IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Идва ли нова ера на строги икономии в САЩ?

Американците ще трябва да спестяват и произвеждат повече и да консумират по-малко

18:12 | 02.05.20 г. 21
Автор - снимка
Създател
<p>
	В САЩ май ще трябва да затягат коланите. <em>Снимка: Getty</em></p>

В САЩ май ще трябва да затягат коланите. Снимка: Getty

Американците традиционно са световните потребители от последна инстанция. Това е напът да се промени. Дори когато приключи това, което МВФ нарича Голямата блокада, и излезем от непосредствената коронавирусна криза, икономическите последици от нея ще доведат до нова ера на строги икономии в САЩ, пише Рена Форухар за Financial Times.

Идеята, че американците ще си цепят стотинката на две за продължителен период може да изглежда малко вероятна, въпреки че в момента преживяват най-резкия спад след Голямата депресия. В края на краищата икономиката днес се основава на потреблението.

От 80-те години на миналия век насам САЩ стимулираха задлъжнялостта пред спестяванията както за потребителите, така и за корпорациите, и насърчаваха растежа на финансовия сектор, който многократно надуваше балони при активите, за да подкрепи разходите, които реалният икономически растеж не можеше.

В действителност десетилетието след финансовата криза през 2008 г. видя създаването на голям балон при цените на почти всички активи. Този балон сега се пука, като изостря икономическите промени, които внесе пандемията, било то масово увеличение на публичния дълг, пренасочване на международните вериги за доставки или предизвикани от технологиите промени на пазарите на труда.

В много отношения САЩ вече бяха в подобна ситуация. Периодът, предхождащ борсовия крах през 1929 г. и времето след това, наподобяват нашето близко минало. Той също така сочи накъде можем да се насочим оттук нататък: нова ера, в която американците трябва да спестяват и произвеждат повече - и да консумират по-малко.

Подобно на десетилетието, довело до финансовата криза, 20-те години на ХХ век са белязани от технологични чудеса, лесни пари (включително намаление на лихвите от Федералния резерв през 1921 г., което поставя основата за борсов балон) и огромно неравенство в доходите.

Заплатите на работническата класа стагнират, докато богатството на горната класа се повишава, подкрепено от надуването на цените на активите. Тогава, както сега, след като хората не могат да си позволят да купуват, те вземат заеми: през 20-те години американците купуват повече от три четвърти от основните домакински стоки на кредит. Те също започват за първи път масово да инвестират в ценни книжа. Както икономическият историк от Харвард Едуин Гей се изразяява в статия от 1932 г. в списанието Foreign Affairs: „Те не бяха образовани в използването на кредита. Те просто получиха нова визия за неговите възможности."

Всичко това завърши със сълзи през 1929 г. Промените в поведението, които последват катастрофата, създават поколение хора, които биха използвали пакетче чай няколко пъти преди да го изхвърлят. Процентът на лични спестявания на американците нараства от около нула в началото на 30-те години на миналия век до 28% по време на Втората световна война.

Последна актуализация: 10:48 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 2 rate down comment 2
ing5rov
преди 4 години
akо и ти си пилота , със сигурност ! : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 3
khao
преди 4 години
разбира от чинии и миене! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 4 години
Смееешник, ти от метафори, алегории, ирония, сатира и сарказъм разбираш ли?Никой в света не се интересува от путин и русия. Нямаме си друга работа, с тях ще се занимаваме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 0
Боян
преди 4 години
След време ФЕД трябвало да обясни как щял да намали баланса, то трябва да си умствено изостанал за да мислиш, че ФЕД някой ден ще започне да намалява баланса, напротив ще му се налага следващите 5-10 години да го увеличава с по 2-3 трилиона годишно. Предполагам след 3-4 години няма да са останали много хора които да вярват на ФЕД.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 1
julian12
преди 4 години
Сме-шник.Ей тоя сайт съвсем пропадна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 2
julian12
преди 4 години
Точно така. С 5 пи-кли-ви и морално остарели самолета и 2 бомбардировача България е най-голямата заплаха за Русия. *** про-ст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 4 години
Ние изтребители вече си поръчахме. Сега(поне според мен) са ни необходими бомбардировачи, B-2 Spirit например. Вероятно ще легне 2 000 000 000 лева бройката. Направим ли го, бъди сигурен че джуджани никога повече няма да посмее да ни ругае публично.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 1
Pyramid
преди 4 години
Всичко може. Интересна е цената.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 1
bgMan
преди 4 години
Да видим дали могат да спестяват и произвеждат повече и да консумират по-малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 4
zelka007
преди 4 години
според мен няма да им се наложи да икономисват . ние ще направим още една авансова поръчка за още 8 броя Ф16 , същото ще направят и останалите съюзници в нато , кой Ф16 , кой Ф18 , кой Ф35 , всеки според възможностите си . поради очевидни и съдебни причини сп2 няма да тръгне и ще се наложи да се купуват големи количества LNG в ЕС , и от къде ако не от хамерика ще купуваме , все пак трябва да си помагаме ... :))) ... айде дрогаре ваш ред е ... :))) ... дотук много слабо , дайте малко по-живо по темата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още