IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Класическата парична теория продължава да властва

И днес са в сила думите на Милтън Фридмън, че инфлацията е винаги и навсякъде паричен феномоен

08:27 | 19.06.19 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Докато ръстът на М2 остава минимален, ниската инфлация (или дефлация) ще преобладава независимо от това дали при публичния и частния сектор има излишъци или дефицити на спестявания. Както казва Милтън Фридмън инфлацията е винаги и навсякъде паричен феномен. Същото важи и за дефлацията. Парите доминират.

Разбирането на Япония и други икономики изисква класическа парична теория, а не панацеята на МПТ. В периода 1974-1984 г. Япония се радваше на златен период с като цяло стабилен растеж на широките пари, постоянен ръст на БВП и ниска инфлация. След това монетарната политика бе изкарана от релси с подписването на споразуменията „Плаза“ през 1985 г. и „Лувър“ през 1987 г. Японската централна банка (ЯЦБ) спусна монетарни цели и започна да се фокусира върху целеви лихвени проценти. Резултатът беше пагубният балон от 1987-1990 г., последван от т.нар. изгубено десетилетие, превърнало се в изгубено поколение.

Според ЯЦБ идеята за таргетирането на лихвените нива се състои в това, че ако лихвите бъдат понижени достатъчно, то рано или късно компаниите и домакинствата ще започнат да харчат. Но както показа икономистът Ървин Фишър преди век, лихвите следват инфлацията, а не обратното. Поради тази причина икономиките с висока инфлация като Аржентина и Турция имат високи лихви, докато Япония и еврозоната имат много ниски или дори отрицателни.

В Япония и еврозоната порочният кръг може да бъде разрушен само чрез увеличение в темпа на растеж на широките пари. Най-добрият начин за това е централните банки да купуват ценни книжа от небанкови институции, като застрахователни компании и пенсионни фондове, създавайки нови депозити. В момента обаче по-голямата част от ценните книжа, които ЯЦБ купува, са от банки. Поради тази причина растежът на широките пари остава анемичен.

Скорошният опит на САЩ също демонстрира превъзхождащата обяснителна сила на класическата монетарна теория. В периода 1971-1982 г. средният растеж на широкия паричен агрегат М3 бе средно 11,6% годишно, докато средното ниво на държавния дълг бе само 40,1% от БВП. Тази комбинация от силен паричен растеж и нисък правителствен дълг доведе до относително висока инфлация. Парите доминират.

Днес САЩ са изправени пред противоположна картина – нисък растеж на широките пари и висок държавен дълг. От 2009 г. насам ръстът на агрегата М3 е средно 4,5% на година, докато публичният дълг надвишава 100% от БВП. Това доведе до относително ниска инфлация. Няма никаква загадка – парите винаги доминират.

