Римски пътища, китайски барут, британски параходи, автоматични огнестрелни оръжия: голямото съперничество между великите сили винаги е било определяно от технологичното превъзходство. Днес Китай, Русия, Иран и други осъзнават, че технологиите могат да заличат военното и икономическо надмощие, на което Великобритания, САЩ и техните съюзници отдавна се радват, пише за Financial Times Аня Мануел, съосновател и директор на консултантската компания Rice, Hadley, Gates & Manuel.
Китай е фокусиран изцяло върху това догонване. Прави го законно, като инвестира милиарди в ключови технологии, насърчавайки научното, технологичното, инженерното и математическото образованието, както и черпейки от бази данни с отворен код. Пекин обаче действа и незаконно - чрез кибер кражби и индустриален шпионаж.
Реакцията на света ще определи дали Западът ще продължи да бъде лидер и да извлича ползите от технологичните иновации. Европа и САЩ засега не са в състояние да въздействат върху поведението на Китай. Но времето за пасивност свърши. Нуждаем се от стратегия, за да останем конкурентоспособни. От решаващо значение е по-задълбочената взаимна ангажираност.
След Втората световна война Европа и САЩ въведоха световен ред. Те установиха норми за мирни икономически отношения и международни стандарти, уреждащи всичко - от телекомуникациите до сателитите и безопасните самолетни маршрути. Това огромно усилие се отплати. Сега е време да направим същото по отношение на технологичното развитие: предложение, което наричам „Технология 10“.
То ще се основава на скорошната британска инициатива „Демокрация 10“, която има за цел да обедини държавите от Г-7 с Южна Корея, Индия и Австралия за координиране на глобалните 5G стандарти и обезпечаване на веригите за доставки. Досега никоя държава не се ангажира съществено. Обединеното кралство и САЩ трябва да удвоят усилията си.
Ако Джо Байдън бъде избран за президент на САЩ през ноември, премиерът на Великобритания Борис Джонсън ще има реален партньор в подобно начинание. Байдън заяви, че ще „създаде единен фронт от приятели и партньори, който да се противопостави на злоупотребите от страна на Китай“ във връзка с кражбите на „технологии и интелектуална собственост“, ще се изправи срещу неговия „високотехнологичен авторитаризъм“, ще изгради безопасна 5G инфраструктура и ще въведе „правила, норми и институции“, които да надзирават глобалното използване на новите технологии.
Важно е как ще бъде организира инициативата. Създаването на нова, постоянна организация би било грешка. Такива държавни институции са бавни и бюрократични. Далеч по-добра е гъвкавата, неформална структура от работни групи.
В тях биха могли да уастват висши правителствени служители, технологични лидери и учени чрез срещи при затворени врати, за да се постигнат конкретни резултати. Включването на технологичната индустрия от самото начало би ѝ помогнало да прогледне, че „бизнесът постарому“ с Китай може вече да не е възможен.
Гъвкавата структура също е от ключово значение за съгласуваността между съюзници, които гледат на китайската заплаха по различен начин и могат да са лидери само в една технология. В работната група по полупроводници, например, може да участват САЩ, Великобритания, Южна Корея, Япония, Нидерландия и Тайван. Групата относно стандартите за изкуствения интелект пък може да изтика на преден план Великобритания, САЩ, Канада, Израел и Индия.
„Технология 10” трябва да започне с няколко тесни въпроса и след това да създаде допълнителни групи, ако е необходимо. Темите могат да включват: гарантиране, че държавите от инициативата запазват лидерството си в проектирането и производството на полупроводници; координиране на контрола върху инвестициите и износа; възвръщане на водещата роля във финтех иновациите; и разписване на норми за безопасна употреба на изкуствения интелект и други напреднали технологии. Бъдещите групи биха могли да координират ресурсите за изследвания в областта на модерните биотехнологии и квантовите изчисления.
Координацията между съюзниците е най-ефективният начин в противовес на Китай. Инициативи като „Направено в Китай 2025” и „Китайски стандарти 2035” имат за цел да сложат край на технологичното господство на Запада и неговите съюзници чрез пазарна доминация, контрол върху международните стандарти и подкопаване на индустриалния капацитет. Време е нациите съмишленички да се обединят. Време е за „Технология 10”.
преди 4 години Продължавай да лъскаш руския ботуш. Наведена глава, саба не я сече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ти и дребните китайци с малките биберончета ще изядете големия бял боздуган, това ще стане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години аз пък мисля да ги ползвам китайските попълзновения срещу западните такива .... и не само аз а много държави потискани досега ще приветсват този факт както Куба, Иран и Венецуела .... България да се надяваме също, защото ние никога няма да бъдем част от тия рептили и съм ЗА да нaeбем дружно с китайска помощ eбaнния деградирал запад !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Стояне, я бъди малко по-конкретен този път, много те моля. Кой подарява пари, на кого ги подорява и защо ги подарява. Откъде ги взима та ги подарява и какво изобщо означава думата подарявам? Че то и аз в магазина тая сутрин подарих едни пари. Но си мисля, че стане ли дума за пари думата "подарявам" е неуместна. По-точна е думата "купувам" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Зеле,да уловиш сарказъм се иска малко багаж.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Признавам, "попълзновения" не я бях чувал като дума. Китай има едно 5G, но им изяде главите на останалите. Може би сега е време западът да направи, каквото правиха те години наред - да открадне технологията, да я измени леко и да я патентова, тъй като в момента повечето патенти в 5G се държат от Хуваей и трябва някой да ги купи, за да се ползват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Той отдавна е отървал козите :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Той отдавна е отървал козите :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години започнал си сам със себе си да водиш диалог в един пост ... не отиват надобре нещата ... :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Искаш не искаш, България е част от Запада. Ползата от обединението в нашия случай е конкретна и реална - подарени пари. Може да не стигат до теб под формата на пачки, но ти осигуряват осем часов простор(работно време) за изява. отговор Сигнализирай за неуместен коментар