Олег Дерипаска, над който тегнат американски санкции заради доклади, че е помогнал за изпирането на парите на Путин, похарчи 19 млн. долара за изграждане на седем болници, осигуряване на обдишватели и линейки, както и за закупуване на маски за лице и комплекти за тестване за вируса.
Владимир Потанин, най-богатият човек в страната с активи на стойност 24 млрд. долара, заяви, че неговата група за добив на никел Норникел ще отпусне 10,5 милиарда рубли (142 млн. долара) „за да се повиши защитата на нашите работници и всички жители в градовете, където се намират предприятията на компанията“.
Северстал, която е собственост на Алексей Мордашов, похарчи 500 млн. рубли (6,8 млн. долара) за априлски бонуси на всички свои служители. Компанията осигурява работа на 30 000 души в Череповец и казва, че скоро ще започне производство на респираторни маски за местните жители.
Даренията са щедри, особено на фона на икономическите гиганти в други страни, които се редят за държавни подаяния. Тези дарения вероятно са само малка част от общите разходи за големите индустриални групи в Русия във връзка с пандемията.
Много от техните фабрики, мини и заводи са построени по времето на Съветския съюз и са проектирани да бъдат единствен работодател за цял град или регион. Мнозинството оперират в рамките на корпоративни градчета. В Череповец например 40 на сто от населението работи за Северстал и компанията за торове Фосагро.
Коронавирусната епидемия сега се разпространява в провинциални региони извън Москва и Санкт Петербург. Когато тя залее ограничените и недофинансирани медицински услуги там, вероятно местните индустриалци ще бъдат помолени да помогнат.
През повечето време този договор между Кремъл и бизнесмените, които трупат богатства с благословията му, работи безотказно и без нужда от натякване, освен странните срещи между президента и изпълнителните директори тук и там.
През 2009 г., когато последната световна икономическа криза опустоши индустриалната база на Русия, властовите отношения бяха изложени на показ в Пикальово, фирмен град на юг от Санкт Петербург. По време на телевизионна - и почти сигурно режисирана - среща Путин смъмри набързо привиканите бизнесмени за неизплатени заплати в размер на 1,3 млн. долара и за „хилядите хора, заложници на вашите амбиции, непрофесионализъм и може би просто алчност“.
Дерипаска беше там в този ден и понесе основната тежест от мъмренето на Путин. Неговите колеги магнати трябва да помнят това добре и да се подготвят за по-дълбоко бръкване в джобовете.
преди 4 години Хахаха......абе човек само за информация , с какво си се напушил бе? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Е ся вече Русия фалира. Малко остана, две седмици макс. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години За каква руска икономиката пишеш бе Петьо?!Над 90 % от собствеността на РУСКАТА ИКОНОМИКА са ОФШОРНИ КОМПАНИИ, КОИТО ИЗНАСЯТ В ЧУЖБИНА ПЕЧАЛБИТЕ СИ!!Такива като цитираният от теб ДЕРИПАСКА са граждани на САЩ, Ангрия или Израел и са под закрилата на тези страни. КАК МОЖЕШ ДА НАРИЧАШ ТАЗИ КОЛОНИАЛНА ИКОНОМИКА РУСКА?!Изпълнителните директори, които вземат решенията в тези компании НЕ СА РУСНАЦИ!!Русия е отдавна разделена на ПРОЗАПАДНА ЧАСТ която е на запад от Урал и ПРОКИТАЙСКА ЧАСТ , която е на изток от Урал където китайците са с ДЕСЕТКИ ПЪТИ повече от местното население!!Да не говорим за бившите съветски републики и КАЗАХСТАН , които са изцяло под контрола на Китай !!Китайската инвазия настъпва от ПЕРИФЕРИЯТА на Русия към столицата Москва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар