IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как да реформираме днешния нечестен капитализъм?

Трябва да се справим с отслабената конкуренция, слабия растеж на производителността, голямото неравенство и деградиралата демокрация

08:40 | 09.12.19 г. 14
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

„Ясно е, че... онези държави, в които средният елемент е голям и по възможност по-силен от другите два [богатите и бедните] взети заедно, или при всички случаи по-силен от всеки един от тях поотделно, имат всички шансове да са добре организирани." Така Аристотел обобщава своя анализ за гръцките градове-държави.

Стабилността на това, което сега бихме нарекли „конституционна демокрация“, зависи от размера на средната й класа. Не е случайно, че САЩ и Великобритания, дългогодишни стабилни демокрации, които днес се поддават на демагогия, са най-неравностойните от западните страни с високи доходи. Аристотел, разбираме, е бил прав, пише Мартин Уулф за Financial Times. 

Анализът на Уулф за „нечестния капитализъм“ стига до заключението, че „имаме нужда от динамична капиталистическа икономика, която дава на всички оправдано убеждение, че могат да споделят ползите. Вместо това все по-често изглежда имаме нестабилен рентиерски капитализъм (монополизация на достъпа до всякакъв вид собственост и извличане на значителни печалби без принос към обществото – бел. прев.), отслабена конкуренция, слаб растеж на производителността, голямо неравенство и, неслучайно, все по-деградираща демокрация.” Какво трябва да се направи, пита Уулф?

Отговорът не е да отхвърляме пазарната икономика, да отменим глобализацията или да спрем технологичните промени, а да направим това, което е правено много пъти в миналото: да реформираме капитализма. "Това е аргументът, който изтъкнах в неотдавнашен дебат с бившия гръцки финансов министър Янис Варуфакис относно това дали либералният капитализъм трябва да бъде запазен. Всъщност твърдя, че ако искаме всичко да остане същото, всичко трябва да се промени, както пише италианският автор Джузепе Томази ди Лампедуза. Ако искаме да запазим свободата и демокрацията си, ние трябва да приемем промените. Ето пет области, с които трябва да се захванем", посочва той.

На първо място Уулф поставя конкуренцията. Книгата на Томас Филипон „Голямото обръщане” показва колко много конкуренцията е отслабнала в САЩ. Това не е резултат от неизбежни сили, а от политически избор, особено изоставянето на активната политика в полза на конкуренцията. Пазарите в САЩ станаха по-малко конкурентни: концентрацията е висока, лидерите са се окопали, а нормата на печалба е прекомерна. Нещо повече, тази липса на конкуренция навреди на потребителите и работниците в САЩ: тя доведе до по-високи цени, по-ниски инвестиции и по-слаб растеж на производителността.

В статия за намаляване на неравенствата от безценната колекция „Отвъд Brexit: Програма за икономическа реформа в Обединеното кралство“ Расъл Джоунс и Джон Луелин твърдят, че концентрацията и надценките също са се увеличили във Великобритания.

Последна актуализация: 02:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 15 rate down comment 2
dr.5rov
преди 4 години
Защо само капиталът да "мрази" конкурента? Всеки "мрази" конкурента, който се опитва да го избута от мястото му или му пречи да заеме мястото, което иска. Това си е част от живота. Доколкото разбирам, авторът набляга на това, че отвъд дадена точка, тази естествена тенденция става разрушитела за дадено общество. Дали нещо може да се направи? Сигурно може, но дали ще е успешно - това е съвсем друго нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 5
дядя Вова
преди 4 години
Споко, реформираме го капатализЪма одма!Само след няколко дни Световната търговска организация ще стане недееспособа, пише Der Spiegel. В сряда, поради противопоставяне от страна на САЩ, апелативният орган на СТО ще бъде принуден да прекрати дейността си, в резултат на което цялата система на СТО ще се срине и правилата на световната търговия фактически ще престават да се прилагат, предупреждава германското издание.Още в сряда Световната търговска организация (СТО) ще стане недееспособна, защото американският президент Доналд Тръмп иска така, пише германското издание Der Spiegel.Главата на Белия дом, твърди авторът на статията Маркус Бекер, прави всичко, за да парализира дейността на организацията. И ако не се случи чудо, то в следващата седмица Доналд Тръмп ще постигне целта си, пише изданието.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 8
pinoccio
преди 4 години
О, каква боза. Азбучна истина е, че капиталът винаги се стреми към монопол. Капиталът мрази конкуренцията, тя е смърт за него, тя е тъщата в неговата къща. Капиталът е унищожител на конкуренцията. Какво има да се реформира, когато това е неговата същност. Искат от тигъра да направят заек - как да стане? Има антитръстово законодателство - наръчник за гледане на зайци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още