Борис Джонсън има фетиш за автономия. Той се състои в убеждението, че страната му не само има суверенното право да се простреля и в двата крака, но и има задължение да го направи, ако алтернативата е да позволи на институциите на Европейския съюз (ЕС) някаква роля в своите дела.
Brexit, настоява Джонсън, означава автономия. Ако британският премиер упорства с това искане, вероятно в началото на следващата година Обединеното кралство ще претърпи пълен разрив в търговските взаимоотношения, които изграждаше със Съюза в продължение на 47 години, пише Мартин Уулф за Financial Times.
Наскоро правителството на Великобритания представи исканията си за тези преговори. За съжаление, те са нереалистични в три аспекта: първият е надеждата, че евентуалното споразумение ще бъде между „суверенно равни“; вторият е убеждението, че ЕС би приел споразумение от канадски тип, а третият е, че австралийски стил отношения с ЕС, уредени от правилата на Световната търговска организация (СТО), са разумна алтернатива.
Според международното право Великобритания е суверенна, но суверенитетът не е същото нещо като силата. ЕС има население от 446 милиона души срещу 66 милиона британци. Икономиката на блока е почти шест пъти по-голяма от тази на Великобритания. ЕС също е много по-малко зависим от търговията с Обединеното кралство, отколкото е вярно обратното. Нека бъдем ясни: това не е връзка между равни, посочва Уулф.
Трудността за Великобритания в отношенията й с ЕС е по-скоро, че тя е твърде малка, за да бъде равна, и твърде голяма, за да няма значение. Страната е почти толкова важен търговски партньор на ЕС, колкото и САЩ. Това е така, защото разстоянието е решаващо за определяне на двустранните търговски потоци.
Тъй като Обединеното кралство е много по-важен търговски партньор на ЕС от Канада, съюзът също така е по-бдителен за способността на Великобритания да разстрои икономиката му. В същото време за Австралия търговията с ЕС е незначителна, но ЕС е най-важният търговски партньор на Великобритания. Обединеното кралство не трябва да приема същите търговски отношения с ЕС като Австралия.
Характерният за ЕС задълбочен мандат при преговорите дава яснота как ще се гледа на преговорите. Първо, Брюксел разглежда „новото партньорство“ като „единен пакет“. Това обхваща „общите разпоредби“, включително тези относно управлението; „икономическите договорености, включително търговията и особено гаранциите за честни правила на играта“; мерките за сигурност, включително правоприлагане и съдебно сътрудничество, външна политика, сигурност и отбрана.
Второ, въпросите са много и сложни. Те включват защита на данните, участие в ядрени програми на ЕС и Евратом, търговия със стоки и услуги, интелектуална собственост, обществени поръчки, мобилност на хора, авиация, автомобилен транспорт, енергетика, рибарство, съдебно сътрудничество, външнополитическо сътрудничество и кибер сигурност. Не е за вярване, че всичко това може да бъде договорено и ратифицирано в рамките на една година. Идеята, че Великобритания трябва да се оттегли, ако то не може да бъде постигнато за кратко време, изглежда безумна.
преди 4 години Не е нужно да се влиза в дълбочината на изказването защото то е ясно от само себе си. ВЕЛИКОБРИТАНИЯ Е РЕШИЛА ДА ЗАПАЗИ МОНОПОЛНИТЕ СИ ПРАВА ВЪРХУ ОНЕЗИ ЧАСТИ ОТ БИВШАТА СИ ИМПЕРИЯ, до които достъпа на други държави като КИТАЙ , САЩ , и ЕС ще бъде ограничен. КАК ЩЕ ГО ПОСТИГНЕ ЛИ??АМИ КАКТО И ПРЕДИ. На купюрите на местните валути ще цъфти НЕ САМО ЛИКА НА КРАЛИЦАТА , но и нейното право на СУВЕРЕН който ще взема решението от последна инстанция. Само като си помисли човек какво е била и за какво се бори да бъде БРИТАНСКАТА ИМПЕРИЯ започва да се съмнява, че това може да се случи. Всъшност всичко се случва не със силата на оръжието , а с едни познати ни общочовешки ценности представляващи хартиени носители с изрисуван ЛИКА НА КРАЛИЦАТА, към които са насочени погледите на всички корумпирани управляващи. ПРЕДПОЛАГАМ,ЧЕ СЕ ДОСЕЩАТЕ КАКВО ЩЕ Е БЪДЕЩЕТО НА БРИТАНСКАТА ЛИРА И КАК ТЯ ЩЕ СЕ ВПИСВА В НОВИТЕ ПОЗАБРАВЕНИ КОЛОНИИ. Ами на ДОБЪР ПЪТ И УСПЕХ В БИТКАТА ЗА ДУШИТЕ НА УПРАВЛЯВАЩИТЕ В ТЕЗИ ДЪРЖАВИ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ехаааа, хем офшорна, хем и високотехнологична ... оно е баница, режеш и ядеш и после тече мед и мляко от Темза, всичко звучи толкова лесно от твоята уста ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Едно ограничено търговско споразумение, за стоки и капитали е много добре. Самостоятелна британия обаче трябва да има контрол върху своите данъци, върху държавни субсидии, върху възможността да се превърне в данъчен и офшорен рай за чужди капитали (така привличайки капитали) , да избяга от голямата бюрокрация на ЕС, да пусне и да осигури условия на технологичните фирми и много други неща които ще дадат сила на икономиката, извън традиционния разнос на стоки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Хубаво е първо Борис Джонсън да се простреля в двата крака, за да видим доколко е готов на такава саможертва, а след това да говори от името на всички британци. А, ако е само до самата метафора, може да каже, че по-скоро е готов да бута количка със сладолед, отколкото да е премиер, ако ЕС се намесва в делата на UK. отговор Сигнализирай за неуместен коментар