IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Обезлюдяването - най-важното предизвикателство пред Централна и Източна Европа

Местните правителства акцентират върху политики за насърчаване на плодовитостта и раждаемостта, вместо да адресират корена на пробема, т.е. икономиката

16:24 | 01.09.20 г. 15
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Piotr Malecki/Bloomberg</em></p>

Снимка: Piotr Malecki/Bloomberg

Орбан също не е привърженик на миграцията и не крие, че изповядва конспиративната теория, известна като „великият заместител“, която твърди, че сенчестите сили искат да заместят „местните“ европейци чрез миграция. Вместо това той вижда отговорът на проблемите на Унгария просто като създаване на повече унгарци, поставяйки идеята за големи, традиционни семейства в основата на държавната политика.

„В цяла Европа има все по-малко и по-малко деца, а отговорът на Запада е миграцията“, коментира Орбан в годишното си обръщение към нацията миналата година. „Ние, унгарците, имаме различен начин на мислене. Вместо само цифри, ние искаме унгарски деца. Миграцията за нас е предателство“, каза той.

За лидери като Орбан единственият начин да избегнат това „предателство“ е да подтикнат жените да имат повече деца. Тази политика обаче може да бъде много неефективна.

В Унгария програма за национализиране на клиниките по фертилитет позволява на жените - при условие че са хетеросексуални и под 40 години - да имат достъп до безплатно ин-витро лечение. Нещо повече, партията на Орбан, раздава и щедри държавни заеми на млади семейни двойки, ако обещаят да имат деца. Всеки път, когато се роди дете, плащанията по заема се отлагат, а когато се роди трето дете, заемът се опрощава. Раздаването на средства за създаване на поколение не спира дотук: за жени с четири или повече деца има и доживотно освобождаване от данък върху доходите.

За някои, като Бетина, 32-годишна учителка, това е било от помощ. „Ако не беше тази помощ, тогава щеше да се наложи да живеем с родителите ни или в ужасни условия“, коментира тя наскоро пред Гардиън.

По подобен начин в Полша управляващата партия „Право и справедливост“ 500+ - въведена през 2016 г., въвежда необлагаеми плащания от 500 злоти (около 115 евро) на месец на дете от второто дете нататък.

За разлика от Унгария обаче Полша е по-малко запалена по отношение на инвитрото и вместо това е насочила разходите си към диагностика и лечение на плодовитостта с ограничени резултати: данните предполагат, че има само 294 допълнителни раждания между 2016 и 2019 г., въпреки значителното държавно финансиране.

Независимо от това, тези големи разходи за плодовитост се въртят като символ на националната гордост. „В Германия милиарди евро се харчат за подкрепа за имигранти, но тук милиарди злоти се харчат за полски семейства“, каза премиерът Матеуш Моравецки по-рано тази година. „Това е революционен социално-демографски проект и ние се гордеем с него“, допълва той.

Неуспех

Все още никой не изследва ефективността на фокусирането върху плодовитостта за противодействие на обезлюдяването. Вече е ясно обаче, че демографските политики трябва да разглеждат причините за обезлюдяването на по-цялостно ниво. Какъв е смисълът да се харчат милиарди форинти или злоти за лечение на плодовитост и да се правят държавни подаръци само за създаване на ново поколение възрастни, които, подобно на своите предшественици, ще се отправят на запад?

Заетостта и икономическата стабилност имат много по-голямо въздействие върху раждаемостта от всякакви тесни политики, базирани на плодовитостта. Например, прилагането на мерки за повишаване на плодовитостта в Естония изглежда работеше, когато те съвпаднаха с голям спад на безработицата. И все пак, когато безработицата отново започна да нараства, раждаемостта спадна.

Вместо ориентиран към семейството като ядро отговор, неотдавнашен доклад на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) подчертава, че политиките на пазара на труда, насочени към човека, за борба с безработицата и за създаване на устойчиви икономически възможности, трябва да бъдат приоритетни в комбинация с насърчаване на здравословен баланс между професионален и личен живот, гъвкав родителски отпуск, висококачествени грижи и инвестиции в обществени услуги.

