IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как ще изглежда капитализмът на бъдещето?

Американският икономист Бранко Миланович написа тревожна книга за нашата икономическа система

08:39 | 30.11.20 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Alex Kraus/Bloomberg</em><br />
	&nbsp;</p>

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg
 

Победителите в историята

Въпреки тези присъщи слабости на капитализма Миланович не вижда конкурентна алтернатива. „Лидерството на капитализма като най-добрия, или по-скоро единственият начин за организиране на производството и разпределението, изглежда е абсолютно“, пише авторът. 

Ситуацията обаче била по-различна в политическата сфера: „Никога не вярвах на пророчеството на Фукуяма, че светът ще се превърне в единна либерална демокрация след падането на Берлинската стена“, казва авторът, позовавайки се на известната творба „Краят на Историята и последният човек“ на американския политолог. В световен мащаб има само един икономически модел - капитализъм - но различни политически системи. Това няма да се промени и в бъдеще, сигурен е той.

Икономистът разграничава либералния капитализъм в САЩ от „политическия капитализъм“ в Китай. Той отбелязва, че и двете системи имат значителни слабости. На Запад - преди всичко нарастващото неравенство, а там - липсата на върховенство на закона, прекомерна бюрокрация и корупция.

„Ако обаче Китай изпревари икономически Запада в бъдеще, тогава ще имаме проблем“, предупреждава той, „как можем да обясним това“. САЩ и Германия със сигурност не биха приели китайския модел. „Но все още развиващите се страни като Етиопия или Замбия биха могли да намерят примера на Китай за много привлекателен“.

Въпросът, който остава отворен, е дали политическият капитализъм на Китай може да изпълни своята част от фаустовския пакт с 1,3 милиарда души в страната: да осигурява постоянно нарастващ просперитет в замяна на политическия суверенитет на комунистическата партия.

Спомени за Ралф Дарендорф

Същността на книгата обаче е въпросът дали капитализмът може да оцелее въпреки социалните изпитания, които причинява. Миланович е скептичен: „Не е достатъчно капитализмът да следва собствените си правила. Нуждаем се от осъзнаване кое е законно и етично приемливо и кое не“, пояснява икономистът, който преподава в Ню Йорк.

В миналото религията също определяше тези граници на съвестта в икономиката. „Днес нашето икономическо поведение не е възпрепятствано от религиозни или морални стандарти“, казва Миланович.

Голяма част от това, което икономистът критикува и изисква, напомня на мислите на великия либерален социолог Ралф Дарендорф, който приживе също предупреждаваше за разяждащите ефекти на социалното неравенство върху западните общества и апелираше към моралния императив на „почтения бизнесмен“ .

Наред с това обновяване на капиталистическото съзнание Миланович прави редица практически предложения за подобряване на икономическата система. Те включват по-високи данъци върху имуществото и наследството, повече публични инвестиции от държавата и забрана за частно финансиране на предизборни кампании, за да се предотврати концентрацията на икономическа и икономическа мощ.

Шансовете за подобни реформи обаче са малки. Те не само се сблъскват с често ожесточената съпротива на засегнатите в различните страни, но липсва и международна координация, без която би имало огромни нарушения на конкуренцията между отделните икономики.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 1
khao
преди 3 години
алчноста също не е двигател на прогреса :):) като погледнеш в историята, малцина от големите изобретатели са го правили заради пари или власт ... както и най богатите в историята рядко са правили нещо различно от интриги и трупане на още влст и пари...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 3 години
това дето си го описал не се ли случи точно заради развилнялия се капитализъм и липсата на регулации ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
Има поне един лесен отговор на въпроса от заглавието - капитализмът на бъдещето няма да е като днешния каптализъм, така както днешният капитализъм не е като този от миналото. И от тук нататък може да се упражняваме колкото си искаме в предвиждания, пожелания какъв трябва да е, надежди и т.н. Някой някъде може и случайно да уцели нещо от бъдещето. Пък и зависи колко надалече в бъдещето гледаме. Догодина капитализмът ще е същия каъвто е и сега (да сложа и едно "може би" за всеки случай). За по-нататък ще ми трябва кристално кълбо, а нямам такова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 2
фиг.1
преди 3 години
Има различни видове мързел. Най-лош е интелектуалния, но Хaxoто явно не говори за него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
тва дето от мързел изобретяваш нещо , е доста невярно твърдение ... :))) ... мързелите не изобретяват нищо , а се скатават от работа ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
V.At.
преди 3 години
Напоследък и аз се чудя дали пък да не стана последовател на историческия материализъм. Очевидно, че Маркс много греши с идването на комунизма, но напоследък в Европа сме свидетели на раждането на една нова класа - чиновничеството, което чрез регулации и "справедливо разпределяне" си взима своето. За възход на чиновничеството като класа не може да се говори в Китай и Русия, защото то там си е отдавна. В Китай още от династията Син, а в Русия от Петър . А сега бурно навриза в Европа. Но това не е точно капитализъм, както аристократите през 19 век не са точно феодали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 3
Hahoto2
преди 3 години
По-рано си мислех, че мързелът е основен двигател на прогреса. Мързи те - изобретяваш нещо, за да си свършиш работата по-бързо и ефективно. С времето разбрах, че човешката раса се движи основно от алчността. Цялата ерархия на обществото, властовите центрове, желанието за власт и да имаш повече и повече, всичко се движи от алчността и егоизма. Цялата машина на икономическия растеж се движи от алчност - да имаш повече и да продаваш повече. Да помислим рационално кое е нещото, каращо политиците да лъжат, олигарсите да крадат и корумпират, медиите да фалшифицират, големите корпорации да тровят и експлоатират, а империите да се опитват да налагат волята си над по-слабите? Коя е истинската причината за всички тези несправедливости, задушаващи нас и планетата ни? Отговорът не е толкова сложен това са алчността и егоизмът. Всеки от гореизброените примери е свързан със желанието за повече. Повече власт, повече пари повече за мен. Жажда за повече и повече без никаква мисъл за последиците важното е да е повече, а единственото по-важно е да бъде за мен. И най-лошото е че всичко това е залегнало в природния ни чип, така че алтернативата много трудно ще може да се отгледа, ако няма някакъв тотален катаклизъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 2
Petar2015
преди 3 години
Изводът е ясен - трябва да се присъединим към богатата класа и да заложим на популизма.А идеята за "почтения бизнесмен" е утопия. Милите и справедливи хора не се сдобиват с власт/пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 3
фиг.1
преди 3 години
Капитализмът е мъртъв, сега е ерата на корпоративния капитализъм, което е нещо по-различно. Никой вече не вярва в "Американската мечта", че човек може да стартира бизнес със собствени средства, да го развие с много труд и после да го остави на децата си. Дори основателите на прословутите "стартъпи" имат за цел не да ги развиват, а да ги продадат за много пари на някоя голяма компания. Мечтата на младите хора днес не е да постигнат икономическа независимост, а да си намерят лека работа с висока заплата. С корпоративният капитализъм идва и плановата икономика. Да защитаваш принципите на капитализма днес е все едно да защитаваш средновековния феодализъм. Няма полза, защото той никога няма да се върне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 5
studioaa
преди 3 години
Капитализмът в бъдещето е всиъщност е марксизмът от близкото минало - ние вече сме виждали какво представлява той - свръхцентрализация и свръхрегулация, микромениджмънт на всяко ниво, централно планиране в сравнение, с което дори Сталин изглежда като капиталиталист. Крахът е съвсем близо: в момента наблюдаваме обръщане на урбанизацията масово напускане на градовете, крах на международния трафик и търговия, въпрос на време е и останалите стълбове на глобализацията да се сринат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още