IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Скъпият климатичен обрат

За 2019 г. европейските компании отчитат инвестиции за около 124 млрд. евро в технологии за защита на климата, но еколозите са скептични

10:53 | 25.02.20 г. 86
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: Axel Seidemann/Bloomberg News</em></p>

 Снимка: Axel Seidemann/Bloomberg News

Противниците често критикуват т. нар. климатични компенсации, наричайки ги търговия с индулгенции. И наистина с такива предложения могат да сведат до минимум други щети върху околната среда, но те не могат да бъдат предотвратени. Greenpeace също се опасява, че компаниите само ще компенсират, вместо да намалят собствените си емисии на въглероден диоксид.

А доколко реалистични са плановете? Ако BP възнамерява да компенсира емисиите на въглероден диоксид чрез залесяване, компанията ще трябва да засажда около 33 милиарда дървета годишно. Това е почти една трета от горската площ на Германия. „Вероятно ще е необходима нова Бразилия за това“, казва Шинерл.

Според експертите на Carbon Disclosure Project преди всичко индустриите с интензивни емисии като циментовата, химическата, както и производителите на метали и стомана, се нуждаят от новаторски технологии, за да могат да постигнат собствените си цели и тези на „зелената сделка“ на ЕС. Защото всичко зависи от тези отрасли: Те са отговорни за 38 процента от емисиите.

Според CDP обаче те представляват само пет процента от общата инвестиция на европейските компании в технологии за намаляване на въглероден диоксид. Това включва, например, така наречената CCU технология, т.е. отделянето на въглерод и повторната употреба за производството на химикали.

Нужни са още 12 000 вятърни турбини

Технологията вече се тества например в стоманодобивната промишленост. Промишлената група Thyssen-Krupp работи в Дуисбург с изпитателно съоръжение, в което генериран в производството на стомана въглероден диоксид се използва повторно за производството на амоняк и синтетичен газ.

В същото време компанията от Рурска област също така се ангажира да избягва производството на въглероден диоксид и възнамерява в дългосрочен план да замени въглищата в собствените си процеси с неутрален за климата водород. Очаква се преобразуването да струва около 10 млрд. евро до 2050 г. Но това не е всичко: За да се генерира водород по неутрален за климата начин, е необходима възобновяема енергия.

Например IG Metall очаква да са допълнително нужни още 12 000 вятърни турбини, за да се снабдят германските производители с достатъчно количество водород. Производителите на електроенергия също са изправени пред огромно предизвикателство, преди всичко RWE: В момента тя е най-големият емитент на парникови газове в Европа.

През 2018 г. групата е отделила 118 милиона тона въглероден диоксид с електроцентралите си за въглища и газ - през 2019 г. количеството няма да е много по-малко. До 2040 г. самата RWE възнамерява да бъде неутрална по отношение на климата, обяви през миналата есен главният изпълнителен директор Ролф Мартин Шмиц. До 2030 г. групата възнамерява да намали емисиите си със 70 на сто в сравнение с 2012 г.

Голяма част от амбициозния план на Германия е зададена на енергийната компания. До 2038 г. RWE трябва - съгласно наскоро приетия закон за отказ от въглищата, да прекрати добива и производството на електроенергия от въглища. RWE ще закрие и последната електроцентрала на въглища в Обединеното кралство през 2020 г. В Холандия, която ще се откаже от въглищата до 2030 г., RWE преобръща инсталациите в работещи с биомаса.

Последна актуализация: 12:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 6 rate down comment 11
Valentin13
преди 4 години
някой дали помни, че дърветата се хранят с СО2 от въздуха. като станат всички фирми, заводи въглеродно неутрални, нали ще предизвикат екологична катастрофа със смъртта на милиони дървета. или "като дойде, тогава ще го мислим".ето го още едно доказателство, че тази теория е не-научна и почива на нереалистични очаквания, а може би и на определен бизнес план.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 10
khao
преди 4 години
защото когато са пушили комини тук, в америкаа са гонили индианците още... Европа е видещия континет на човешката цивилизация, за последните 3000г нека остане такъв,а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 7
дядя Вова
преди 4 години
И как Русия с ам'наасе часови пояса е сред нах-големите замърсители?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 7
mrynmryn
преди 4 години
Аз само не разбрах, как Европа, ще оправи климата, като най-големите замърсители са САЩ, Китай, Индия, Русия. Що само ние да обираме калая?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 1
khao
преди 4 години
а що решихте че достигането на тоя хал беше евтино ? :) Всичките Тецове, Мецове мини, окабеляване, целата еликтрификация да не бяха безплатни ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още