IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Не размерът на дълга тревожи кредиторите на САЩ, а правителството им

Администрацията на Доналд Тръмп и политическата поляризация са много по-проблематични за кредитоспособността на Америка

11:13 | 31.08.20 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Като заместник на финансовия министър по въпросите на федералните финанси по времето на Барак Обама прекарах много време в разговори с основните купувачи на дълга на САЩ, пише Джеймс Кларк за Bloomberg. Когато напуснах поста си през 2017 г., непогасеният дълг през първите 240 години от „американския експеримент“ беше 20 трилиона долара. За по-малко от четири години тази сума нарасна до 26,5 трилиона долара, резултат от необходими разходи за облекчаване на пандемията и напълно ненужни намаления на данъци за богатите.

Когато аз и моят екип се срещнахме с най-големите купувачи на американския дълг, нашите разговори бяха съсредоточени върху начина, по който правителството ни функционира. Разходите за обслужване на дълга и структурата на нашето портфолио бяха на второ място. След кризата с лимита на дълга от 2013 и 2015 г. нашите кредитори се съсредоточиха почти изключително върху това как бихме могли да коригираме проблемната система, която превърна изпълнението на нашите финансови ангажименти във вътрешнополитическа разменна монета.

Как харчехме парите им също имаше значение. Поправянето на щетите от финансовата криза през 2008 г., заздравяването на жилищния сектор, изграждането на инфраструктура и разширяването на достъпа до здравни грижи правилно бяха разбрани от нашите кредитори, че ще се изплатят в дългосрочен план. Разходите за вземане на заеми са обратнопропорционални на вярата в честността и компетентността на правителствата, които търсят пари, и затова Америка може да заема толкова евтино, Аржентина плаща висока цена, а Венецуела не може да намери практически никакви кредитори.    

Именно поради тези причини сега съм разтревожен. Доверието на кредиторите в правителството на САЩ се тества почти ежедневно. Намаляването на данъците от президента Доналд Тръмп трябваше „само да се изплати" и да помогне на средната класа, но струваше 1,9 трилиона долара и допринесе за по-голямо неравенство в доходите. Въпреки че бяха разкрити няколко случаи на измама, пълният размер на злоупотребата със средства, свързани с Програмата за защита на работните места не е известен, тъй като по-голямата част от имената на получателите не бяха оповестени. Анализът на публикуваните данни показва, че много компании бенефициенти са „запазили“ далеч повече работници, отколкото някога са имали.

Когато обществеността чете за хора, които се облагодетелстват от администрацията на Тръмп - като например един служител на Министерството на финансите, който удвои стойността на фамилната си инвестиционната компания чрез програмата, в чието разработване е участвал - тя губи доверие в системата, както и тези, които купуват нашия дълг. Като се има предвид, че имаме президент, който уволни множество независими главни инспектори, натоварени с надзора, отказа да се съобрази с разследванията на Конгреса и няма намерение да приеме резултатите от изборите през тази година, опасявам се, че това доверие е оскъдно.

Липсата на лидерство у администрацията на Тръмп не само доведе до трагична и ненужна загуба на животи през пандемията, но също така удължи икономическата ни болка и постави огромен дългов товар върху бъдещите поколения, което накара кредитната агенция Fitch да намали перспективата по рейтинга на САЩ до „отрицателна“. И все пак, с 5,5 милиона случая на Covid-19 и безработица от 10,2%, сега не е моментът за строги правителствени икономии, точно както затягането на коланите нямаше смисъл след финансовия крах през 2008 г.

По-важно значение за нашата кредитоспособност от размера на дълга има начинът, по който функционира политическата ни система. Трябва да се справим със страданието и икономическите щети чрез фискалната политика, като същевременно демонстрираме почтеността, процедурните защитни механизми и прозрачността, които нашите кредитори ценят. Политическата поляризация, която възпрепятства постигането на съгласие за по-нататъшната фискална подкрепа и липсата на лидерство, почтеност и компетентност у администрацията на Тръмп, са много по-проблематични за кредитоспособността на САЩ, отколкото допълнителният дълг.

Възстановяването на доверието в нашите демократични институции и прозрачното демонстриране на това, че всеки стимулиращ пакет се използва продуктивно, е най-добрият начин да се гарантира устойчивостта на националния ни дълг, независимо от неговия размер. Ако следващият кръг от фискални стимули бъде предоставен по непрозрачния и самообслужващ начин, характерен за администрацията на Тръмп, Fitch няма да остане единствената агенция с „отрицателна“ перспектива по американския дълг.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:21 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 6 rate down comment 1
nobel
преди 4 години
Положението е точно като при наркоманите с тежка форма на зависимост. Болестта им се "лекува" само и единствено с все по-големи дози. Ако лечението спре - краят е моментален и неизбежен. Ако не спре - пак има край, но малко по-късно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 4
дядя Вова
преди 4 години
Лапников,и как бе Китай с убийствения си профицит имал дълг 40 трилиона?***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 1
Zlato
преди 4 години
Хаха. Както казва бай Тръмп, ако ти дължа три милиона, проблемът е мой. Ако ти дължа три трилиона проблемът си е твой :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 5
scott
преди 4 години
муахахахаха.тРЪМП ПРЕИЗБРАН! ЗАЛОЖИХ ПАРИ НА ТВА ПРО КОЕФИЦИЕНТ 1.9!*** майката на сички останали. Не си даваш ценните за сащ активи? Пращаме 6-ти американски флат и те нема. Това за външните "кредитори".За вътрешните такива: правиме дългъ 25 трилки, напечтваме ваучъри д личния поздрав на тръмп за 1.2 трилки и си напечатваме още 20 трилки за така нареченото "неограничено изкупуване на активи". Това - само за 2020! И човек мобилизирал такъв ресурс нема да бъде презибран? Мола ми, не ставайте смешни! Външните кредитори на сащ могат само да фарилат и да треперът пред моща на Нерон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 4 години
В момента вътрешния дълг на Китай е 40 трулиона.И кво става?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 2
Боян
преди 4 години
"Когато напуснах поста си през 2017 г., непогасеният дълг през първите 240 години от американския експеримент беше 20 трилиона долара. За по-малко от четири години тази сума нарасна до 26,5 трилиона долара" Лошото е че увеличението на дълга само ще се ускорява в геометрична прогресия, мога да се обзаложа, че следващите четири години ще нарасне с поне 13 трилиона и ще мине 40 трилиона. Това няма икономист на планетата който да не му е ясно какво следва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
khao
преди 4 години
това ще е най-лесно сбъдната мечта на зелката :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 5
Императорът
преди 4 години
Мечтай да си ходи. Дълг се изплаща със силна икономика, не със социални програми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
zelka007
преди 4 години
в случая не са пчели , а един нарцистичен търтей дето ще си ходи след два-три месеца ... :)))spacex нов тест на рапторчето тия дни и ракетата , 100-тен старт са се нагласили да направят . що спря да питаш за boring company ?! или то щото след 2-3 месеца пускат първата част от линията ... :))) ... няма интрига там ... :))) ... ама с чипчето за алцхаймер как ги изненада , а ?! от около 50 бона ще свали цената на няколко хиляди и ще роботизира поставянето ... я как фъркат су-тата из черно море , вземе да се капичне некое пак ... нещо ново на медицинския фронт от матушката ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
IQ96
преди 4 години
Ей, аман от таз корупция, бе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още