IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Путинова Русия е страна от Близкия изток

След векове като разделителна линия между Европа и Азия, Москва намери естественото си място сред петролните диктатури

08:20 | 14.10.19 г. 63
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Путин се осланя на енергийните ресурси. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Путин се осланя на енергийните ресурси. Снимка: Ройтерс

Путин използва различни средства, за да поддържа тези отношения. Той тръгна на война заради Асад и се обади на Ердоган, за да предложи подкрепа по време на опита за преврат в Турция през 2016 година. (Америка реши да не прави същото, което вероятно обяснява решението на Ердоган да купи руски противоракетни системи С-400 въпреки протестите на САЩ.) Руският президент пренебрегна реакцията срещу принц Мохамед за очевидното му участие в убийството на журналиста Джамал Хашоги. Прекъсвайки дългогодишната практика, той също така си сътрудничи със саудитците, за постигане на цена на петрола, приемлива и за двете страни. Путин подкрепи иранците, когато САЩ им наложиха санкции. Той не позволи на този съюз да попречи на конструктивните разговори с Нетаняху за предотвратяването на нападение на Израел от сирийска територия.

Всички тези случаи обаче имат едно общо нещо: във всеки от тях Путин подкрепяше статуквото. Подобно на старите руски царе, които са имали за цел да подкрепят монархиите навсякъде, той е постоянен противник на смяната на режимите и поддръжник на управляващите. Единственото изключение - неофициалната подкрепа на Русия за либийския генерал Халифа Хафтар, който се бори срещу признатото от ООН правителство на страната му - не отменя правилото: може да се твърди, че Хафтар управлява Либия, тъй като контролира повече територия от правителството.

С тази политика Путин си спечели симпатиите на лидерите от Близкия изток. Те могат да бъдат сравнително сигурни, че той няма да се обърне срещу тях. Със САЩ те не могат да бъдат толкова сигурни, тъй като Вашингтон подкрепи или директно извърши няколко смени на режими в региона.

Нито някой може да бъде сигурен, че САЩ ще подкрепят своите съюзници толкова последователно, колкото Путин подкрепя своите. В Сирия САЩ дълго подкрепяха водените от кюрдите Сирийски демократични сили, но както бе обявено по-рано, те се изтеглят от областите, държани от кюрдите, за да разчистят пътя за дълго планирана турска офанзива.

В известна степен руската подкрепа за управляващите режими, независимо от репутацията им и това, което причиняват на собствените си народи, е демонстрация на полезността на Москва за Китай и други азиатски страни. Сред гостите на Путин на сесията на клуба Валдай бяха президентите Илхам Алиев от Азербайджан и Родриго Дутерте от Филипините - и двамата силни лидери, които ценят подкрепата на Путин.

Китай, който прекара десетилетия в култивирането на бизнес проекти в Африка, може понякога да се нуждае от готовността на Русия да използва сила от името на управляващите. Във Венецуела подкрепата на Русия за президента Николас Мадуро също защитава китайските инвестиции в режима.

Но Близкият изток не е само витрината на Путин, за да получи благоразположението на Китай. Това е регион, в който той е извънредно подходящ да прави политика. Неговите събеседници там са хора, които управляват страните си в подобен стил и повечето от тях, като Путин, оглавявят ресурсно ориентирани икономики. Руският лидер се вписва точно сред тях - той дори може да цитира Корана редом до най-добрите.

