IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще тръгне ли Китай по пътя на военното противопоставяне?

Историята е пълна с примери за надигащи се сили, които стават по-агресивни след загубата на способност да постигнат господство

15:31 | 21.05.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
<p>
	Първият китайски самолетоносач. <em>Снимка: Getty</em></p>

Първият китайски самолетоносач. Снимка: Getty

Най-добрият начин за утвърдена сила като САЩ да посрещне предизвикателство от надигаща се амбициозна държава като Китай е да демонстрира възможно най-бързо, че не е препотъчително да се постъпва както Германия навремето. Това означава захвърлянето на старата политика на надежда, че растежът и контролът ще превърнат Китай в страна, която играе по установените правила. По-скоро САЩ трябва да се групират с държавите, които споделят техните интереси в Азия, Европа и другаде. Единният фронт ще накара Китай да се замисли сериозно дали да тръгне по немския път.

САЩ трябва да намалят икономическата си зависимост от Китай, като се справят с уязвимостите, натрупали се във важни американски отрасли, изкуствения интелект и отбранителната верига на доставки. Но Америка не може да действа сама. Настоящият обрат в поведението на Китай предполага, че Вашингтон трябва да следват генерална стратегия, съсредоточена върху морската и въздушна мощ, съюзите и разширената търговия. Това ще постави под контрол силата на Китай и ще даде стимули на Пекин да укроти по-дестабилизиращите си търговски и военни действия.

Много от компонентите на такава стратегия съществуват или са в ход. Един от тях е разгръщането на по-силна позиция в Западния Тихи океан, която да предотврати китайска агресия спрямо Тайван или други американски съюзници в региона. Това изисква надеждна защита, както е посочено в Националната стратегия за отбрана на САЩ, изградена върху способността на страни като Япония, Австралия, Тайван, Индия и Виетнам да притъпят всяка китайска агресия.

Само че ревизираната генерална стратегия на САЩ също трябва да включва различен подход към съюзите в Европа. Съпротивата на европейските съюзници срещу фактическата китайска колонизация на Източна Европа и търговско-технологичните набези на Пекин в Западна Европа е минималното изискване. В крайна сметка европейците трябва да могат да се справят повече със собствената си защита - при трайна американска подкрепа - докато Вашингтон насочва вниманието си към Тихия океан. Разширеният ангажимент за свободна търговия сред свободните държави ще направи по-лесно загърбването на китайските вериги за доставки и ще гарантира, че Западът остава конкурентоспособен в новите технологии като изкуствения интелект.

Приоритизирането на главната заплаха, идваща от Китай, означава, че американската генерална стратегия след пандемията ще трябва да бъде синхронизирана с възможностите за намаляване на напрежението и разведряване на други места. В Близкия изток следва да се приложи стратегия за икономика на силата, включваща по-малка и по-евтина американски военна намеса. Европа трябва да съсредоточи по-голямата част от своите усилия върху гарантиране сигурността на източния фланг на НАТО.

САЩ и техните съюзници не могат да защитят своите интереси без да се изправят срещу Китай. Но конфронтацията ще промени стимулите на Пекин, като го направи по-вероятен да се отстоява по-рано, отколкото по-късно. Съревнованието между великите сили може да беше спящо в ерата на неограничената глобализация, но пандемията го събуди. Западът трябва да приеме, че или ще плати сега, или ще плати по-късно, за да обуздае Китай. Плащането сега вероятно ще е по-поносимо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:56 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 2 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Много пъти съм се чудил, как може да си русофил, така де, фен на алкохолизирана, бедна и кална държава, пълна със злоба и агресия и която избива дори собствените си хора?!После същите русофили станаха китайцофили, а как е възможно това, при положение, че Китай е захапал Сибир и направо погълна разни бивши республики от централна Азия? Видно е, че Китай няма да се задоволи само със Сибир, а ще налапа и други руски територии. И как при това положение, при тава огромно противоречие, може хем да си русофил, хем китайцофил, хем северно корейцофил??! Как? После си отговорих, всъщност те не са русофили или други фили, а са най-обикновени лузъри, мразещи белия свят поради простата причина, че не могат да виреят при свободен пазар и демокрация.Озлобени, нискоинтелигентни, неуки, мързеливи, завистливи...всичките са такива, просто се пишат русо - китайцо фили за благозвучие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 4 години
Кое е мантра? Това, че предсказах руските нефто-газови простотии и нещастните каламбури с атомни печки? Това че видях мизерията на руските хорица далеч напред и тя дойде? Това че проумях превръщането на русия от суперсила в регионален играч, който да мери сили с Турция и реално да търпи поражения от нея в Сирия и Либия? Вярно че да предвидиш какво ще се случи в една авторитарна клептокрация не се иска много акъл, но все пак трябва да имаш желание да кажеш истината. На теб такова ти липсва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 4
0pk
преди 4 години
Нещо като твойте си мантри, мм?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 3
markov
преди 4 години
Очаквам голям пердах да ядат Краварите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 3
дядя Вова
преди 4 години
"Настоящият обрат в поведението на Китай предполага, че Вашингтон трябва да следват генерална стратегия, съсредоточена върху морската и въздушна мощ, съюзите и разширената търговия"Да се чете: да се впегнат всички джипсита, житани, *** и откровенни майцепродавци както винаги да се юрнат в колация да се бият заинтересите на почтенната американска публика.Китай не е Виетнам. Никак даже! Затова всички житани и джипсита:Attack !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 8
Имхотеп
преди 4 години
***, нали щяхте плчом к плечу да дадете отпор и да победите? Още се надявайте. Жълтите обаче не ги интересува кво мислят ватките. Гледат на тях като на храна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 4
julian12
преди 4 години
Статията е доста точна бих казал. Точно западните страни направиха Китай сила. В момента Китай е силно зависима от международни капитали, освен това имат огромен дълг. Тайван скоро ще се превърне в ключова точка в това напрежение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 4 години
Да бе да, но ако повтаряш непрекъснато "Картаген трябва да бъде разрушен", току виж че се случи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 6
ing5rov
преди 4 години
В статията не се споменава за Русия ... ама как да го разбере чипираната пиндосволоч ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 4 години
Да му мисли русия. Казаците са награбили 2 000 000 кв километра китайска земя. Нали сте наясно че китайците ще си я поискат обратно, така както това правят японците с Курилите. Ситуацията ми прилича на тази преди Втората Световна Война, когато Германия и русия си делиха Европа, а след това......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още