Защитниците на МПТ ни караха да вярваме, че правителствата могат да поддържат безкрайни дефицити, стига те да са финансирани от ценни книжа в местна валута и докато инфлацията е под контрол. Това, което те не успяха да разберат, е, че бюджетните дефицити нямат нищо общо с инфлацията, освен ако не са финансирани чрез бърз растеж на широките пари. Парите доминират икономическите тенденции, а класическата парична теория ни казва защо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:39 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 0 rate down comment 2
Иван Митев
преди 5 години
При пренебрегване на въведение грешен начин за работа на централната банка не са възможни верни изводи за спасение от катастрофална криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 3
SS-23
преди 5 години
"Именно това непознаване и отричане на естествените човешки егоистични стремежи ви провали социализма"---Там е работата, че това не са "човешки" стремежи ... това само показва, че сте все още на ембрионално развитие в посока към Човека, но сте много далеч от него, като мислене и повечето сте "в пещерата".И точно това пък, на вас вече ви клати капитализма ... защото искаш да "ядеш" повече, отколкото фактически ти е нужно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 3
Sakamano
преди 5 години
Живял съм и съм учил по времето на социализма, тъй че стига си писал врели-некипели. Ако е имало ученици, които са учили заради интерес към знанията, а не за по-високи оценки, те се брояха на пръсти. И тогава, и сега основният мотивиращ фактор за студентите е перспективата за по-лека и доходна работа. Ако премахнеш този мотив ти гарантирам, че 90% от тях моментално ще зарежат ученето. Именно това непознаване и отричане на естествените човешки егоистични стремежи ви провали социализма и ще продължава да го проваля независимо колко пъти опитвате. Толкова от мен по темата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 3
SS-23
преди 5 години
Професора ти е сбъркан и той, това му предай!Пак бъркаш понятията, при това манипулативно! Наличието на умения в дадена област, въобще НЕ означавт, че ти трябва да бъдеш фаворизиран за това ! Защо считаш, че твоите знания и умения, трябва да струват по-скъпо от знанията и уменията на другия, в дрлуга област?Нима искаш да кажеш, че ти учиш, само защото очакваш, че това ще ти даде по-висок доход? Хм?! А едно време, при социализма,учехме дадена специалност, просто защато ни беше интересна материята, т.е. учеше се заради самите знания, а не заради това какъв доход ще имаш от това! Схващаш ли дълбочината на мисълта ми?Схващаш ли, че цялата плоскост на мисленето ти е пречупена, през призмата на ПЕЧАЛБАТА! Т.е. ти в действителност не искаш да се развиваш, защото ти е интересно нещо, а защото очакваш, че ще имаш келепир от това!Ето затова ще продължавате да се гърчите в капана на Лихвата и Надпреварата защото сте нейни роби ... а СМИСЪЛА НА ЖИВОТА НЕ Е В ТОВА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 15 rate down comment 4
Sakamano
преди 5 години
Един професор по икономика имал клас, в който студентите били много запалени по идеите на социализма. Те смятали, че не трябва да има бедни и богати, а всички да получават поравно. Професорът решил да им даде шанс да докажат теорията си и предложил отсега нататък да пише еднакви оценки на целия клас - средно аритметично от оценките на всички студенти. Те поспорили малко, но накрая всички се съгласили. На първия изпит класът получил петици. Тези които били учили много не били особено доволни, но по-слабите студенти били щастливи. На следващия изпит добрите студенти решили, че няма смисъл да се стараят толкова, а слабите учили още по-малко. Всички получили четворки. Това довело до скандали и взаимни обвинения, но в крайна сметка целият клас се съгласил, че трябва да учат по-съвестно. Това не помогнало - на всеки следващ изпит студентите получавали все по-слаби оценки и в края на семестъра професорът трябвало да скъса целия клас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 9
SS-23
преди 5 години
"Вложил съм доста време и усилия за стана добър в работата си, а ти ми казваш, че не може да печеля повече от някой,"---Да си "по-добър" от някого в нещо, изобщо НЕ означава, че трябва да имаш по-висок доход от него! Защото пък той ще е по-добър от теб не що друг!И изобщо, този капан, в който се вкарваш - "капана на надпреварата", на кой е "по-по-най", дългосрочно води точно до тек, където се намираме сега...Що си мислиш ти, че трябва да имаш "повече от другия"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 2
SS-23
преди 5 години
"Никой няма да плаща лихвите ! Те стават част от дълга , а дълга не е страшен "---"Дълг", "лихва" - аз не правя разлика в това .... "Дълг" който е възникнал вследствие на НЕинформирано съгласие, вследствие на лъжа, и чийто параметри на всичко отгоре са индивидуално, едностранно променени впоследтствие, в резултат на което Субектът е докаран до състояние на стопанска непоносимост е НИЩОЖЕН!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 2
SS-23
преди 5 години
Гледам, че на 9 сте напраскали доста минуси ... т.е. ДАЛЕЧ сте още от дълбочината на мисълта ми, много плитко мислете, локално от типа "тук и сега", затова ще се гърчите още дълго в Капана на Системата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 2
Mohave __
преди 5 години
Никой няма да плаща лихвите ! Те стават част от дълга , а дълга не е страшен .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
крас
преди 5 години
Да погледнем как работи нашия ПАРИЧЕН СЪВЕТ.Към настоящия момент БАЛАНСА НА УПРАВЛЕНИЕ ЕМИСИОННО е 46,540 млрд. лв. , а ПАРИТЕ В ОБРЪЩЕНИЕ са 17,40 млрд. лв.През 2014 година /пет години по рано/ БАЛАНСА НА УПРАВЛЕНИЕ ЕМИСИОННО е 27,840 млрд. лв. , а ПАРИТЕ В ОБРЪЩЕНИЕ са 10,11 млрд. лв. !!!НАРАСТВАНЕТО Е : 67% на Баланса на У-ние емисионно и 64% на паричната маса!!!!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още