Все още е трудно да се приеме, че коронавирусът е изменил поведението по света, спрял или променил пътуванията, помрачил икономиката и предизвикал мутация в естеството на публичните пространства и човешкото взаимодействие.
Трудно е също да се приеме това, че живот в сянката на пандемията може да не е някаква кратка фаза в съвременната история, просто някакво сезонно неудобство, а по-скоро нещо, с което светът ще е принуден да живее с години, дори на фона на надеждите, че скоро ще бъде намерена ваксина, пише в. New York Times.
Хората изпадат в дезориентация, докато сватбите и дипломиранията се отлагат, закупуването на жилища замира, а хората, достигнали пенсионна възраст, търсят начин да запазят работата си.
Объркването около това как и кога децата ще могат спокойно да се върнат на училище, а възрастните - на работа, е разочароващо, защото внася сериозна доза хаос в живота на хората.
Идеята, че покритото с маска лице и поздравите с лакти може да се превърнат в символи на новото нормално, е шок за системата.
Хората се бунтуват срещу изолацията и срещу науката и общественото здраве. Те искат стария свят, този преди пандемията.
Вирусът не изпитва неудовлетвореност и не реагира на подобно чувство. Не е запознат с неволите на нашите деца или с работата ни, или с плановете ни за ваканция. Не е наясно с нашата политика.
Вирусът си е вирус, не притежава интелект, но е невероятно ефективен. Той ще преминава от човек на човек толкова дълго време, колкото е възможно. Политическият дебат относно носенето на маски е човешко опасение, което работи в полза на вируса.
И именно тези политики, по-специално тези, които са използвани от президента на САЩ Доналд Тръмп, позволяват на вируса да опустоши американската нация и да отнеме десетки хиляди животи.
Именно политизирането на вируса от Тръмп доведе до нов скок на случаите в САЩ, когато много други развити страни успяха да ограничат заразата на своя територия.
Именно заради Доналд Тръмп сега Америка е отчела 3,2 милиона случая на заразени и близо 135 000 смъртни случая.
Но, вместо да се концентрира върху болните, умиращите и мъртвите като истински жертви на неговата злоупотреба, Тръмп се представя за жертва на обстоятелствата.
„Тръмп често се впуска в монолог, поставяйки се в центъра на сътресенията на нацията. Президентът зае главната роля на непорочна жертва - на смъртоносната пандемия, на застоялата икономика, на дълбоките расови размирици, всичко това се случи с него, а не със страната", написа миналата седмица Washington Post.
Как трябва да разбираме идеята, че президентът отхвърля отговорността за възприетата политика спрямо вируса, която поставя на риск милиони американски животи?
Как се стигна до такъв етап, при който учените и експертите могат да бъдат игнорирани, губернаторите и кметовете да бъдат тормозени, докато американските граждани рискуват собственото си благополучие и благополучието на другите за политически цели?
Това е Америка в момента.
Ставаме свидетели на последователни сцени, на които се виждат работници с минимална заплата в конфликт с клиенти, които отказват да носят маски в магазините.
Част от въпроса е, че вирусът не само се политизира, а ефектите му също се рационализират: чернокожите и другите цветнокожи хора са по-силно изложени към пандемията. В някои от щатите, които сега отчитат най-голям скок в случаите на инфекции, има многобройно чернокожо население или латиноамериканци.
Болестта разделя хората и по възраст: старите хора са могат да пострадат много по-сериозно от COVID-19, отколкото по-младите. Флорида не само може да се похвали с много испанци, но на нейна територия живеят и голям брой пенсионери.
Ако болестта се разглежда като нещо, което непропорционално наранява другите, тогава някои по-млади, по-здрави бели хора могат да повярват че заплахата за самите тях е по-малка и ограниченията за тях трябва да бъдат по-меки.
САЩ се намират в ситуация, при която болестта е излязла или излиза извън контрол, до голяма степен заради самия президента и съществуват малко признаци, че скоро тя ще бъде овладяна.
Живеем във филм на ужасите, в който участва Доналд Тръмп.
преди 4 години Рейгън преди това е бил нещо като синдик на актьорите... тоест имал е лидерски опит, оправял се е администрацията.Тръмп е фалирал 5 пъти, доказан измамник! най големия му успех е мис Вселена и победата над Винс Макменън в битката на милионерите, част от КечМания... вече забравих коя година... и до тук.По елегантен вариант на Митьо Пищова отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ваксина ли? Много години се мъчиха с ваксина за обикновен грип. И какво? Още няма такава която да работи (може да има ефект за един сезон и за някои региони, но вируса мутира и ако изобщо е действала става безполезна). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Мъка, мъкааааа.Донълдът пак ще натрие носовете на декораторите..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Къде си тръгнал да сравняваш тоя некадърник с Рейгън? Рейгън може и да е бил в шоу бизнеса, но също имаше и политически опит още преди да стане президент. А настоящият влезе в Белия дом направо от голф игрището. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Рейгън бе второстепенен актьор, но беше личност. Личност изградена от неволите на съдбата, израсъл с баща алкохолик и научен от живота къде и как да направи разумния компромис, без да бъде слаб. Тръмп от малък се е упражнявал как да пилене парите на родителите си, дейност която продължи и със средствата на имащите глупocтта индивиди да инвестират в негови проекти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години що , при вас жаблянов оправи ли надниците или още сте в икономичен режим ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години импе , това е медия имаща демократичен уклон , и то официално заявен ... да хвалят откровенно некадърен расист ли ... ?! че то голяма част от резултата им с пандемията е пряко следствие от действия на тромбона ... :))) ... ако не ти харесват материалите за рижият китеник винаги можеш да четеш една републиканска медия като russia today , дето го хвалят във всеки ... гледам днес в топът са таман четири ... :))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Той и Рейгън беше шоумен, ама изнесе зашеметяващ спектакъл на целия свят. :)И точно, защото и в САЩ са уморени от управленската система, при която избираш от две менюта една и съща манджа, хората експериментираха с Тръмп. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Когато избраха Тръмп за президент, обясних на френетичните му поддръжници у нас, че в Америка той е известен като шоумен а не като бизнесмен. Смятам че всички се убедихте в правотата ми, като визирам само средно и над това ниво на интелигентност хора. Но тогава обясих и друго, а имемо че управлението на САЩ е система и тя ще превъзмогне пpocтотиите на този случайно озовал се на президентския стол индивид. САЩ са като Римската империя, ще надживеят и Нерон и Калигула и Комод. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Аспарух, абе - колко ви плащат, за да се самоунижавате публично с такива гнъсни статийки?"Малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар