Бягство
Репресиите подхранват емиграцията, особено сред ИТ специалистите, които принадлежат към много мобилна професия. Една трета от анкетираните ИТ специалисти планират да напуснат страната, според онлайн изданието dev.by. Около 5% от тях вече са напуснали Беларус, много от тях са вече в Украйна.
„Украйна е популярна, защото няма визов режим между двете страни“, казва Шкор.
Според проучване, публикувано на dev.by, 12 беларуски ИТ компании са в процес на напускане на страната, 59 преместват част от персонала, а други 112 компании търсят подходяща държава, в която да се установят.
ИТ секторът генерира около 5% от беларуския БВП, наравно със земеделието и горското стопанство. Въпреки това обаче правителството действа с желязна ръка и срещу него. В началото на този месец полицията нахлу в офиса в Минск на американската софтуерна компания PandaDoc и арестува някои висши служители. Властите ги обвиниха, че са откраднали 40 000 долара от корпоративни сметки и са злоупотребили с позициите си, ощетявайки държавата.
„Законът в Беларус спря да съществува", казва се в изявление на компанията. „Властите дори не си правят труда да действат в съответствие с преобладаващите правила и закони на страната. Обвиненията са измислени по политически заповеди, идващи от правителството. Това засяга всички в Беларус“, допълва се в изявлението.
Изпълнителният директор на PandaDoc Микита Микадо смята, че полицейският набег е отмъщение за личните му усилия да предостави финансова помощ на пострадали заради безредиците и полицаи, които искат да напуснат системата на фона на насилието.
Не само ИТ специалистите преценяват възможностите си за бягство от страната. „Преди изборите Беларус беше стабилно място за живеене, при условие че се пазете от политиката. Това вече не е така“, посочва 35-годишният Андрей Стрижак, който е заминал 4 седмици преди изборите през август. Той е координатор на доброволческо движение, наречено BYCOVID-19, което събираше дарения за закупуване и разпространение на лични предпазни средства през първите месеци на пандемията. По това време Лукашенко омаловажи заплахата от вируса, като препоръча на хората да пият повече водка.
Стрижак емигрира първо в Украйна, а след това в Литва. Той е един от 50-те основни членове на опозиционния координационен съвет, създаден след изборите за договаряне на мирен трансфер на властта. „Докато Лукашенко е на власт, няма какво да правя в Беларус“, казва той в телефонно интервю.
Шкор смята, че ако политическата криза продължи много по-дълго, голяма част от ИТ сектора ще изчезне, а страната ще бъде сериозно засегната от нова вълна изтичане на мозъци. „Предвиждам, че до няколко месеца ще [видим] как до 50 процента от ИТ специалистите ще се преместят в чужбина“, посочва той.
преди 4 години И преди това хората напускаха. След това просто стана по-лесно. Поне за Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години да сме акуратни... 20години го играем и продължаваме.... по спомени някъде 2000та паднаха визите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години При нас този филм с изтичащи мозъци го играем успешно от 30 години. Но пък в развъждането на тикви,калинки и братя индоевропейци могат да ни завидят от всяка фирма за производство на ГМО отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И в България е така. Като имаме предвид каква тиква ни е премиер отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тикви и мозъци не виреят на едно място! отговор Сигнализирай за неуместен коментар