IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейците искат ЕС да действа като суперсила

Новите лидери на съюза подценяват желанието на гражданите му за стратегическа независимост

18:15 | 21.09.19 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Урсула фон дер Лайен, избраният председател на Европейската комисия, обеща да управлява една „геополитическа комисия“ през следващите пет години. Неотдавнашно проучване на Европейския съвет за външни отношения, международният мозъчен тръст, показва, че това искат и европейците, но визията на Фон дер Лайен за глобалната роля на Европейския съюз не е непременно съобразена с тяхната, пише Леонид Бершидски за Bloomberg.

Описанието на Фон дер Лайен за нейната мисия се основава на идеята на нейния предшественик Жан-Клод Юнкер за „политическа комисия“, която представлява демократичната воля на европейските граждани, а не политическите предпочитания на неизбран пряко технократски елит в Брюксел. Избраният председател не може да даде същото обещание: тя получи назначението си в резултат на задкулисни сделки между националните лидери, а не след някакъв демократичен процес. Вместо това тя предлага да ръководи политическия и регулаторен орган на Европейския съюз като единен фронт, който Европа представя пред света.

„Този ​​екип“, заяви тя при представянето на назначените за членове на Комисията, „ще оформи Европейския път: ще предприемем смели действия срещу изменението на климата, ще изградим партньорството си със САЩ, ще определим отношенията си с по-самоутвърждаващия се Китай и ще бъдем надежден съсед, например за Африка."

Целта да се определи ролята на ЕС в света е в съответствие с това, което европейците искат от блока. Тази година съветът за външни отношения възложи на YouGov, организацията за проучване на общественото мнение, да анкетира повече от 60 000 души в целия ЕС, като откри „широка обществена подкрепа за идеята ЕС да стане последователен глобален актьор“, според старши сътрудника на съвета Сузи Денисън. Но проучването разкри и „нарастващо различие между обществеността и външнополитическата общност по няколко ключови въпроса - от търговията и трансатлантическите отношения до разширяването на ЕС.“

Както се вижда от забележката на Фон дер Лайен, тя поддържа традиционното мнение, че САЩ са съюзник на Европа и че нарастващото отстояване на Китай е тревога, ако не и заплаха. Но проучването на Съвета по външни отношения показва, че доминиращата гледна точка сред избирателите в Европа е, че и САЩ, и Китай са геополитически конкуренти на ЕС. Ако ЕС се разпадне утре, показва проучването, най-голямата загуба за хората в повечето държави членки би била способността му да действа като континентална сила в противоборството със САЩ, Китай и Русия.

Може би най-изненадващото разкритие, като се има предвид, че всички освен пет държави от ЕС също са членове на НАТО, е, че Европа не би подкрепила задължително САЩ в подобно съревнование. Явното предпочитание е към неутралитет, дори в страни като Полша, където САЩ са популярни.

Европейците обаче очевидно са по-проамерикански настроени, отколкото прокитайски или проруски. Мнозинства съществуват почти навсякъде за продължаване на икономическите санкции срещу Русия. Във всяка държава от ЕС, в която бе проведено проучването, избирателите също смятат, че ЕС, националното правителство или и двете трябва да направят повече, за да защитят местните икономическите интереси спрямо Китай. Но желанието за неутрален статут показва, че изолационистките инстинкти на президента Доналд Тръмп може да бъдат защитени и че НАТО не е непременно правилната рамка, в която САЩ трябва да основават отношенията си с Европа.

