IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Икономиката на САЩ се готви за излитане през 2021 г.

Вероятно ще бъде поставено началото на нов, още по-устойчив икономически бум, според анализ

11:28 | 27.12.20 г. 13
<p>
	<em>Снимка: David Paul Morris/Bloomberg</em></p>

Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

През 2020 г. икономиката на САЩ преживя три големи шока: Covid, протестите срещу расизма и изборите, които разделиха нацията, пише The Wall Street Journal.

Преди пандемията безработицата в САЩ беше на рекордно ниски нива, а заетостта продължаваше да расте. Най-дългата икономическа експанзия в историята на страната изглежда започна страхотен цикъл: увеличената заетост доведе до ръст на богатството на домакинствата и разходите, което насърчи повече наемания.

Още по-изненадващо беше, че след годините на разширяване разликата в богатството започна да се свива. Според изследване на Федералния резерв хората с най-ниски доходи отчитат ръст на нетното си състояние с 37% между 2016 и 2019 г., докато това на най-богатите остава устойчиво.

Силният пазар на труда насърчи работодателите да увеличат заплатите, предоставяйки повече гъвкавост на служителите си и повече инвестиции в обучения. Доходите на младите се повишаваха устойчиво - с 13% сред тези на възраст под 35 години, тъй като те получиха повече възможности, обучения и работен опит. Дори най-упоритите икономически тенденции, като намаляването на собствеността на жилища от чернокожите граждани, най-накрая се обърнаха през 2019 г.

След това обаче удари пандемията. Дълбочината на икономическите трусове, които предизвика, беше по-голяма от тази на която и да е поствоенна рецесия. Около 40% от жителите, които печелят по-малко от 40 хиляди долара, загубиха работните си места през март. Новите седмични заявления за безработица, които в продължение на месеци се движеха около 200 хиляди, преминаха шест милиона.

Междувременно разпределението на загубите на работни места беше напълно различно от обичайното за времена на икономически спад. Американците с ниски доходи бяха най-тежко засегнатата група по отношение на икономическото влияние от наложените от правителството мерки и намалените разходи за услуги лице в лице.

В по-широк мащаб това беше първата рецесия, поведена от сектора на услугите, рецесия в големите градове и сред жените. От февруари до април заетостта се понижи с 15% за жените на възраст между 25 и 54 години в сравнение с 12% при мъжете, става ясно от данни на Министерството на труда на САЩ. Сред петте милиона души, които бяха отстранени от пазара на труда от февруари насам, 55-процентен дял се пада на жените.

Въпреки че ресторантите, туристическите услуги, театрите и спортните лиги бяха повлияни от рестрикциите за овладяване на пандемията, други индустрии се облагодетелстваха от несигурните обстоятелства. Бакалиите получиха неочакван тласък на продажбите си, а националната верига на доставки трябваше да преодолее недостига на основни продукти. Много потребители се насочиха към компаниите за електронна търговия, тъй като нямаха възможност да напускат домовете си. Компаниите за онлайн обучение също спечелиха, както и предоставящите упражнения за домашни условия и видеоигри.

Безпрецедентното предизвикателство на пандемията ускори иновациите. Достъпът до телемедицина се увеличи благодарение на законови промени, които позволиха на пациентите и лекарите дистанционни посещения. Компании като Zoom, които не бяха особено популярни преди пандемията, се превърнаха незабавно в глобални брандове. Производителите въведоха промени, за да започнат да създават респиратори и маски вместо обичайните продукти. Опасенията за недостиг на респиратори така и не станаха факт.

Конгресът си отдъхна от партийните битки, за да одобри най-големия пакет от стимули, приеман някога. Така милиони американци получиха чекове за 1200 долара. Стимулите в САЩ задържаха много малки бизнеси на повърхността, като разширените помощи за безработица помогнаха за поддържането на устойчиви разходи. Доходите и разходите на домакинствата останаха изненадващо устойчиви по време на пандемията.

Междувременно фондовият пазар се възстанови бързо, а подобрението на пазара на труда надмина очакванията. До ноември безработицата се понижи до 6,7% спрямо 14,7% през април.

Трусовете около президентските избори в САЩ не бяха изненадващи, но все пак доведоха до предизвикателства. Много важни теми бяха заложени, включително икономическата политика. Вместо до синя или червена вълна, изборите в САЩ доведоха до смесен резултат, като демократите спечелиха Белия дом, но намалиха влиянието си в Камарата на представителите. 

Въпреки трите основни шока през 2020 г. американската икономика се насочва към възстановяване, растеж и продължаваща адаптация към новото нормално. Някои индустрии ще продължават да страдат докато пандемията трае, а и отвъд нея. Компаниите за отдаване на търговски площи се подготвят за новата ера на работа от дома и пазаруване онлайн.

Трябва да се отбележи, че няма общество, което да беше по-подготвено за случващото се. Стартъпите процъфтяват. Има почти 1,6 милиона нови бизнес приложения към третото тримесечие на 2020 г. в сравнение с по-малко от 860 хиляди за същия период година по-рано. Финансовият сектор е стабилен, до голяма степен благодарение на по-големия и бърз отговор на Федералния резерв в условията на коронакриза в сравнение с реакцията на централната банка по време на финансовата криза от 2008-2009 г. Онлайн икономиката помогна на Америка по време на скорошните мрачни дни и се очаква да продължи да се разширява. Междувременно високоефективни ваксини ще бъдат налични скоро, заедно с евтини, бързи тестове срещу Covid-19 за употреба у дома.

След като условията станат безопасни за бизнеса, каквито са обикновено, икономиката може да нарасне с бърз темп. Американците генерираха два трилиона долара в нови спестявания от февруари насам, става ясно от данни на Фед. Това означава, че над 10% от брутния вътрешен продукт чакат да бъдат изразходвани.

Междувременно бъдещето на работното място ще създаде нови възможности. Сега, когато дистанционната работа е широко приета, много служители вече няма да се насочват към скъпите центрове на градовете. Те ще могат да се преместят на места, на които да построят свои домове и да прекарват повече време със семействата си.

Хората ще продължават да пестят врме и пари, изразходвани по-рано, за да се придвижат до работното си място. Така можем да станем свидетели на промени на физическите места, от които работодателите вече не се нуждаят. Офис сградите могат да се превърнат в жилищни, паркингите - в паркове, а зоните за паркиране - във велоалеи.

Америка преживя тежка 2020 г., но е вероятно да бъде поставено началото на нов, още по-устойчив икономически бум.

Още новини четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:20 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 8 rate down comment 3
дядя Вова
преди 4 години
С това гориво се лети:https://usdebtclock.org/Като гръмне, в океана чак ще ги прати! Ще си полетят наволя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 4
дядя Вова
преди 4 години
Икономиката на САЩ се готви за излитане през 2021 г. Падането в пропастта също е летене...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 0
IQ96
преди 4 години
А стига бе. Не мога да повярвам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още