„Държавите-членки на [ЕС] с активни семейни политики, които са разнообразни и отразяват техните култури, имат по-висока раждаемост от тези, които нямат такава или са слаби“, обяснява Стефан Буфето, докладчик на ЕИСК. „Такива политики са част от по-широка рамка, която гарантира тяхната ефективност: работни места, икономическа и социална динамика, благоприятна за семействата култура, адаптирана жилищна политика, ефективна образователна система и екологични политики“, допълва той.

Последна актуализация: 22:33 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 4 години
отглеждането на деца да те обрича на доживотна мизерия--такова нещо не съм казал... аргумента ти няма да стане по силен ако ми изопачаваш думите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 1
kane
преди 4 години
Така става когато разрушиш всичко до основи - лесно се руши, трудно се изгражда
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 4
Solar Power
преди 4 години
Много варианти има за решение на проблема .... ето няколко: намаляне на данъците на имоти по тези места, ако имам имот там и намеря вода,петрол,злато, диаманти .... всичко е мое на 100%. Намаляне на ДДС-то за магазини и всякакви такива търговски обекти на тази територия. Възможност да защитавам имота си с оръжие-стрелям на месо който влезне вътре ! Ето няколко елементарни неща които липсват тук !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 3
xapoznai
преди 4 години
Те там не им трябва да се размножават, защото им идват готови в трудоспособна възраст от места където не им плащат. Ама щом казваш, че трябва да не се плаща и отглеждането на деца да те обрича на доживотна мизерия и маргинализация в случай, че решеш да останеш така да е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 4 години
Та толкова за раждаемостта, а за това как да задържим хората при положение, че им плащаме между 8-10 пъти по-малко от други държави---спокойно.... и в другите държави дето им плащат, пак не се размножават :) ... или викаш поне да има малко тУдарица преди да загасим лампите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 11 rate down comment 3
xapoznai
преди 4 години
В България може да е два пъти по-висока раждаемостта стига да се изпълни закона. Безплатно здравеопазване - едно малко дете боледува постоянно, всяко разболяване струва 100 лева отвъд болничните, които (не) може ползваш по закон. Безплатно образование - уж безплатно пък се наливат яко кинти там, да не коментираме изхранване и допълнителни уроци. Подпомагаме на социално слабите - издръжката на човек е 600 лева от тях 100 лева само са ДДС, държавата ти дава детски надбавки от 40 лева като първо ти е взела 100 - с други думи бюджета печели от отглеждането на деца. Отделно праговете за тези помощи са абсолютно неадекватни и не кореспондират с живота.Общо взето гледането (отговорно) на едно дете изисква доста средства, време и усилия. Държавата ти такова мамата още от яслата, пардон от раждането - още там почва здраво кихане и въобще трябва да си истински герой, че да имаш три деца - възхищавам се на такива хора!Та толкова за раждаемостта, а за това как да задържим хората при положение, че им плащаме между 8-10 пъти по-малко от други държави е тука наистина трябва да стигнем до ръба за да разберем, че няма как да се карат джипки за 200 бона при заплати от 800 лева. Ама да не давам предложения, че ще ме набедят за комунист или друго подобно. Но истината е тази - едни богатеят на гърба на други и вероятно нищо няма да се промени преди да стане твърде късно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 3
khao
преди 4 години
никой политик няма капицитет да реши тоя проблем и за това ще си стои докато не се промени нещо фундаментално... роби не се размножават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 4
bgMan
преди 4 години
Ами кога държавите от ЦИЕ ще се поучат от страни като Швеция и Норвегия? Относно раждаемостта, не имигрантските им глупости. От цял свят ходят да си раждат децата в няколко северни страни заради социалните им програми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 2
ПИЧ
преди 4 години
А нашия хубостник. не е ли участвал в тази конференция, наред с Орбан, Бабиш и Вучич, не сме чули да се е загрижил за демографията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 6
korn
преди 4 години
Мисълта ми беше, че има по страшно от това да изчезна някой народ, това се е случвало хиляди пъти в човешката история. Най страшно е да изчезнеш самия ти като личност, да те лишат от свободата ти да бъдеш себе си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още