IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще издържи ли Европейският съюз на коронавируса?

Един от ефектите на Covid-19 е засилване на тенденцията към национализъм, която подкопава „наднационалния” ЕС

08:25 | 20.03.20 г. 67
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

COVID-19 е особено животозастрашаващ за възрастните хора и тези с хрочнични заболявания. Това описание важи и за Европейския съюз, който е 60-годишен и вече повече от десетилетие се люшка от една криза в друга. Институционално, ако не епидемиологично, ЕС е по-уязвим на вируса, отколкото повечето национални държави, пише Андреас Клут за Bloomberg.

От основаването си през 50-те години Европейският клуб по дефиниция е постнационален проект или „наднационален“ според жаргона на държавните служители в Брюксел. Държавите членки обещаха да вплетат съдбите си във взаимна солидарност. Те дори се съгласиха постепенно да предадат своя национален суверенитет на Съединените европейски щати в името на споделена идентичност. Това е значението на „все по-тесния съюз“, предвиден в учредителните договори.

Да се върнем в реалния свят, където вътрешноевропейската солидарност е обтегната от пандемията, а национализмът - под формата на едностранни и некоординирани решения, вземани от държавите членки - отново се завръща. Германия, например, предизвика възмущение в Австрия и Швейцария, като спря доставките на маски за лице към своите съседи. Няколко държави имат ограничения за износ, обикновено вградени в непроницаема правна терминология, на медицинско оборудване - от очила до ръкавици и вентилатори. В частност Италия се чувства изоставена. Когато тя за първи път се опита да се позове на механизма на ЕС за споделяне на медицински доставки, никоя държава членка не помогна. По ирония на съдбата само Китай изпрати оборудване.

Стои въпросът и със затварянето на национални граници дори в рамките на Шенгенското пространство на предполагаемо безпрепятствено пътуване. Неотдавна Полша, Чехия и Дания спуснаха бариерите. Наскоро други ги последваха, включително Германия, която затвори границите си с Франция, Австрия, Люксембург и Швейцария (страна извън ЕС, която принадлежи към Шенген). Нормалната свобода на движение в ЕС беше преустановена.

Епидемиологичният аргумент за такова затваряне на граници е много по-слаб, отколкото за други форми на социално дистанциране, като отмяна на търговски панаири или самокарантиране у дома. Ако вирусът се разпространява сред населението от двете страни на границата, какъвто е случаят с този коронавирус, предотвратяването на движението на хора няма да помогне за ограничаване на разпространението. В противен случай Германия може със същия успех да "затвори" демаркационната линия между Бавария и Тюрингия или други нейни федерални провинции.

Но по време на криза, в която правителствата се страхуват да изглеждат безсилни, затварянето на граници има придава решителност. Ето защо, със закъснение, самият ЕС сега се включва в играта и призовава своите членове да затворят външните граници на блока за 30 дни. Повечето от тях вече са затворени, разбира се. Предложението на ЕС всъщност е молба към държавите членки да спасят вътрешния „единен пазар“ на стоки, услуги, труд и капитал. В крайна сметка това е опит да се чуе гласа на съюза.

Ясното послание е, че винаги, когато Европа като цяло е поставена на изпитание, тя се проваля. И тогава всичко - солидарност, вярност, вземане на решения - се връща обратно към нациите.

В този смисъл Covid-19 е по-екстремна версия на бежанската криза от 2015-16 г. Тогава ЕС не успя да намери единен отговор на мигрантите. Вместо това отделни държави - от Унгария до Австрия - едностранно затвориха границите си. Впоследствие те се противяха на всички опити за реформиране на европейските закони за убежището. Ето защо ЕС все още не е поправил системата и е изправен пред втори кръг на подобни сътресения. Сходна беше историята с кризата на еврото или всъщност с всяко неразположение в Европа.

Освен ако лидерите на ЕС по някакъв начин не се издигнат на висотата на положението, един извод от Covid-19 за обикновените граждани ще бъде, че при истинска криза само собствените им държави могат да действат достатъчно бързо и смело, за да заслужат доверието им. Хора като поставените под карантина италианци ще се кичат с националните си цветове, а не със звездите на ЕС, по балконите си, за да сигнализират къде лежи основната им солидарност.

Всичко това, разбира се, е особено обезкуражаващо за еврофили като Урсула фон дер Лайен, сравнително новият председател на Европейската комисия. Тя се надяваше да доближи „Европа“ до нейните граждани и да я направи по-обединена и по-силна в контекста на геополитическите сблъсъци с Китай, Русия и САЩ. Но независимо дали предизвикателството е миграцията, външната политика или отбраната, европейските нации просто не могат, или не искат, да направят своя съюз "по-близък".

По-лошото е, че всеки неуспех на ЕС по отношение на действие или солидарност е вода в мелницата на популистите, националистите и евроскептиците, от Италия през Унгария до Германия. Те вече накараха една държава членка, Великобритания, да обърне гръб на ЕС.

