..."Грижа за скотонаселението ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар