IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Американските власти се подготвят за бунтове на президентските избори

Разделението в страната е осезаемо навсякъде: администрацията на Тръмп изостри поляризацията, която нараства от десетилетия

08:19 | 27.10.20 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Избирателна секция в Ню Йорк. <em>Снимка: ЕРА</em></p>

Избирателна секция в Ню Йорк. Снимка: ЕРА

С оръжие до избирателната секция

В повечето щати партиите набират така наречените наблюдатели на доброволни начала. Те не могат да се намесват директно, но могат да докладват за нарушения на централата на партията и да уведомяват изборния съдия, който ще проверява дали всичко е наред във всяка избирателна секция. Президентът има 50 000 наблюдатели на изборите, които той официално нарича „Trump Army“, 10 000 доброволци работят за Байдън. За тази цел и двете кампании наеха стотици адвокати, които да разследват евентуални измами на изборите.

Никога преди в историята на САЩ не са били използвани толкова много от тези „poll watcher“. Официално те трябва само да наблюдават, но е възможно дори само тяхното присъствие да бъде потискащо. Ситуацията клони към недоразумения и ескалация. Например в Колорадо - в много части на щата е позволено да се носят оръжия - видимо по тялото. 

Така избирателят може да отиде до избирателната секция с пистолет на кръста и да гласува, но не може да остане по-дълго от необходимото. Няма ясни критерии. „Ако обаче трима души застанат пред избирателната секция малко по-далеч и размахват знамена на Тръмп и оръжия, тогава това може да се разглежда като сплашване“, обяснява пред германския икономически всекидневник Handelsblatt привърженик на Демократическата партия, който се обучава за наблюдател на изборите и иска да остане анонимен.

Колорадо е един от петте щата, които са преминали към гласуване по пощата преди пандемията. Гражданите получиха своите бюлетини по пощата от 9 октомври и оттогава могат да ги пускат в специално издигнати урни. Има и класически избирателни секции за малцината, които предпочитат да гласуват на място.

Интересът към тези избори е огромен и ситуацията "е напълно безумна", казва стратегът от демократите Крейг Хюз. Още в началото на изборния период гласоподавателите се стекли до избирателните урни, а броят на подадените гласове вече е над 1,1 милиона, показват данните на анализаторската компания Magellan Strategies. Това е една трета от всички очаквани гласове в Колорадо.

Бен Мейсън е един от тези ранни гласоподаватели. Той току-що е гласувал, докато дъщеря му тренира на футболното игрище срещу избирателната секция. „Никога не съм бил толкова напрегнат. Проверих пет пъти дали съм попълнил всичко правилно", казва жилавият мъж в края на тридесетте години. “Наистина искам гласът ми да бъде отчетен. Не знам какво ще направя, ако Тръмп остане още четири години на власт, това би било просто ужасно”.

Мейсън се е отказал да гледа новините вечер, това просто го подлудява, казва той. Защото се вбесява на Тръмп. „Не мога да разбера защо той все още има толкова много последователи. След всичко, което се случи. Covid, разбира се. Но много преди това. Помислете само за децата на границата с Мексико. В каква държава сме се превърнали?”.

Цунами от Fake News в интернет

Разделението в страната е осезаемо навсякъде: администрацията на Тръмп изостри поляризацията, която нараства от десетилетия. Щатите се справят с последствията съвсем различно. Носенето на оръжие открито на избирателните секции, каквото е разрешено в Колорадо, току-що бе забранено в щата Мичиган.

Поводът е дясна терористична клетка, която обяви гражданска война заради блокирането заради коронавируса през пролетта и планираше да отвлече и убие губернатора на Демократическата партия Гретхен Уитмър. Групата се е свързала чрез страница на речта на омразата във Facebook.

След като Русия се намеси в изборите през 2016 г., много щати стартираха инициативи за борба с дезинформацията. През септември ФБР предупреди, че чуждестранни участници отново разпространяват невярна информация. В Колорадо специално назначен бивш експерт по вътрешната сигурност разглежда твърденията за дезинформация около изборите.

Щатското правителство отпусна бюджет за реклами в Google за подходящи думи на търсене. Например, ако някой твърди, че бюлетини биват изгорени в Колорадо, Колорадо може да показва реклами, щом гражданите потърсят в Google „Colorado Ballot Fire“. След това рекламите се показват в горната част на списъка за търсене и насочват към проверена информация. Подобни инициативи има в Калифорния и Охайо, но в никакъв случай не във всички щати.

Отговорните за изборите власти са хронично нефинансирани и с по-малко от нужното персонал. Независими организации изчисляват финансирането, необходимо за провеждане на изборите, на 2 милиарда долара. За изборите обаче бяха предвидени само 400 млн. долара в пакета за стимулиране, който беше приет през пролетта.

Дали изборите в САЩ ще протекат сигурно и демократично, ще стане ясно след тях. Но предпоставка за яснотата е това инцидентите, независимо дали са физически или виртуални, да се отчитат изцяло. Само няколко щати имат конкретни насоки относно това кога сплашването, заплашването или потискането до избирателната урна е наказуемо, анализира блогът Lawfare.

„Следователно е отворен въпросът как властите ще наказват конкретни случаи”. Веригата за докладване е особено проблематична в структурно слаби и селски райони. Там често се случва отделни казуси да останат незабелязани. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 5 rate down comment 2
abdul
преди 4 години
а да! забравих *** и ковид-откачалките, нищо че се припокриват с останалите до някъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
abdul
преди 4 години
Какви бунтове какви 5 лева?!Кой ще се бунтува? ***, еколози, вегани и програмистчета срещу въоръжени реднеци или как?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
mrynmryn
преди 4 години
Според мен тръмпа ще спечели и двамата не са стока, но бай Джо има твърде много "заметено под килима" със съмнителни лица и това ще му изиграе кофти шега. Макар че вероятно дори той да ги спечели сигурно ще намерят как да го разкарат и вицето му да управлява.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Ако Тръмп не беше толкова хаотичен и не беше слапал отношенията с Европа - и аз щях да стискам палци за него.Сега съм безпристрастен, Слипи Джо е жалка алтернатива.Но това не пречи да трупам кеш по сметката си в IB, защото ако БайДжо спечели....ще има сеч на борсата и ще се купуват качествени активи "на промоция".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 1
bgMan
преди 4 години
Всъщност бунтовете ще са логичния отговор на безумията на глобалистите/педаали, които умишлено скапват първо икономики, а после социалния и обществен ред в държавите по света.Пожелавам успех на Тръмп и на републиканците!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 4 години
Бунтовете ще са навсякъде,по целия свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още