IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Средната класа в САЩ е по-добре, отколкото някои политици смятат

Медианният доход на домакинствата е скочил с 50% през последните 50 години

13:40 | 18.07.19 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Широкоразпространеното възприятие, че доходите на средната класа в САЩ стагнират в продължение на десетилетия, допринесе за силния популизъм в президентската кампания през 2016 г. Ако съдим по неотдавнашния дебат между кандидатите от Демократическата партия, същото ще се повтори и през следващата година, пише Уилям Клайн за Financial Times.

Безпристрастен поглед към статистиката обаче показва, че е грешка да смятаме, че американският капитализъм е развален. Един от водещите кандидати на демократите, Бърни Сандърс, цитира годишен спад от 5 хил. долара в медианния доход на домакинствата (отчитащ инфлацията) от 1999-2000 г. насам, базиран на данни от 2014 г., оповестени по време на кампанията през 2016 г.

Картината обаче е далеч по-добра, ако се използва различен ценови индекс, вземе се предвид тенденцията за по-малки домакинства, погледне се дългосрочната тенденция, а не необикновено високата база от 1999 г., и се използват по-скорошните данни от 2017 г.

На тази база изчислих, че медианният доход на домакинствата е скочил с 50% през последните 50 години, а не с 21%, както показват данните от преброяванията на населението. Ръстът между 1999 г. и 2017 г. е около 8% (а не 2%), въпреки най-лошата рецесия от 30-те години насам

Сега да погледнем към индивидуалните компоненти. Доходите на домакинствата трябва да отчитат инфлацията, за да са възможни сравнения във времето. Иначе данните сериозно ще надценят ръстовете по време на инфлационната среда от 70-те, например.

Бюрото по преброяване на населението използва академична версия на индекса на потребителските цени (CPI – consumer price index). Както Федералният резерв, така и Бюджетната служба към Конгреса предпочитат индекса на личните потребителски разходи (PCE - personal consumption expenditure), който позволява в много по-голяма степен заместването между продуктите в отговор на промените в относителните цени.

През последните 50 години академичният CPI е нараснал с 12 процентни пункта повече от PCE, така че използването му орязва много от ръста в реалните доходи през този период. Междувременно, средният брой на членове на домакинствата е  намалял от 3,3 човека през 1967 г. до 2,6 през 2000 г. и 2,5 през 2017 г.

Бюрото по преброяване на населението не прави корекции за размера на домакинствата, когато изчислява средния доход, но Бюджетната служба към Конгреса прави. Според нейната корекция доходът на домакинствата през 60-те трябва да се понижи с 12%, за да може да бъде коректно сравняван с този от 2017 г.

Избирането на най-добрите години за сравнение и друг източник на изкривяване, който трябва да бъде избегнат. В края на дотком балона, през 1999-2000 г., доходите бяха доста над историческия си тренд. През 2014 г., все още засегнати от финансовата криза, те бяха под тренда.

Реалният растеж в медианния доход на домакинствата е бил 1% годишно в периода 1967-70 до 2000 г., и 0,5% между 2000 и 2017 г. Данните на Бюрото по преброяване показват съответно 0,6% и 0%.

Накрая, при същите тези корекции данните показват, че доходите на „ниската средна класа” (между 20-я и 40-я процент по богатство) не изостават толкова от медианните, както някои може би се опасяват на фона на безпокойството за растящото неравенство.

Средният доход на тази група се е покачил с 40% през последните 50 години, не толкова далече от 50%-я ръст на медианния доход. Нещо повече, ръстът в доходите след 2000 г. се очаква да се засили, след като влиянието на кризата от 2008 г. избледнява статистически.

Изводът е, че средната класа в САЩ е по-добре отколкото някои политици смятат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:45 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 6 rate down comment 7
Solar Power
преди 5 години
България трябва да играе собствена игра ! Нито с Русия нито с Америка. Трябва да се печели от всичките. Ето аз например имам кации на Лукойл, Газпром, Apple, Microsoft, BMW дори си купих и турски облигации на 17% лихва :). Както казва другаря Тръмп - (Аз съм на първо място). За да го направя понятно за теб, abba и други индивиди (България на първо място).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 7
Solar Power
преди 5 години
studioaa: Относно барелите. Явно отново не си в час. Това беше играта на Рейгън за да събори "Съвецкия съюз". Евтин петрол няма приходи за Русия и соца фалира. Фалира Буран и изобщо всичко Руско защото се крепи само на ресурси. И познай какво стана. Петрола скочи здраво в началото на 80-те години и после падна 3 пъти точно когато американците направиха първите електрически коли на GM. И какво стана цената 3 пъти надолу и соца фалира. Цената в България винаги е била измислена и нереална. Руснаците ни даваха евтин петрол а ние им давахме домати по 10 стинки вместо по 30 както вървеше на межфународните пазари :) Е нали бяхме и буфер все пак. При война с НАТО да ги задържим за седмица. Така,че не пиши глупости за петрола без да си наясно с големите игри :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 7
Solar Power
преди 5 години
5studioaa баща ми вземаше заплата от 176 лева и можеше да си купи 488 хляба по 0.36 стотинки. Сега вземам 1000 лв. заплата и мога да си купя 1000 хляба по 1 лв. А да не говорим,че има хляб и по 0.70 ст. Сега доходите са по добри със сигурност. Да сравня ли и цената на лада нива сега и лада преди и заплатата сега и преди ? Защото сега с 12 заплати ще си купя кола веднага. А през соца лада-та беше 8 бона и ми трябват 45 заплати :). А и да не забравим 10 години чакане. Явно повечето от вас не са живели през соца и само са чували. Е казвам ви от първа ръка беше ЗЛЕ. Дори гвоздей нямаше по магазините да не говорим за тоалетна хартия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 5 години
Все пак въпроса пак въпроса дали си ***.умен е актуален.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 5
studioaa
преди 5 години
В една страна от първия свят САЩ 2-ти е имало хиперинфлация в миналото и две предишни централни банки преди ФЕД, които за били закрити едната от Андрю Джаксън, а другата от Линкълн. В САЩ имаше мини-хиперинфлация през 70-те и един барел петрол стигна от 2$ до 20$ за 7-8 години и затова беше въведено лятното часово време тогава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 5 години
Ти ***.умен ли си??? Аз затова те питам къде. Отговорът е русия, България, добре. В нито една страна от първия свят обяаче няма поскъпване повече от четири пъти, както си написал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 5 години
Ти ***.умен ли си??? Аз затова те питам къде. Отговорът е русия, България, добре. В нито една страна от първия свят обяаче няма поскъпване повече от четири пъти, както си написал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 7
studioaa
преди 5 години
У нас цената на дневната тарива беше 2 ст на киловат/час през 1999. Днес е 19 ст. за същото. Колко е инфлацията в този период? 25% ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 6
studioaa
преди 5 години
Ако можеше да смяташ, а ти не можеш щеше да си излислил, че ако имаш 7.5-8% реална инфлация годишно за 20 години всичко ще поскъпне към 4.5 пъти. Петролът беше 22$ през 1997, а сега е ултра евтин и е 67$. Това е над 3 пъти поскъпване, а беше близо 120$ по едно време или 5 пъти и повече поскъпване. Дори един BigMac е удвоил цената си от 2010 насам от 5$ на 10$ в повечето щати. Да не говорим за наемите в големите градове, които са скочили поне 5-6 пъти спямо 2000-ната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 12
Стоян Петров
преди 5 години
Ти сериозно ли пишеш тези неща.???За 20 години инфлация над 400%??? Къде???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още