Но за да пропадне Европа, дори не е необходимо официално да напуснат повече страни. Други блокове са се разпадали през цялата история, от Лигата на нациите до Конфедерацията на Рейн и Свещената Римска империя преди това. Някои са се сривали бързо, други - бавно. Всеки по свой трагичен начин те просто стават нерелевантни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

27
rate up comment 4 rate down comment 2
mirodes
преди 4 години
А срещу какво са жълтите жилетки?Аз ако протестирам,ще го направя ,защото ми бъркат в джоба,не защото намаляват данъците на богатите.Французите не са по-различни.Между другото в България богатите плащат само 10 процента данък.А във Франция данъкът за богатите е 75 процента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 6 rate down comment 0
korn
преди 4 години
Войни, кризи, грекзит, брекзит, бежанци, национализам, либерализам,епидемия и кво ли още не. ЕС се разпада на всеки две години.Фактите към днешна дата саче Великоритания е все още член на ЕС. Северна Македония и Албания ще са следващите нови членове на съюза. Работи се върху раширяването на еврозоната. Изгражда се европейска армия.Днес на границата между Гърция и Турция, бежанците се спират от войници от различни държави в съюза. В Средиземно море действат военни от ЕС водени от Франция. Външните граници на ЕС в момента са затворени и никой не може да влиза. По границите се стреля, дори и по бежанците. Външната политика на ЕС в момента е протекционизъм, популизъм и фашизъм. Вътрешната е демокрация и военно положения. Въпреки различията и каранците с Турция и Русия, двете държави остават близки партньори на ЕС, като сме обвързани с тях икономически и военно. Да, всички империи западат и се разпадат,но ЕС има още да се разширява и развива, преди да дойде залеза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 2
zelka007
преди 4 години
хммм ... не знам защо битува из бг форумите , че жълтите жилетки били с/у еко таксите ... :))) ... протестите възникват в началото на 2018 ...1. след въведеното ограничение на скоростта до 80 км/ч за голям дял от пътната мрежа във франция, отделни протести се организират спонтанно, като понякога участниците в тях носят жълти жилетки. 2. двама шофьори на камион предлагат във фейсак блокирането на пътищата, като протест срещу повишаването на цената на горивата с така наречената екотакса върху горивата . 3. НО усложливо се пропуска , че тя замества освобождаването от данък "значимо богатство" . демек макрон освобождава от данък свръхбогати хора и облага с "еко данък" останалите за да си оправи бюджета ... :))) ...4. чий го дирят на протестите на "жълтите жилетки" във франция , крайнодесни активисти от донбас ... :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 1
фиг.1
преди 4 години
А тебе пък кой те е упълномощавал да говориш от името на "работещите хора", имайки предвид неколцината безделника с които цял ден хейтите по форумите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 4
Императорът
преди 4 години
Ако ти обясня как точно се правят тия "проучвания" ще трябва да ти обяснявам половин ден и пак няма да го разбереш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 5
Императорът
преди 4 години
Напротив - точно ватников постоянно блее: "Четири крака: ДА - два крака: НЕ !!!!" - ама то толкова му е капацитетът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 4
Императорът
преди 4 години
Виж сега - понякога споря с тебе, само за да си чеша езикът и да си излея негативното. Отдавна съм наясно, че или си платен ***, комуто подхвърлят някакви жалки центове от Козяк - или си толкова безнадеждно увреден психически, че медицината отдавна се е отказала от тебе. "Расийката" не ме интересува - интересува ме, че НИЕ сме зле. Демографски преживяваме най-голямата катастрофа в историята си - срив на населението и експлозивно развъждане на едно приматско племе, което вече заплашва самите устои на държавата - ето и сега - не могат да ги накарат да не сеят заразата !!! Икономически сме някаква смехономика, не икономика. Младите хора не виждат причина да остават тук - а ти дори се РАДВАШ на това. "Расийката" е поставена под санкции и пак цял свят се съобразява с нея и руснакът живее по-добре от българинът... защото ти отказваш да приемеш разбираемото и за 15-годишните - че сумата която получаваш - номинално - има твърде малко значение - но е важно какво можеш да си купиш с.Факт, който съм цитирал ного пъти - руснакът е най-платежоспособният кредитополучател в Европа - бамките в Русия се радват на най-нисък процент лоши кредити - на второ място е ГЕРМАНИЯ. Какво да коментираме повече?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 2
mirodes
преди 4 години
Подкрепя я мнозинството на куков дензелената сделка.Протестите във Франция бяха,защото Макрон искаше да наложи данък върху горивата и да ги оскъпи.За да борел климатичните промени.Е видя се колко са навити французите да плащат повече пари.Тия номера минават само в две държави-Германия и Швеция,където са им промили мозъците.Навсякъде другаде хората мислят ,а не се поддават на манипулация.ЕС е най-хубавото нещо,случило се в Европа,откакто съществува континентът.Ама няколко и.диота на върха го опорочават с политиките за бежанците и глобалното затопляне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 3
onezero
преди 4 години
*** на тия форуми е, че ако човек напише нещо различно от партийната линия идва дежурната грантаджийска *** и почва да ***. Няма лошо ама на мен с такива не ми се занимава, то кавото и д аим напишеш отговорът винаги е в стил Четири крака да, два крака не!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 6 rate down comment 1
mrynmryn
преди 4 години
Ако Италия продължава така, до края на годината, са си оправили пенсионната система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още