Русия на Путин всъщност не е европейска, централноазиатска или източноазиатска страна, както може да предполага географията. Това е авторитарен режим в Близкия изток. Неговата ориентация към региона е по-естествена от предишните опити за сближаване със САЩ или настоящите с Китай. Дали това е в руските национални интереси е въпрос за наследниците на Путин да размишляват.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 14 rate down comment 7
Императорът
преди 4 години
Тия глyпости ги слушаме от 90-те, когато САЩ успяха да турят своя пионка - пияният *** елцин. Трябваше Русия да се разпадне на четири, а САЩ да прилапат Сибир. Е, не стана, така че вървете да ръкоблудствате на тема: гибелта на Русия - някъде другаде.Русия ще съществува все така могъща, когато ЕС ще бъде отдавна в историята. За твое сведение почти няма републики в Русия (освен някои от малките кавказки), където руснаците да не са етническо мнозинство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 10 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 4 години
Достатъчно, седни си! Две! :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 12
Стоян Петров
преди 4 години
На другия Путиман Mavi Gъz ще обясня, че съм чел предостатъчно история. Империите се разпадат бавно, дълго и болезнено -Турция например повече от два века. За радост разпадът вече не е толкова кървав. Няма хора, това е. Няма да е днес или утре, но от историческа гледна точка е близо. Запомни го. Ние вероятно не, но някой от пишещите тук ще го доживеят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 4 години
Ямал е една обикновена кражба. Подариха природните богатства на сънародника на Владимир Шаломов Путин а именно Леонид Михаелсон това което принадлежи на руския народ. Дванадесет години той няма да плаща данък за използване на природните ресурси, а също и експортна такса. На всичкото отгоре Шаломов му построи и и довеждаща инфраструктура за милиард долара. Михаелсон(Михелсон) чрез фирмата си Новатек продаде дялове от Ямал на завишени цени на китайски и западни фирми, защото няма да плащат никакви данъци и такси. Това което си посочил е една обикновена схема Шаломов-Михаелсон и нищо повече. ПС Разбирам че кражбата е бърз и ефективен начин за концентрация на капитала, но чак да ни я дават като пример за патриотизъм е гнусно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 15 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 4 години
Тъкмо се чудех дали пияния ефрейтор не е писал статията, ама не бил той :)Хаха.... Льоня Бершидски - аз до там стигнах и отебах... Той е шампион по изписани простотии за Путин и Русия. Още преди 5 години писа, че Русия нема да изкара и година под санкции и Путин е в пълна изолация и ше падне за месеци, изяден от собствената си върхушка. И тука де билите пак му верваха, квичаха от възторг и го допълваха с мъдри мисли и прогнози, както и тук по-долу... :lol:То ако мечтите ставаха действителност с дрищене у нета, аз щех по цел ден да пишем как до Коледа ше станем мажоритарен акционер у Епъл... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 10 rate down comment 6
дядя Вова
преди 4 години
Излишъкът се нарича: Фонд на националното благосъстояние.И все повече не се влага в западни банки, а в супер инвестиционни проекти.Като Ямал например. И много друго има във филмчето,което много добре показва, че няма никакво отношение към тукашната действителност. А към китайското или ако щеш социалистическо планиране.Гербаджийски номера, булгаристански номера там йок.Макар и администрацията по цял свят да се движи по собствени неписани закони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 4 години
Ти от Марс ли падаш? В ориенталските страни се прави бюджет на мизерията, за да се изкара профицитен. Излишъка се харчи по усмотрение на главния клептоман(в случая известен като нисичкия), без санкция на какъвто и да е парламент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 14 rate down comment 7
Императорът
преди 4 години
Що за идиoтия? Значи Русия е дива азиатска диктатура, защото "злият" Вова преговаря със законните правителства и държавни глави на другите страни, вместо да организира там преврати както правят САЩ? Тоест както правеха, защото Доналд Тръмп още не е започнал нито една война... Това значи ли, че и САЩ вече са "подивели"?Господин Вова е най-влиятелният съвременен лидер и дори тая статия го признава. Инвесторът, затъвате все повече !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 8
дядя Вова
преди 4 години
В России пять лет подряд с осени 2014 года падают реальные доходы населения. Я цък за 2019 г., и за профицитният излишък:https://youtu.be/REMCXb-p3zcПочему россияне живут так скромно при огромных резервах. Объясняем
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 21
korn
преди 4 години
Кво обграждане на Русия от НАТО ти се привижда.Всяка една държава граничещас Русия, е суверенна държава която има правода избира към кой икономически и военен съюз да се присъедини. Украйна, България,Груия и други ако решат могат да разположат натовски, индийски, марсиански и квито си войски искат на своя територия. България яимало много преди Русия и никой не може да казва на българския народ какво да прави. Такива русофилски еничери като тебе, които обесняват на българския народ че сме роби на Русия и трябвало да ги питаме откой да си купим газ,самолетии и т.н, сте едни долни предатели, страхливци и вечно наведени държанки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още