Последна актуализация: 10:32 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 1 rate down comment 4
Императорът
преди 5 години
Леко бе, кибик-***, че ще ти се пукне черното сърчице от жалка злобица :)9% просрочване на задълженията е цифра, която съответства и на представените от мен данни - само че в "богатия" Запад тая цифра е по-висока - често значително !!! Няма начин просто 100% от кредитополучателите да си плащат задълженията безпроблемно - никъде по света го няма това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 3
Императорът
преди 5 години
А не е и нужно. Защо да се прави противоестествено обединение на неща, които отлично си функционират поотделно? Стига с тия безумни социални експерименти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 5
bgMan
преди 5 години
За 6 месеца съм по работа в Германия за европейска фирма. Наскоро имах интересен разговор с шефа си (австриец) за положението в ЕС и нагласите на обикновените европейци. Стана ми интересно и че средностатистическите европейци започват да губят връзка с реалността и пропускат много важни неща. Може би проблема е започнал оттам, когато европейските политици са започнали да премълчават доста неудобни истини.Как например ЕС ще стане суперсила ако все повече гласоподаватели вярват лесно в (и гласуват) за тъпии популисти без грам мозък, които твърдят, че има лесни и бързи решения за проблемите на ЕС, а всъщност са долни корумпирани мизерниции и лъжат? Например - за темпото си на развитие ЕС отдавна е свършил пясъка използван в строителството и го внася с големи кораби основно от Австралия. Привършва чистата вода, годна за пиене. Иначе вода има много обаче се нуждае от пречистване и обеззаразяване. Така важният за Германия воден транспорт спира за все по-дълго време всяко лято и т.н...Предполагам че европейските политици искаха да превърнат ЕС в суперсила като вкарат мигранти от Африка и Близкия Изток, които в продължение на 20-30 години да удвоят населението на континента. Какво обаче ще кажат за липсващите жизненоважни ресурси, от които има нужда всяка суперсила? Ресурси които трябва да търсим близко около границите на ЕС, например в Украйна, Казахстан, Узбекистан или Русия.Май европейските политици има какво да научат от еврейските, които успяха да превърнат малката си страна в значителна световна сила без да разполагат с кой знае какво друго освен изключително верни и предани граждани обичащи страната си повече от собствения си живот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 5 години
Смееешник, ти наясно ли си какво значи една четвърт от населението да харчи 75% от доходите си за изплащане на заеми и комуналка, а смееешник??? "По словам Орешкина, у 15 процентов российских заемщиков более 70 процентов дохода уходит на оплату долгов.Всемирный банк также приводит тревожную статистику. Почти 60% российских заемщиков испытывают трудности с погашением кредитов, 9% семей имеют просроченную задолженность, 10% были вынуждены реструктурировать взятые кредиты.Более четверти российских домохозяйств тратят на погашение кредитов и оплату ЖКХ более 75% совокупного дохода семьи, отмечал ВБ."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 6
julian12
преди 5 години
При тая вековна история изпълнена с войни и предрасъдъци и егоцентризъм, няма как Европа в скоро време да действа като единна нация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 11
Императорът
преди 5 години
След случващото се последните години, все едно да тъпчеш с английска сол страдащ от стомашно разстройство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 8
Shadow1
преди 5 години
Според мен трябва да е по обединена Европа за да има шанс да действа като единна нация. И не обединена само с мисли и желания, а със закони и институции. Съединени Европейски Щати за мен е добра цел към която да се стремим, много трудна но постижима
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 19
Императорът
преди 5 години
... и Русия е стратегически най-важният съюзник на ЕС. Ако евроидиoтите не могат да го разберат, Европа ще страда... не Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 18
Императорът
преди 5 години
Няма как да има суперсила, оглавявана от тотални ***, с чудовищна бюрокрация и либерално извращаващо се население. Специално за Кукурузов - https://blitz.bg/ikonomika/elektronni-dzhadzhi-ni-vkarvat-vv-finansoviya-grob_news698452.html?fbclid=IwAR2MsCVfR8ILFhVGEC6jBCCqSlIB1ewL2f8Yswtqb3V5vixvgEYjQPu1Jt0Нито Китай (все още) е най-голямата икономика на света, нито пък САЩ е най-голямата военна сила на света. Бедната изостанала държава Русия е сила, с която се съобразява целият свят, а алкохолизираното и население е най-сигурният кредутополучател в Европа. Направо странно как умиращите от глад руснаци имат много по-малки проблеми да си плащат кредитите, дори от германци и швейцарци... ама това ония от Козяк не са ви го казали, нали - Кукурузов?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 17
korn
преди 5 години
САЩ и Китай са основната заплаха за ЕС. Русия е една бедна изостанала държава с алкохолизирано население, която е изцяла зависима икономически от ЕС. ЕЦБ ще им напечата и прати няколко милиарда еврака да има руснака за боряшник и всичко е окей. Китай и САЩ са друга бира. Там трябва да се действа решително но с уважение. Китай с много труд, дисциплина и саможертви успя да стане най голямата икономика в света. САЩ си остават най голямата военна сила в света и все още господари на световната икономика. Най важната задача пред съюза е Е вропа да остане най доброто място за живеене. Това е най важно за европейците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още