IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пекин ще доминира в съюза между Китай и Русия

Военното сътрудничество е от полза за двете страни, но Русия трябва да внимава какво си пожелава

08:10 | 13.06.19 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

В класическата комедия от 80-те „Ловци на духове” героите използваха мощни оръжия, излъчващи снопове от електрони, но имаха едно важно правило: „Не заставай на пътя на лъча”. Докато САЩ и техните съюзници наблюдават продължаващото затопляне на отношенията между Русия и Китай, те внимават да не нарушат това правило – всеки от съперниците е опасен, но заедно представляват реална глобална заплаха, пише Джеймс Ставридис за Bloomberg.

Едно конкретно проявление на този нарастващ риск е засилващата се дързост на руския флот, който се конфронтира с американски кораби по целия свят. Последният и най-опасен пример е почти сблъсъкът между американския крайцер „Чансълърсвил“ и руски разрушител в Западния Пасифик, на чиито води Китай все повече гледа като свои.

През по-голямата част от Студената война Китай и Съветският съюз спазваха дистанция. През последните няколко години обаче, при президентите Си Дзинпин и Владимир Путин, те все повече се приближават един към друг. Това сдружаване, което може да роди единен блок, доминиращ Евразия, вероятно е най-важната геополитическа тенденция на 21 век.

Миналата есен на сибирската граница между Русия и Китай се проведе Восток 2018 – най-голямото военно учение от края на Студената война. Към стотиците хиляди руски войници се присъединиха китайски. Снимките показаха прегръдки между офицери от двете страни. Зачестяват и съвместните морски учения – не само в Тихия океан, но и в Балтийско море и Северния ледовит океан.

Миналата седмица Си Дзинпин бе на посещение в Русия, като двамата с Путин се нарекоха най-добри приятели. Икономическите и дипломатическите връзки отразяват военния съюз между двете страни.

Сближаването има своята логика. Китай се надига като глобална сила и има огромно население, но му липсват жизненоважни природни ресурси. Русия се проваля икономически и има намаляващо население, но е пълна с дървен материал, вода, минерали, злато, петрол и природен газ.

Двете държави имат дълга граница. Освен това са твърдо авторитарни, с на практика еднопартийно и еднолично ръководство. Преди всичко обаче те споделят ненавист към Запада (с неговите досадни усилия да разпространява демокрацията и да подкрепя човешките права) и презрение към САЩ. Това е достатъчно за все по-голямо сътрудничество, ако не (все още) за военен съюз.

Русия обаче трябва да внимава какво си пожелава. Китайските лидери копнеят за безкрайните безлюдни и богати на ресурси области на Сибир. Путин, който е рядко надарен тактик, може би ще направи стратегическа грешка, ако предприеме официален съюз с Китай. С времето доминиращият партньор със сигурност ще е Пекин, а не Москва. За момента обаче по-близките връзки с Китай биха осигурили на Русия нови пазари, политическа подкрепа и преди всичко контрабаланс на САЩ.

Докато Европа продължава да е разкъсвана от различни сили – Brexit на север, италианското недоволство от ЕС на юг, нарастващият авторитаризъм в Полша и Унгария на изток – нейната способност за близко партньорство със САЩ намалява. Тази слабост увеличава стойността на сътрудничеството за Пекин и Москва. А привлекателността на китайската инициатива „Един пояс, един път” за по-малките страни от периферията на евразийския континент нараства, ако тя включва и Русия.

Огромна политическа промяна от този характер бе предвиждана преди повече от век от британския географ и геополитически анализатор Халфърд Маккиндър. През 1904 г. той излага теорията си, че всяка нация (или нации), които могат да контролират „световния остров” (Евразия и Африка), биха в крайна сметка доминирали света.

По същото време противоположна хипотеза бе постановена от американския морски офицер и стратег Алфред Тейър Меън, според която морските сили – САЩ, Великобритания, Австралия и техните съюзници – ще бъдат в състояние да се конкурират с доминиращата евразийска сила.

Макар никоя от двете теории да не описва напълно сегашния свят, основният модел ще бъде геополитическият лайтмотив на 21 век.

Засега това означава, че САЩ и техните съюзници трябва да обърнат внимание на засилващото се сътрудничество между Русия и Китай, да съберат разузнавателни сведения докъде може да стигне то, да направят всичко възможно, за да насърчат единна Европа, и да заздравят мрежата от съюзи, партньорства и приятелства по периферията на Азия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

25
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 5 години
хха, че къ ... поосле като ви викам че у тоя форъм сме само непризнати гении, да не съм видел минус !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 10 rate down comment 9
ABBA
преди 5 години
Диванните ан***ллизатори тъдява с лопата да ги ринеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 22 rate down comment 12
Mavi Goz
преди 5 години
Иначе статията е поредната блумбъргова по мия - мноо са се загрижили нещо, да не земе Путин да сбърка... :lol: Те, блумбъргови и другите либералнипедерасти винаги мноо са се грижели за добруването на Русия на Путин - само прайлни съвети дават... Той Путин добре, че ги слуша и чува...Май некой треска го тресе от тоя развой на нещата, щот ако все така упорито американците се опитват да натиснат Русия и Китай у тинята, не знам как Путин и Си ше се разберат за Сибир и дървесината, ама знам, че мноо по-лесно ше се разберат как да ошамарят общия си тормозител... Щот като (не дайси Боже) се разнесе пушилката от атомните гъби, ако изобщо некой е останал жив и делото требва да се довърши от оцелели сухопътни войски, със сигурност след това у новото ООН ше заседават само Китай и Русия, а у Европа, тоя път - целата, ше се учи пак я руски, я китайски, я и двата... :lol:Та... я навреме ние да дадеме прайлните съвети на Путин, че той е голем тактик, ама стратегията мноо не я разбира ... като нас от Блумбърг... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 12 rate down comment 10
Mavi Goz
преди 5 години
"... Колкото до технологиите смятам, че съм един от най - добрите анализатори на технологичния сектор които са се раждали в България."Хааахаха... А анализите дека ги прайш - у "Днес.бг" ли? Там има още двама-трима като тебе - спори се кой е по-по-най... :lol:И анализите на къв език ги прайш и на къв ги четат, оти нема как да е на български... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 5 години
Нямам намерение да ти заработвам надника. Н
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 5 години
Нямам намерение да ти заработвам надника. Н
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 5 години
Нямам намерение да ти заработвам надника. Н
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 6 rate down comment 9
ABBA
преди 5 години
Това не ти е Пентагона, де от десетилетия не могат да му направят ревизия,и де частична таква пиши:- много милиарди са похарчени без документи!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 10
ABBA
преди 5 години
Докажеш с документи. Или съдебни решения.Що по делото Скрипал още чакаме присъда или поне да почне дело.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 8
ABBA
преди 5 години
"ще дадът още 400 милиона за подкупи само за да подкарат завода."Айде да го докажеш "експерте"! Ама наистина! Да не се изплъзнеш като слузеста водна змия!Това не ти е руски космодрум (за протокола).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още