Изкушаващо е, предвид днешната склонност към черногледство, да приемем, че това е само временно прекъсване, което ще отшуми, когато търговското напрежение и безработицата се увеличават, и настъпят нови блокажи на фона на втора вълна на вируса. Но това не е предопределено.
Първо, фискалната и паричната подкрепа бяха изумителни. Намираме се в нова ера на държавна подкрепа в традиционни капиталистически икономики. Morgan Stanley отбелязва, че централните банки на Г-4 (САЩ, Япония, Европа и Великобритания) като цяло ще разширят балансите си с 28 на сто от брутния вътрешен брутен продукт през този цикъл. По време на финансовата криза през 2008 г. увеличението беше със 7 на сто. Фискалните дефицити също нарастват: в Г-4 и в Китай, според банката, те ще достигнат 17 на сто от БВП през 2020 г.
Ключовият момент е къде отиват парите. През 2008 г. те се насочиха предино към финансовия сектор. Днес кешът тече към нефинансови предприятия и домакинства. В голяма част от Европа това ще продължи известно време: много правителства удължиха икономическите стимули до края на годината.
Икономиките се рестартират със сравнително здрави финансови системи. Няма причина да се очакват загуби, свързани със задлъжнялост или лоши кредити, подобни на тези от 2008 г. (особено като се има предвид държавната подкрепа). Добрите фирми използваха кризата, за да се подобрят. Блокажът може дори да предизвика вълната от дигитализация и повишаване на производителността, която всички ние чакаме.
И накрая, нова национална карантина е малко вероятна. Да, случаите на Covid-19 в САЩ се увеличават, но в световен мащаб повечето лидери са категорични, че не възнамеряват нови блокажи. А и защо биха го направили, след като това струва до 3 на сто от БВП на месец, както UBS твърди?
„Няма да затваряме страната отново“, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп миналата седмица. „Няма да ни се налага да правим това.“ Вероятно е прав. По-добре да се защитят уязвимите, а всички останали да бъдат свободни. Това е избор, който населението прави така или иначе: средната възраст на новозаразените в САЩ е „значително по-малка от тази при в първоначалното огнище в североизточната част”, посочват от Gavekal Research.
Има много модели, които предвиждат нерадостно бъдеще. МВФ току-що свали още 1,9 процентни пункта от прогнозите си за БВП през 2020 г. Но ако има нещо, което научихме през последните месеци, то е, че моделите не са сигурни, а само предположения за редица възможни резултати. Освен това тези резултати могат да бъдат осуетени моментално, ако, да речем, хората изведнъж решат, че не ги е страх да се социализират отново.
Morgan Stanley, кoято поддържа положителен действащ модел, смята, че икономическата продукция в световен мащаб ще се върне на нивата отпреди Covid-19 до края на годината. Борнемът ни казва, че има голям шанс това да се сбъдне.
преди 4 години Хумористична статия, ако гледаме в период от 10г-20г най вероятно ще изглежда като V образно възстановяването. Лошото е че едни страни ще бъдат потопени а други ще станат по-силни, за постоянно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ведрия и бодряшки оптимизъм е хубаво нещо, но няма много общо с реалността... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години При цена на златото от 1771 долара за тройунция тази сутрин за какво V може да става въпрос изобщо .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години За сега кризата у нас е L-образна , дали и кога ще стане U- образна предстой да разберем , но със сигурност не е V-образна ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Но ако има нещо, което научихме през последните месеци, то е, че моделите не са сигурни, а само предположения за редица възможни резултати." Така че възстановяването може да е V или W, или К или Z или М. Един Господ може би знае... отговор Сигнализирай за неуместен коментар