IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Днешен Китай никога няма да бъде глобална суперсила

Страната просто не може да си го позволи заради препятствията пред растежа и нежеланието за реформи

17:24 | 01.06.19 г. 35
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Първото е дълговият проблем. На някакъв етап цената на дълга трябва да бъде понесена от хората, фирмите или правителството чрез инфлация, увеличено облагане или съкращаване на публичните разходи.

Второто препятствие е демографията. Населението на Китай ще продължи да се увеличава още може би десетилетие, но работната сила вече се свива стремително. Раждаемостта от 1,6 деца на жена е една от най-ниските в света. Разходите за социална сигурност и грижа за възрастните ще бъдат огромни. Производителността на труда трябва да се повиши много бързо.

Друг демографски проблем е превесът на мъжете над жените. През идните десетилетия в Китай ще има между 30 и 40 млн. мъже в сексуално активната възраст от 20 до 40 г., които няма да могат да си намерят партньор. Това може да доведе до вълнения и нестабилност.

Третото препятствие и вероятно най-голямото е надвисналата водна криза в 12 северни провинции, които отговарят за 41% от населението, 38% от селското стопанство, 46% от индустрията и 50% от производството на енергия. Нито трансферът на вода, нито обезсоляването могат да предотвратят тежки икономически, социални и политически разстройства.

Това, което е необходимо, ако вече не е твърде късно (климатичните промени правят региона по-сух), са мащабни промени в селското стопанство, индустрията и начина на живот на хората.

Основен инструмент би било коректното ценообразуване на водата. Неколкократното увеличаване на цената, както един ръководител предложи, обаче е политически невъзможно – комунистическата партия се страхува, че предизвиканата от това инфлация ще подбуди вълнения.

Моделът на управление на Китай е сбъркан – 1,4 млрд. души не могат да бъдат управлявани чрез декрети и надзор, игнорирайки саморегулацията. Си Дзинпин обърна гръб на четири полезни средства: законността и независимата съдебна система, които са съществени за доверието в бизнеса и частния сектор; свободната преса, която например може да помогне в борбата с корупцията и злоупотребите в екологията; гражданското общество, откъдето идват идеите, иновациите и натискът; и някаква форма на политическа отговорност, за да се насърчат властниците да работят в полза на хората, а не на себе си или партията.

Всички тези четири аспекта отслабват контрола и рискуват евентуално да доведат до плуралистична система. Затова и комунистическата партия ги отхвърля. Към по-горните фактори може да се добави и липсата на доверие в нея.

Национализмът е неадекватен заместител. Като пример за липсата на доверие може да бъде дадена интернационализацията на юана. Една суперсила със сигурност трябва да има свободно търгуема валута. Но какво ще стане, ако Китай отвори капиталовата си сметка? Тъй като хората не вярват на партията днешното бягство на капитали ще се превърне в порой. Инвеститорите ще напуснат сегашното убежище за спестяванията си – вътрешния жилищен пазар. Неговият колапс ще доведе до рецесия и безработица, която е най-голямото опасение на партията.

Последна актуализация: 22:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 4 rate down comment 15
Императорът
преди 5 години
Сакаманов - островните джадайчета изостанаха технологически - останаха си на нивото на касетофончетата. Иначе си до голяма степен прав, само за бъдещето не знам - изкуствен интелект или връщане към варварство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 7 rate down comment 14
Императорът
преди 5 години
Стояне петров - твоето невежество е направо бездънно. Самият факт, че се доверяваш сляпо на неграмотното бръщолевене и лъготене на министър теменужка, говори ного зле за твоят интелект. Цялото и изказване е като оня виц, че не били компютри, но били компоти.Първо - компанията, дето щяла да ни доставя газ и която министърката обяви за някакъв "лидер" в браншът - е съвсем анонимна и незначителна - с продажби, равни на 1% от продажбите на Shell например. Второ - не е холандска, но е швейцарска. Трето - няма как да ни намали цената, защото тия са прекупвачи. Няма как цените от търговеца да са по-ниски от тия, дето ги предлага директно производителя - защото търговеца иска да спечели и си туря надценка. Четвърто - ВР - дето глyпавата министърка я обяви за "базирана в САЩ) е британска. Пето - и ВР няма да ни доставя "американски" газ, но ще ни доставя азерски от находището край Каспийско море, чиято концесия държи. Въобще във всичко, което надрънка министърката, човек трябва със свещ да търси, за да се опита да намери поне нещо, което да е отчасти вярно. Самият факт, че индиректно я цитиращ, показва само собственото ти невежество.На въпросът - аз съм за диверсификацията, която ни предлага ВР, но въпросът е, че тя е временно решение - находищата в Азърбайджан са незначителни пред тия на Газпром... е, ако азерската газчица тече само към сравнително ограничен район в южна Европа, става за диверсификация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 14 rate down comment 2
Sakamano
преди 5 години
Тази дискусия ме връща назад във времето на Японското икономическо чудо, когато много анализатори бяха убедени, че това ще бъде новата глобална суперсила. А аз поне не знам да има по-големи расисти от японците. Но какво се случи в действителност - потенциалът за растеж в един момент се изчерпи и последваха десетилетия на застой. Това е универсално правило - когато си млад растеш, но след време растежът спира. И започваш да страдаш от болестите на големите. А колкото до следващият господар на планетата - това ще е изкуственият интелект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 0
Pyramid
преди 5 години
Да СИ Суперсила и да злоупотребяваш с това, едновременно, НЕ Е задължително. Далеч не е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 7
ivailojelyazkov
преди 5 години
Алекс Дудов ( telegram messenger) защо избяга от *** - Нигерията със сняг? А?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 18 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 5 години
За мирогледа им си прав. Изцяло расистки. За тях хората са китайци и некитайци(изгои).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 22 rate down comment 27
ABBA
преди 5 години
Споко, чиповете на руските ракети не са китайски.Просто под 60 нанометра технология стават много уязвими на радиация при евентуална война и много лесно се забиват/бъгват от средствата на РЕБ (радиоелектронна борба).Пентиум (Intel SPU) идва от руснака Пинтковски, който знаейки архитектурата на руските военни процесори пресъздал в Интел каквото знае, но пак неговият процесор тогава не е превъзхождал по производителност руският. Въобще на запад имаше суперпропаганда за западните успехи, а руснаците се криеха под похлупака на секретността (така в момента се държи само израелската армия - защо ли?).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 22 rate down comment 8
Solar Power
преди 5 години
Grosss: Ако Китай разпродаде доларите ще вкара нитро в американската икономика :) Отделно от това какво ще купи с 1 трилион долара ? Само не казвай евро ! Защото половината ни стоки ще станат неконкурентни. А юани няма да купи със сигурност защото ги държи евтини от години. Иска се "пипе" за тези неща е не да бръщолевиш готови работи. Америка иска евтин долар но не и дават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 32 rate down comment 18
Стоян Петров
преди 5 години
Каквото и да пишете накрая ще се окаже, че "скъпата" американска газ е по-евтина от "евтината" руска. PS Извинявам се че визирам една банална тема, но примера е от вчера и затова го използвам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 38 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 5 години
Не си наясно, не давай съвети. Русия нали "разпродаде" нейните, е и? След като нещо се продава, значи има купувач. Да продадеш вървежна стока за малко пари......не се иска много акъл. Китайците не са тъ.пи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още