IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тръмп е заплаха не само за демокрацията на САЩ, но и за икономиката им

Ако настоящият президент не признае евентуална изборна загуба и се вкопчи във властта, могат да настъпят опустошителни последици за американското стопанство

16:25 | 01.10.20 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Доналд Тръмп очевидно не смята да сдаде поста без бой. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Доналд Тръмп очевидно не смята да сдаде поста без бой. Снимка: Bloomberg

Все още е възможно президентските избори в САЩ през ноември да минат гладко по начина, по който протичат повечето избори - просто чрез преброяване на гласовете, назначаване на щатски електорални колегии и определяне на победителя по конституционните правила. Но с всеки ден този сценарий изглежда по-малко вероятен. Не може да се каже какъв ефект биха имали едни оспорени избори и конституционна криза върху икономиката на САЩ, но вероятно няма да е благоприятен, пише Ноа Смит за Bloomberg. 

Президентът Доналд Тръмп дава все повече сигнали, че няма да признае изборите, ако загуби. Поради пандемията от коронавирус много избиратели не желаят да се трупат пред секциите и искат да гласуват по пощата. Привържениците на Джо Байдън изглеждат много по-склонни да упражнят вота си по този начин. Но Тръмп твърди (без доказателства), че при това гласуване се ширят измами. Той намеква, че няма да приеме резултат, при който евентуалната преднина на Байдън е дошла по пощата.

Има и други начини, по които Тръмп да отхвърли присъдата на демокрацията. Някои източници предполагат, че той обмисля начини за заобикаляне на резултатите от изборите в отделните щати, като чрез контролирани от републиканците щатски законодателни органи ще назначи членовете на електоралните колегии, които няма да гласуват за Байдън. Няколко съюзници на Тръмп, като политическия провокатор Роджър Стоун, дори настояват президентът да обяви военно положение, да изземе бюлетините и да извърши масови арести на политически опоненти.

Ако Тръмп откаже да признае легитимността на гласовете по пощата или използва особеностите на избирателната система, за да обезсили волята на гласоподавателите, това ще представлява най-малкото временна отмяна на демокрацията в Америка. Страната може да се присъедини към групата на Турция, Унгария и други бивши демократични, а сега квази-авторитарни държави.

Какъв ефект ще има това върху икономиката? Много изследвания показват, че политическата нестабилност води до по-нисък икономически растеж в бъдеще. Например, опитите за преврат в Африка на юг от Сахара обикновено възпрепятстват растежа през следващите години (интересното е, че ефектът е още по-лош, когато превратът не успее). Превратите, които свалят демократично избрани лидери, са особено вредни.

Пазарите на активи наскоро игнорираха огромни сътресения като COVID-19 и антирасистките бунтове със забележителна устойчивост. Възможно е те да понесат с лекота и суспендирането на американската демокрация. Една заобиколила изборите администрация на Тръмп може да почувства необходимостта да замести изгубената демократична легитимност с икономически просперитет и да излее фискални стимули. В дългосрочен план обаче лошото политическо управление може да доведе до рязък икономически спад, както във Венецуела, но това може да не стане с години. Растежът в Турция, например, продължи няколко години след масовите протести срещу президента Реджеп Тайип Ердоган през 2013 г.

По-сериозно икономическо въздействие може да настъпи, ако едни оспорени избори тласнат страната в хаос и граждански конфликти. Антирасистките протести през юни бяха може би най-големите в историята на САЩ. Ако непризнаването на изборите от Тръмп предизвика още по-мащабни демонстрации, то може да доведе до спирала на насилие, като леви и десни милиции се стрелят по улиците, ако не и по-лошо. Резултатът би бил, ако не гражданска война, то продължителен сектантски конфликт, подобен на размириците в Северна Ирландия.

Такива вълнения със сигурност биха били лоши за растежа. Те биха направили бъдещата икономическа политика изключително несигурна, тъй като тя зависи от поддържането на стабилност в държавата. Смята се, че такава несигурност има пагубен ефект върху инвестициите и брутния вътрешен продукт, а някои нейни измерители вече достигнаха до безпрецедентни нива.

