IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Недостатъкът на отрицателните лихви

Инвеститорите и потребителите могат да бъдат изплашени от неконвенционалната парична политика

13:10 | 30.10.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

По-рано този месец попитах бивше светило на паричната политика в САЩ дали той смята, че лихвените проценти в Америка може някога да отидат на негативна територия (като преднамерен ход на политиката на Федералния резерв, а не като резултат от пазарно движение), пише Джилиън Тет за Financial Times.

"Не!", отговори той категорично, обяснявайки, че той и повечето от бившите му колеги не харесват изобщо идеята за отрицателни лихви, въпреки че Европа и Япония експериментират с тях от известно време, а президентът Доналд Тръмп вероятно би бил очарован Фед да последва примера им.

Светилото отчасти се опасява, че отрицателните ставки могат да изкривят пазарите. Както посочи в свой доклад наскоро Банката за международни разплащания (БМР), банката на централните банки, използването на неконвенционална парична политика рискува „да ерозира стимулите за частния сектор да поддържа адекватни буфери срещу финансов стрес“. Но има и друг фактор в играта: психологията. 

Когато лихвените проценти станат отрицателни, това може да допринесе за усещането, че пазарите преминават „в огледалния свят", както наскоро се изрази Скот Клемънс, главен инвестиционен стратег за управление на частното богатство в Brown Brothers Harriman.

Светителото на паричната политика, с което говорих, заяви, че отрицателните лихви карат хората да се чувстват толкова тревожни, че това подкопава ползата от по-евтините заеми. "Хората се безпокоят още повече", обясни той. „Това накърнява доверието.“

Дълго време икономистите бяха склонни да се съсредоточават върху реални въпроси като брутния вътрешен продукт и паричното предлагане. След финансовата криза през 2008 г. обаче професията беше принудена да разшири перспективата си.

Най-вече полето на поведенческата икономика, съществуващо от десетилетия, стана далеч по-влиятелно, като внесе психологическо проникновение в икономическите модели.

След като светът се плъзна в неизследвана територия с експериментите на паричната политика, някои централни банкери се замислят как културата и възприятието на потребителите са засегнати. Няколко икономисти, като Клаудио Борио от БМР, поставиха въпроса дали отрицателните лихви не изпращат объркващ сигнал към инвеститорите. Според мен това отдавна трябваше да стане.

Икономистите (и журналистите) приемаха, че централните банки влияят върху икономиката просто като контролират предлагането и цената на парите. Както обаче подчертава антропологът Дъглас Холмс в книгата си „Икономика на думите“ (2013 г.), паричната механика е само едната страна на монетата. Посланията на централните банки оказват силно влияние върху икономиката.

Вземете Япония. Когато през 90-те години там се появи дефлация, повечето икономисти я отдадоха на икономическото свиване и финансовата криза. Това, разбира се, беше отчасти вярно, но по това време живеех в страната и забелязах, че много бизнес лидери (както и обикновени хора) допускаха, че властите прикриват нивото на лошите кредити в системата.

Последна актуализация: 22:21 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 8 rate down comment 2
abdul
преди 5 години
защото не трябва да се държи кеш при отрицателна лихва.По пътя на "огледалната логика" - трябва да си купиш нещо, което няма да ти трябва по-малко от парите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 5
Бидонойл
преди 5 години
Пич, ако нямаш доверие на парите, за по-малко от половин час след като си получиш заплатата, можеш да я обърнеш в злато или други високоликвидни активи. За толкова време няма да се обезцени много. Ако не знаеш как, тук има добри хора и ще ти съдействат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 1
doba
преди 5 години
Само не виждам защо трябва да се купува нещо, особено ако не ти трябва?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 3
studioaa
преди 5 години
Тези с кредити няма да купят абсолютно нищо при отрицателни лихви, защото няма как да се купува с пари, които не струват почти нищо. Радостта май ще се превърне в сълзи когато имотния балон се раздуе още ултра-нива...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 5
studioaa
преди 5 години
Не случайно имаме поне 2 алтернативни форми на парите, които нямат отрицателна лихва - криптовалутите и ценните метали. Така цената и на двете ще полудее защото няма да има грамотен човек, който да се остави да го крадат така безогледно. Освен това има и добри акции, които ще спечелят наимоверно много от отрицателните лихви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 2
Mohave __
преди 5 години
Точно така - въпрос на психология е отрицателната доходност да се възприеме положително . Дано скоро всички да преминат в огледалния свят . Дойче Б виждаме се справя добре , но трябва всички да са така .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
doba
преди 5 години
с кредите се радват = с кредитите се радват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 10
doba
преди 5 години
Недостатъкът за едни е предимство за други, пазарна икономика.Хората с пари в излишък ще трябва да свикват, че парите им са предимство, но без да ги накарат да работят за тях, ще отлежават в банките.От друга страна тези с кредите се радват на почти нулевите лихви.Колкото повече, още повече!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още