IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои са трите големи риска пред глобалната икономика?

Brexit без сделка, нова дългова криза в Италия и търговската политика на Тръмп залпашват перспективите

18:02 | 14.07.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Във време, в което американските пазари на акции купонясват като за последно, глобалните пазари на облигации, както и действията на водещите централни банки, обрисуват съвсем различна картина. Те изглежда предупреждават, че Европа скоро може да претърпи сериозна криза във Великобритания и Италия, която да предизвика глобална икономическа рецесия.

Ще бъде добре за инвеститорите в акции, ако обърнат внимание на тези предупреждения, пише за MarketWatch Дезмънд Локмън, сътрудник в American Enterprise Institute, бивш служител на МВФ и главен стратег за развиващите се пазари в Salomon Smith Barney.

Ясен знак, че глобалните пазари на облигации са силно разтревожени за европейските икономически перспективи е фактът, че рекордните 5 трлн. долара (половината от европейските държавни ценни книжа) сега имат отрицателна доходност. Видим сигнал за опасенията на пазарите, че европейските проблеми могат да доведат до рецесия в САЩ пък е обърнатата крива на доходността в Америка (дългосрочните ДЦК носят по-малко от краткосрочните – бел. прев.) В миналото тя се е доказала като надежден индикатор за предстояща рецесия и рязък спад на индекса S&P 500.

Ясно е, че облигационните пазари и световните централни банки са чувствителни към икономическите рискове. Това, което ги безпокои толкова сега обаче е големият брой такива рискове, особено в Европа. Ако те се материализират, могат да дестабилизират както американската, така и глобалната икономика.

Най-непосредственият риск е Великобритания (петата икономика в света) да излезе от ЕС без сделка на 31 октомври (когато изтича крайният срок). Английската централна банка и Международният валутен фонд (МВФ) предупреждават, че това би могло да свие британската икономика с 5% в годината след Brexit. Имайки предвид колко важен търговски партньор е Великобритания за Европа, твърд Brexit неминуемо би имал значителни последици за европейската икономика, която вече е на ръба на рецесията.

Шансовете за твърд Brexit се увеличават от ангажимента на Борис Джонсън (който почти сигурно ще е следващият премиер на Обединеното кралство) да изведе страната от ЕС на 31 октомври със или без сделка. Джонсън пое този ангажимент, за да парира смъртното предизвикателство към Консервативната партия от страна на набиращата скорост партия „Brexit“ на Найджъл Фараж.

Както изглежда, единственото нещо, което може да спре твърдия Brexit би бил успешен вот на недоверие на правителството преди 31 октомври. Това обаче включва перспективата премиер да стане лидерът на Лейбъристката партия Джеръми Корбин, който не се приема добре от пазарите. Това може сериозно да подкопае инвеститорското доверие във Великобритания, особено ако той продължава да предлага същите икономически рецепти, които се провалиха гръмко през 60-те.

 

Последна актуализация: 05:08 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 10 rate down comment 2
scott
преди 5 години
тука си иглаете на играта: къде ше гръмне първо. А то вече гръмна! Глобализацията свърши. Америка отново е великопротекциониска и скоро нема да мож да си поръчаш стоки онлайн от другиа край на светъ, щот нема да има начин да им платиш дзанъка на митницата.......САЩ спичелиха най-ного от глобализациата, искат да спичелат най-ного и от изолациата. Сменаш играна и пак си првъ на бутона. вие си спорите кое ше гръмне първо, ама не казвате, че гърмежа: неизбежен, тръмпито плана фитилът и бомбите ше гърмът свързано. кво,кво,кво да праиме? край на сложните суапи и операциес! Просто, бездългово, плащаш и получаваш на момента безкредитес. тез ше са пичелившите в ситуационът. а, да, и тез дет си имат шести американски флот + ак47
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 2
studioaa
преди 5 години
Просто защото дългът, който държавите в Европа както и САЩ заедно с дълга на домакинствата е неизплатим изобщо и единственият път за него е инфлация, голяма инфлация(от порядъка на 50% годишно) не както обикновено(8-10% годишно) както е сега. Това разбира се ще предизвика масова паника и разбира се краш в цените на почти всички класове активи от порядъка на 50-90% в зависимост от актива. Тогава когато хората ще страдат да свържат 2-та края в тази стагфлационна рецесия цената на всичко, което те притежават ще се срине до земята, най-вече тяхната пенсионна осигуровка без значение дали са в частен фонд ще загуби почти цялата си стойност и тяхното жилище се срине като цена и ще стане непродаваемо в почти всички региони на страната. Следващата рецесия ще е белязана от много продължителна стагфлация и никакъв осезаем икономически растеж за поне 2-3 десетилетия защото е нужно много време за да се върне загубеното доверие...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 2
Императорът
преди 5 години
Защо мислиш така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 3
studioaa
преди 5 години
Ще имаме голям крах на икономиката без съмнение просто. Въпросът може би е кога точно: дали още тази година, през 2020 или в интервала 2021-2025. Дълговата криза от 2007-2008 е нащожна в сравнение с това, което следва в близко бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 4
ivan.kostov.39
преди 5 години
Звездиките пише С-о-р-о-с-о-и-д-н-и-т-е! Що ли не го пуска редактора?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
ivan.kostov.39
преди 5 години
Най-големия риск са *** медии, които манипулират информацията и правят внушения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 0
Mohave __
преди 5 години
Най - големият риск е политиката на ЦБ , продължителността на цикъла и изчерпващото се потребление . Не съм видял някой да спре лавина ......... , човешка психология .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още