Перспективата за хаос в градовете, конфликти с използване на насилие и несигурност относно това кой ще контролира страната през следващите години ще създаде много лоша бизнес среда. В най-лошия сценарий бизнесът и инвеститорите биха могли да решат, че САЩ е фалираща държава и че най-доброто място за парите им е в чужбина, поне докато нещата се успокоят. Резултатът може да бъде безпрецедентно изтичане на капитали - пари, бягащи от водещата световна икономика и същевременно изоставящи глобалната резервна валута. Това вероятно би означавало крах за долара, ръст на инфлацията в САЩ и дестабилизиращи потоци от горещи пари към Европа, Япония, Канада, Австралия, Южна Корея и други, по-стабилни развити държави. Биткойнът и златото вероятно ще поскъпнат, но други активи може да понесат катастрофални загуби, допълвайки спиралата на гражданските вълнения.

Бягството на капитали, изтичането на инвестиции и загубеният статут на долара като резервна валута биха причинили дълготрайна икономическа разруха. Вероятно САЩ никога повече не биха си възвърнали позицията на център на глобалното богатство и технологиите. Както когато Русия загуби Студената война и изпадна в хаос през 90-те години, колапсът на САЩ ще бъде дълбок и дълъг, а може би дори и по-лош, тъй като Америка има много накъде да пропада.

Това е най-лошият сценарий, но трябва да го имаме предвид. Като цяло, оспорените избори и социалните вълнения са неблагоприятни за икономиката. Републиканските сенатори, съдиите от Върховния съд и други властни фигури трябва да помислят много сериозно за потенциално огромната цена от позволяването на Тръмп да оспори присъдата на избирателната система.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:50 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 2 rate down comment 0
KMETA
преди 4 години
Моника Левински не понимает, зачем Байдену в таком возрасте овальный кабинет?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 1
Money
преди 4 години
> Американската демокрация не е шоу и поведението на Тръмп може да прати републиканците в дълбоко забвение и вън от властта в следващите 15 годиниНа практика Републиканската партия ще се саморазпусне. Тя не става за нищо в този си вид
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 3
Императорът
преди 4 години
Инвесторът, като ви казвам, че копаете дъното, това не значи, че ви насърчавам да пишете глyпости !!! Не виждате ли, че всички, освен троловете едвам ви търпят вече? Откъде-накъде Тръмп ще признава една изборна измама? Подкрепящите байдън (и явно само те) били "склонни" да гласуват по пощата - виж ти колко интересно !!! Тия ганювски номера ги знаем и от предходни избори. Тръмп бил заплаха за икономиката - сигурно защото я изправи на крака? Заплаха бил и за демокрацията - сигурно защото търпи безобразията на всякаква паплaч?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 1
zelka007
преди 4 години
къв дебат па видя , тромбонът с речников запас от 300 думи се надприказваше като в кръчма на маса със силна музика след втората ракия ... то у нас с изключение на бялата златка , всички други се държат по-възпитано и учтиво на такива мероприятия по радиото и телевизията ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 0
zelka007
преди 4 години
всеки път ли се напъваш да родиш едно и също изречение или го мислиш специално и влагаш лично отношение в писането ... ?! ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 2
KMETA
преди 4 години
Недей обръща внимание на всеки един ***. Ще вземат хората да си помислят и за тебе, че нещо не си таман.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 1
ing5rov
преди 4 години
зелев *** , минус директ , без да ти чета напъните ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 1
KMETA
преди 4 години
За разлика от много тука коментиращи аз гледах дебата.Хареса ми бизнес идеята на демократите да пускат бюлетини по пощата. Някой направо ги хвърляли в реката ама по оправните пощальони успявали да ги ПРОДАВАТ !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 0
bgMan
преди 4 години
А всъщност Тръмп е заплаха единствено за частната икономика на демократите.И не е съгласен с някои безумия на "обратните".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 6
lyusien
преди 4 години
Американската демокрация не е шоу и поведението на Тръмп може да прати републиканците в дълбоко забвение и вън от властта в следващите 15 години
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още