IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайската цензура завладява света

Със силата на огромния си пазар Пекин налага автоцензура на западния свят по чувствителни за режима теми

11:12 | 30.10.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Китай разпростира цензурата отвъд границите си. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Китай разпростира цензурата отвъд границите си. Снимка: Ройтерс

Когато Си Дзинпин приветства африканските лидери в Пекин миналата година, речта му съдържаше типично китайска формула: пет „не”-та. В действителност всичките пет отрицания могат да бъдат обобщени като един ангажимент. За разлика от властнически настроените западняци, Китай никога не би казал на африканците как да управляват собствените си страни. Няма да има „намеса във вътрешните работи на африканските държави”.

Този принцип на ненамеса е централен в китайската външна политика от 50-те години. Но тъй като правителството на Пекин е все по-отстояващо се по целия свят, става все по-ясно, че това, което виждаме, е „ненамеса“ в китайски стил, пише Гидиън Рачмън за Financial Times.

Инцидент началото на месеца подчерта, че в действителност Китай се чувства напълно в правото си да се намесва, когато чужденците изразяват неприятни за Пекин мнения. Туит в подкрепа на Хонконг от генералния мениджър на Хюстън Рокетс доведе до сблъсък между Китай и Националната баскетболна асоциация на Америка, в резултат на който мачовете от НБА бяха свалени от китайската държавна телевизия.

Този спор беше с необичайно висок обществен отзвук, защото касае САЩ и спорта. Но той описва познат модел. Чуждестранните държави и компании сега трябва да се справят с усилията на Китай да контролира речта им по все по-широк кръг от теми табу, включително Тибет, Тайван, Хонконг, най-новата китайска история, човешките права и териториалните претенции на Пекин в Южно и Източно Китайско море.

Тъй като Китай става едновременно по-мощен и по-параноичен - и с надигането на конфронтацията в Хонконг - броят на тези сблъсъци ще се увеличи. Така че западните правителства ще трябва да мислят много по-систематично как да реагират. В противен случай ще открият, че заветните им свободи бързо ще бъдат ерозирани.

Би било погрешно да се обвинява Си в лицемерие, когато той се обявява за ненамеса. Китайският президент е искрено безразличен дали чужда държава е диктатура или демокрация. Настояването, че страните не могат една друга да имат възгледи за вътрешнополитическите си системи, е жизненоважен механизъм за защита на комунистическата партия на Китай, тъй като по този начин тя се предпазва от външния натиск относно правата на човека или върховенството на закона.

Пекин твърди, че чужденците, които изразяват мнения по чувствителна тема, като Хонконг, се намесват във вътрешните работи на Китай. И тук това преминава в намеса върху свободното слово на запад. Това е много повече от усилието да се спрат чужденците да стоят на площад Тянанмън и да викат „свобода за Хонконг“. Усилията на Китай за контрол и цензура над словото у дома постепенно се интернационализират, достигайки до чуждестранни корпорации, международни медии, семинарни зали и кампуси на западни университети, както и до изявленията и политиките на чуждестранни правителства.

Последна актуализация: 21:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 19 rate down comment 8
michaelis16
преди 5 години
научи ти китайски бе тъппунгер ... :)) ти български не моеш камо ли нещо друго нещасттник ... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 26 rate down comment 8
V.At.
преди 5 години
Демокрацията е относително понятие. Например в през 60-те години в демократичните САЩ афроамериканците, наричани в този период по друг начин, хич и не са я усещали. Същото важи и за люлката на демокрацията - Британската империя до средата на миналия век. Ако си в Англия - супер, ама ако си жител на колониите Що се отнася до Китай то през 1989 /може и да греша годината/ са събитията на площад Тянанмън. Китай изобщо не е в челните 50 по БВП. След това демокрация няма, но пък Китай оспорва първото място. Пак относително понятие. Ако си милионер в Китай сигурно не е зле и може би ще се чувстваш демократично.Та това е и причината по която колегата по-долу не е отишъл в Китай. Но пък познавам българи, на които там им харесва. Позамогнали са се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 16
Бидонойл
преди 5 години
Не му пречете на michaelis, явно му трябва нов господар. Един не му е достатъчен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 13
mrynmryn
преди 5 години
Toя проблем не е от вчера или днес, има го отдавна, просто напоследък става по-засилен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 26
khao
преди 5 години
а ти тиняко защо не избега у развития Китай, ами отиде у недоразвития Запад ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 18
michaelis16
преди 5 години
ти на кое викаш "развит свят", а тези ги имаш за недоразвити ли само не моа разбера ?!? Само да вметна че тия с "цензурата" в момента са най-голямата икономика в света и са дооооооста по-развити от "развитите", освен тва имат и най голямата средна класа в света които печелят мноооооооого повече от Буллгаристан дет е 21 век в ЕС с ранг на африканско село ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 15
Vatman
преди 5 години
Безсмислена статия, която все едно е писана от софтуер, копиращ разни неща от мрежата по зададени критерии...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 18
ddb
преди 5 години
политиката на китай го оформя, като сериозен проблем за съседните държави.дано лидерите в развития свят не са закъснели да го разберат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още