IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо случаите с Голанските възвишения и Крим все пак не са толкова различни?

Русия не настоява за признаване на анексирането на Голанските възвишения, вследствие на което и Крим, и това е правилната позиция

08:21 | 27.03.19 г. 21
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Както съюзниците на Владимир Путин, така и враговете на Доналд Тръмп се опитват да придадат по-голямо значение на предполагаемата връзка между решението на САЩ да признаят Голанските възвишения като част от Израел и признаването на руското анексиране на полуостров Крим. Паралелът обаче е нищожен, посочва Леонид Бершидски в свой материал за Bloomberg.

На пръв поглед приликите между двата случая са очевидни: и двете територии са завзети от границите на съседна държава (съответно от Сирия и Украйна) с употребата на военна сила. И двете след това са анексирани по стратегически причини.

Израел пое контрол върху Голанските възвишения през 1967 г. след Шестдневната война, за да предотврати осъществяването на нападения от арабските нации. Благодарение на топографията малка израелска отбранителна сила може да отблъсне нападение на по-големи военни формирования. Пример за това са събитията от 1973 г., когато 177 израелски танка успяха да спрат офанзивата на 1500 сирийски.

Путин от своя страна пое Крим от страх, че новото украинско правителство ще затвори руските военни бази на полуострова и ще позволи на НАТО да установи свое присъствие точно до руските черноморски пристанища и на практика да отцепи достъпа на Москва до топлите морета.

В същото време коментарите на държавния секретар Майк Помпейо от миналия уикенд, чиято цел бе да опровергаят връзката между Голанските възвишения и Крим, само я разпалиха още повече. „Това, което президентът (Доналд Тръмп – бел. ред.) направи с Голанските възвишения, е да признае каква е реалността на терен и ситуацията със сигурността, необходима за защитата на израелската държава“, заяви тогава Помпейо. „Толкова е просто“, категоричен бе той.

Но ако наистина е толкова просто, САЩ също трябва да приемат и ситуацията на терен в Кирм, както и руските интереси в сферата на сигурността там. Следвайки тази логика говорителката на руското външно министерство Мария Захарова написа във Facebook, че признаването на Крим за руски трябва „да последва автоматично“ от коментарите на Помпейо.

И наистина съществува повърхностният аргумент, че ако едното стратегическо анексиране е признато, то това трябва да стане и с другото и отказът на САЩ да го направят ги кара да изглеждат лицемерни. Руските политици, естествено, не пропускат тази възможност.

Но в едно на пръв поглед противоречие със себе си руските власти не настояват Тръмп да признае Крим за руски, след като призна Голанските възвишения за израелски. Вместо това позицията е, че израелското анексиране не трябва да бъде признато, тъй като нарушава международното законодателство. Коментарите на представители от руското външно министерство препращат към резолюцията на Съвета за сигурност на ООН от 1981 г., според която поемането на управлението върху Голанските възвишения е незаконно.

Разбира се, такава резолюция за Крим няма, тъй като Русия блокира опитите за приемането ѝ.

Налице е обаче резолюция на Общото събрание на ООН, според която завземането на територии е незаконно. И решението на Съвета за сигурност за Голанските възвишения е също толкова подходящ прецедент за Крим, колкото резолюцията, приета след нахлуването на Ирак в Кувейт през 1990 г. или когато бе създадена Севернокипърската турска република през 1983 г. Тези решения потвърждават на международно ниво т. нар. доктрина „Стимсън“, според която САЩ не трябва да признават принудителни промени на международните граници на страни, с които имат подписани споразумения.

От тази гледна точка руската официална реакция е правилна, а неофициалното сравнение с Крим не е. САЩ, както и всеки друг, трябва да се въздържат от това да признават анексирания, тъй като това окуражава войните за територии независимо дали каузата им е справедлива.

