Британската компания за търговия с модни стоки Boohoo игнорира твърдения, че използва доставчици, които плащат на работниците по едва 3,50 паунда на час. Но цената на акциите й потъна, след като тя беше обвинена в набавяне на дрехи от претъпкани фабрики, за които се подозира, че подхранват разпространението на коронавируса.
„Когато започнете да говорите за заплата, хората почват да изпитват неудобство“, казва Мартин Уитъкър, главен изпълнителен директор на Just Capital, която наблюдава влиянието на компаниите върху обществото. Но пандемията създаде възможност за по-смели действия.
„Ако съм интелигентен изпълнителен директор, който гледа какво ще е оставил след 20 години, мисля, че сегашният момент е веднъж на поколение”, казва той. Тъй като все повече инвеститори подкрепят по-дългосрочното мислене, „има всичко необходимо за бордовете и изпълнителните директори да мислят различно за заплатите“.
Както казва Джеймс Маньика, председател на McKinsey Global Institute, много изследвания показват, че инвестициите в персонала на компаниите се изплащат. Предизвикателството е, че възвръщаемостта не е моментална.
Уникална характеристика на 2020 г. е, че инвеститорите гледат отвъд печалбите през следващото тримесечие. Бизнесът бе толкова разрушен, че акцентът е върху това как една компания може да съществува след година или две. Това, отбелязва Маньика, „създава интересен момент за рестарт“.
Бордовете трябва да го използват: да идентифицират местата, където плащат по-малко от екзистенц минимума, и да обяснят на инвеститорите защо възнамеряват да инвестират в служителите, които компаниите обичат да наричат най-големия си актив.
Новата спешност около расовата диверсификация и приобщаване изостря императива. Един ясен начин, по който работодателите могат да подобрят състоянието и потребителската сила на малцинствените общности, е чрез повишаване на заплатите за по-ниско платените работни места, където те остават свръхпредставени.
„Не можете да провеждате разговор за расовата справедливост без икономическа такава“, отбелязва Уитъкър, посочвайки изследване на Just Capital, което установява, че топ приоритетът на компаниите относно черните американци е да им плащат екзистенц минимума.
Заплатите, очевидно, не са единственото решение. Компаниите трябва също така да вземат предвид разходите за здравеопазване, транспорт и грижи за деца, както и ролята, която обучението може да играе, изтъква Маньика. Но заплащането е в непосредствения контрол на компаниите. След десетилетие, през което минималната заплата в САЩ не помръдна, те не трябва да очакват правителството да разреши този проблем.
Бизнесът се нуждае от растяща, процъфтяваща и разнообразна средна класа. Но твърде много изпълнителни директори, които претендират, че се стремят към нещо по-добро, все още плащат заплати, директно или във веригите им за доставки, които не дават възможност за такава средна класа.
С нарастването на натиска за повече прозрачност относно справедливото заплащане, главните изпълнителни директори трябва да се запитат дали все още плащат заплати, които трудно биха защитили пред обществото. Ако се нуждаят от друг стимул, те могат да се замислят, че повишаването на най-ниските заплати ще направи собствените им възнаграждения да изглеждат като по-малко астрономически множител на средната заплата на работниците.
преди 4 години Данъци плащат хората, които създават стойност. Заплатаджиите не създават стойност, те просто си продават труда. Работодателите са тези, които превръщат труда в стойност. Но щом си решил да игнорираш аргументите ми и да продължаваш да се самозаблуждаваш, твоя воля. Явно дълбоко в себе си осъзнаваш, че съм прав, иначе нямаше да се дразниш толкова и да прибягваш до обиди - последното оръжие на губещите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Вие пък какви данъци плащате? Данъкът върху доходите и осигуровките ви ги плащат работодателите, ДДС и акцизите ги плащат търговците---всичките данъци и акцизи ги плаща крайния потребител и работника... не говори глуупости, вече ни доказа че си доволно ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И докато ние си приказваме тук американския посланик взел че отишъл в Министерски съвет да инструктира вожда на местното индианец. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ами, не мога да кажа, че съм съгласен с интерпретацията ти, но ще следя събитията с интерес. Според моето мнение, доходите ще продължават да намаляват и то не само у нас. Но нека да видим кой ще се окаже прав. Лично аз бих желал да си ти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Май някои се усетиха, че изтърват балканите и сме на ръба да започне патакламата след която има опасност за нови завои към Русия и почват да намекват че е време за увеличаване на заплати и доходи.Иначе може да има бая про-западни магнати и "демократи" избити с камъни по улиците.В Германия например няма недоволство защото по време на пандемията немския бюджет пое изплащането на заплатите до 4000 евро само и само немците да си останат мирно и тихо по къщите. А тука какво направи правителството за народа си - неква *** схема 60/40 и то предимно за ГЕРБ-аджийски фирми или корумпирани "работодатели".Та зрелищата ни са предостатъчно. Трябва поне 50% увеличение на доходите за всички работещи. Хората не ги интересува положителните бъдещи перспективи от приемането ни в ERM 2 и по-късно в еврозоната. Увеличени доходи СЕГА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Вие пък какви данъци плащате? Данъкът върху доходите и осигуровките ви ги плащат работодателите, ДДС и акцизите ги плащат търговците, ти най-много данък сгради и МПС да плащаш, което е нищожен процент от доходите ти. Да се разписваш на някаква хартийка не значи да плащаш данък. Някога подавал ли си данъчна декларация? Ако не, за какви данъци бълнуваш? В България данъци плащат търговците, инвеститорите, самонаетите / свободните професии и земеделските производители. А заплатаджиите само си вдигат самочуствието, въобразявайки си, че имат принос към бюджета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години не сигурно, ами на 100%..всичко на тая планета е свършено от човек на заплата... поне от както отмениха робството... и поточната линия на Хенри Форд е направена от човек на заплата.... даже скъсания ти бизнес ще бъде спасен от хора на заплата.мярката 60/40 се финансира от данъците на тия със заплатите.Така че, *** неблагодарна... що не вземеш да покажеш малко уважение, към хората от които зависиш! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Моята я вдигнаха през април, голям просперитет падна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години да.. Липсата на храна е идеалното време да надебелеете ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Разсъждения - на търкалета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар