Тайното встъпване в длъжност на Александър Лукашенко тази седмица дава ясен знак, че той не възнамерява да напуска властта в Беларус. Това принуждава все по-голям брой професионалисти, особено от процъфтяващия ИТ сектор в страната, да решат дали да останат да се борят у дома, или да отидат другаде, пише онлайн изданието Politico.eu в свой анализ.
„За много хора е трудно да работят в такава среда, емоционално“, коментира Алексей Шкор, 30-годишен, блокчейн архитект и главен изпълнителен директор в DEIP, беларуска ИТ компания.
Нарастващата бруталност на режима – стотици хора бяха арестувани в гневните протести след тайната клетва в сряда, подчертават опасността от продължаваща опозиция. „Властите искат да сплашат хората, за да не излязат на улицата. Те се страхуват много от протестите“, казва Шкор.
Хиляди са задържани, а над 250 политици и активисти са арестувани и обвинени в престъпна дейност през последните месеци.
„Всички разбират, че не сме защитени. Всеки може да стане жертва на репресии“, казва Шкор в телефонно интервю. Една от жертвите е Алексей Коротков, приятел на Шкор и един от последните политически затворници, обявени от надзорния орган по правата на човека.
Коротков е 25-годишен, изпълнителен директор и основател на MakeML, стартъп, който разработва софтуерни системи за изкуствен интелект. Арестуван е в центъра на Минск по време на мирен митинг в края на август. Обвинен е в обучение и финансиране на хора за участие в антиправителствени митинги. Ако бъде признат за виновен, той е заплашен от 3 години затвор.
ИТ специалистите са изключително дейни и активни в настоящите политически вълнения. Много от тях се включиха в екипите на опозиционните кандидати на президентските избори на 9 август. Някои помогнаха за изграждането на онлайн платформа за алтернативно преброяване на гласовете, за да се разкрият мащабите на измамата с гласовете.
През последните седмици много ИТ служители се присъединиха към масовите протести в Минск и други градове, демонстрирайки срещу официалните резултати от изборите, които те смятат за фалшифицирани. Лукашенко твърди, че е спечелил 80 процента от гласовете, но не е признат за президент от нарастващ брой държави.
„Т.нар. „встъпване в длъжност“ от 23 септември 2020 г. и новият мандат, заявен от Александър Лукашенко, нямат никаква демократична легитимност“, казва се в декларация на ЕС.
Станислав Шушкевич, първият лидер на Беларус след разпадането на СССР през 1991 г., заяви в телефонно интервю, че церемонията наподобява „избор на престъпен бос“. „В структурите на организираната престъпност това се прави тайно. Той не е легитимен президент“, допълва Шушкевич.
преди 4 години И преди това хората напускаха. След това просто стана по-лесно. Поне за Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години да сме акуратни... 20години го играем и продължаваме.... по спомени някъде 2000та паднаха визите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години При нас този филм с изтичащи мозъци го играем успешно от 30 години. Но пък в развъждането на тикви,калинки и братя индоевропейци могат да ни завидят от всяка фирма за производство на ГМО отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И в България е така. Като имаме предвид каква тиква ни е премиер отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тикви и мозъци не виреят на едно място! отговор Сигнализирай за неуместен коментар