Лесно е оттук нататък да навлезем в дискусии за специфичните различия между голанската и кримската ситуация. От една страна във войната, довела до превземането на възвишенията, израелската държава първа е нападната. В същото време Крим е бил част от Русия и най-малкото видима част от рускоговорящото население на полуострова подкрепяше присъединяването към Русия, включително на референдума от 2014 г. Израел от своя страна пое контрола върху Голанските възвишения без каквото и да е било историческо оправдание или препратка към волята на народа.

Но щом подобни аргументи вече са започнали да се обсъждат, то това означава, че не съществуват категорични правила по въпроса и в крайна сметка всичко може да мине.

Законодателството за завземане на територии след Втората световна война може би е едно от най-важните в настоящата международна ситуация. Това е и една от основните причини завоевателните войни да са толкова редки в днешно време.

Това е случай, при който официалната позиция на руското министерство на външните работи за Голанските възвишения е правилна, но също трябва да важи и за Крим.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 26
Valentin13
преди 5 години
има разбира се и друга разлика - Израел има специално място в историята
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 2
Веско
преди 5 години
Авторите хубу са решили да правят сравнения, ама защо така удобно пропускат фрапиращия прецедент след ВСВ като анексията на Тибет?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 43 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 5 години
Хаха... Льоня Бершидски пак се е изонодел... но си е любим автор на помии в авторитетната медия Блумбърг... :lol:Разбира се, че между Крим и Голан нема нищо общо, освен американското двуличие. Ноо... между Косово и Крим има бая, само дето при Крим една пушка не пукна, не ли капка кръв да се пролее, докато американците и НАТО, за да отпорят достатъчно голема за най-големата в Европа американска военна база територия, смляха с уранови бомби една държава в сърцето на Европа и една красива европейска столица, като убиха хиляда невинни граждани на място, а сега хиляди дечица носят онкологични последствия...Та така, гусин Бершидски и сичките му фенове... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 17
Valentin13
преди 5 години
някакви объркани констатации правиш.темата е друга, разира се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 4
ABBA
преди 5 години
Упс, грешка, не съм те прочел вярно.Но фактът си остава, въпреки Голан - говоря по принцип.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 7
ABBA
преди 5 години
"За кой точно Запад говориш? Защото Голанските възвишения не са международно признати за израелски, включително и от повечето западни държави."Лъжеш ***! Ай дай по държави и по дати на признаване - от официални източници!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 7
Стефчо
преди 5 години
на никой вече не му дреме какво е признал тоя ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 36 rate down comment 11
Pyramid
преди 5 години
Русия била (как беше?) блокирала икономическото развитие ня Крим и превърнала го в нвпотопяем самолетоносач? 1.Крим, и без това, Е непотопяем самолетоносач .2.Щото Украйна много била развивала Крим? От 1991-ва все го развива. И тъй, щото 93% от гражданите му -от хубаво някой бяга ли? - преди 5 години, решиха С РЕФЕРЕНДУМ ! - да се върнат в Русия. И фактическото развитие настъпи СЛЕД това.3.Ако не си спомнят някои, нещата настъпиха след удара по т.нар.регионалниезици, в Крим, с майчин руски, над 90% от 2+ - милионното население.И,4.След анексията, само в Крим няма война.Що рака бе, Миме? И що така, уж загрижен за хората и тяхното добруване, Западът наложи санкции на уж пленените там?-Да ви имам акъла, да ви имам, слагачи и блюдолизци .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 9
Sakamano
преди 5 години
За кой точно Запад говориш? Защото Голанските възвишения не са международно признати за израелски, включително и от повечето западни държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 28 rate down comment 10
ABBA
преди 5 години
Русия не настоява за признаване на анексирането на Голанските възвишения, вследствие на което и Крим, и това е правилната позицияРазбира се, за Запада винаги, когато Русия се държи по правилата въпреки интереса си е правилно.За нас - каквото си искаме, за другите - спрямо закона.Основния лицемерен закон на Запада.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още