Фукушима демонстрира каква част от световната верига за доставки на микрочипове преминава през Япония, като много доставчици от по-ниско ниво бяха струпани близо до зоната на земетресението. Но след това, както посочва Уили Ших от Harvard Business School, големите клиенти осъзнаха рисковете и прехвърлиха част от източниците си в Тайван.
Това, което не можаха да направят, беше да се обърнат към домашното производство на чипове. Това щеше да е грешка. Микрочиповете са перфектният пример за това как местната специализация, разпространена по целия свят, създава най-добрите продукти. Най-доброто оборудване за производство на чипове идва от Холандия; най-добрите дизайни на чипове - от САЩ; най-добрите леярни са в Тайван; и така нататък.
Нито пък компаниите, на които печалбата е поставена на карта, могат да се поддадат на заблудата на Наваро, че всички заплахи произтичат от чужбина. Уязвимостта на Америка към урагани и наводнения се демонстрира многократно. Следващата криза може да започне навсякъде.
Това не трябва да отрича стойността на сближаването на производството с търсенето. В шивашката промишленост бързото реагиране на променящите се вкусове и напредъка в технологиите са сериозно основание за „по-близко“ производство. Levi's внедрява напълно автоматизирана технология за довършване на дънките си с лазери. Този 90-секунден процес, завършван близо до крайния пазар, преди използваше работник в страна с ниски заплати за половин час.
Компании като Levi's доближават производството до търсенето, за да дават на клиентите това, което искат, а не за да намаляват рисковете от международната търговия. Те не практикуват добро глобално гражданство чрез „връщане на работните места у дома“. Какво е дом? Големите, модерни компании имат клиенти, служители и акционери по целия свят.
Това, че глобалните компании не са творения на никоя държава, е повод за атака от критиците на глобализацията. Но ако вярваме, че компаниите имат отговорности към всички свои заинтересовани страни, наистина ли искаме тези отговорности да варират в зависимост от това къде са се родили тези заинтересовани страни?
Това би било неморално. Добродетел, а не порок е, че глобалните компании изграждат отношения с взаимна изгода, като не спазват границите. Глобализацията обвързва съдбата ни.
Това, че тези връзки ни правят колективно по-богати, е очевидно, като се има предвид, че страните, които прегърнаха глобалната търговия, заедно с образованието и инвестициите, са най-проспериращи. Възходът на глобализацията след 1990 г. съвпада с процеса на извеждане на над милиард души от крайната бедност. Нито правителствата, нито компаниите трябва да загърбват това наследство заради коронавируса.
Дори в настоящата криза глобализацията може да направи света по-безопасен. Това, че националните икономики са слети чрез съединителната тъкан на глобалните компании, означава, че всяка страна има егоистичен интерес да помага на другите. Това е източник на стабилност, която антиглобалистката реторика може само да подкопае.
преди 4 години На мен ми е трудно да си представя, как някоя банка, ще се съгласи на това, между другото има една варненска бензиностанция, която по едно време много се мръщеха, ако искаш да платиш с карта... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Омчевидно, само със съдействието на издателя на пластиките.Виж каква ще е тарифата , за такава услуга мога само да гадая. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Сакън, как ще се укрива оборот така? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години най-интересното, е че нищо не е в ръцете на политиците енимоор. ще крякат тук-таме, журналята ще лаят след тях като послушни кучета, ще се пишат тонове "мъдри слова", като това например, с изящна реторика и празно съдържание. но ще се случи съвсем различното, защото не политиците управляват света, нито пък военни и милирдери разни. дали е военно оръжие, нечистотия на някакъв народ, алчност и безумие, сякаш не би спряло потока на развитие. а "мъдреците" същите дето написаха тонове за глобалното затопляне, сега пишат тонова какво и как е станало и как ще излезем от тази криза. кризата се е случила не за да излезем от нея, а за да променим нещо в живота си. и щеме не щем ще го направим. всеки индивидуално обаче, не под диригентството на политици, *** и милиардери. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Корона вирусът е биологичен боен вирус, с който една или повече държави атакуват човечеството, но всички мълчат като риби и никой не поставя въпроса кой всъщност е нападателят, за да бъде той разоблечен и наказан. Силно намирисва на таен заговор, в който всички си пасуват, сякаш всички имат интерес да бъдат избити възрастните хора по планетата, които не стига, че са нетрудоспособни, ами и в огромна тежест, тоест не нужни. Покрай възрастните ще умрат малък процент и млади хора, но такива, които най вече са с хронични болести, тоест пак от същата графа, от която икономиката нужда няма, нито бюджета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А и парите в брой са риск , с който трябва да се борим - разнасят зарази. Аиде всичкото авоари на пластика или Ф телефончето . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Коронавирусът е глобална криза, а не криза на глобализацията -----------------------------------------------------------------именно другарки и другари напред към светли бъднини, смяна на световния глобален ред и налагане на световна диктатурка с термо камери, чипове, импланти и секви дивотии за контрол на раята, че нещо много се е разпуснала ... Оруел 1984та .... Мдаа преди като ни занимаваха с длговете на Гърия подмoлно ни боднаха брадатите ***, а сега с вирОсен предтекст ше има face recognition control, ограничено мърдане, дългове на корем и поздрави с платете сметката плюс нашийник от който нема мърданье ..... Добре дошли у новия световен ред другарки и другари! отговор Сигнализирай за неуместен коментар