IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тъжното наследство на Уго Чавес

Мащабните социалистически цели на покойния президент на Венецуела се превърнаха в мощен зов за помощ към останалия свят

19:06 | 06.02.19 г. 20
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

През последните дни политическата ситуация във Венецуела навлезе в екстремна фаза. Кризата се превърна в ключово събитие не само в региона, но и в световен мащаб, пише World Economic Forum, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria

Събитията в южноамериканската страна биха могли да се свържат с наследството от идеологията на предходния действащ президент на Венецуела Уго Чавес – т.нар. „чавизъм“. Времето, в което погледите на международната общност са насочени към Венецуела, крие своята символика. Политическата криза в страната достига връхната си точка през февруари, като през този месец са се случвали ключови събития във венецуелската история.

На 27-ми февруари 1989 г. в столицата Каракас избухват протести, в които участват хиляди граждани. Според Чавес демонстрациите имат голямо значение за случилата се по-късно „Боливарска революция“. На 4-ти февруари 1992 г. Чавес организира военен преврат срещу тогавашния президент. На 2-ри февруари той встъпва в длъжност като президент на страната, а на 15-ти февруари 2009 г. са одобрени конституционни поправки.

Тогава Чавес описва събитията така: „Февруари, февруари отново! От много години смятам, че този месец съпътства живота ми“.

До известна степен февруари носи същия заряд за привържениците на Уго Чавес, какъвто е имал октомври за съветските болшевики. Фактът, че кризата във Венецуела ескалира през февруари кара правителството да не прави никакви отстъпки пред опозицията.

Тоталният крах на социализма?

Ситуацията във Венецуела може да се определи като символ на почти пълния крах на лявата идеология в Латинска Америка, като сред най-ярките примери за тенденцията са Бразилия, Аржентина и Чили. От друга страна, кандидатът на левицата в Мексико за президент Андрес Мануел Лопес Обрадор спечели изборите.

Но чавизмът не е типичната лява идеология за Южна Америка. Това е политиката на венецуелското правителство от началото на 21-ви век, която може би е била най-радикална в сравнение с останалите леви правителства в региона. По това време Чавез има близки отношения с бунтовническите групи в Колумбия. Чавизмът се асоциира с изграждането на социална организация в обществото чрез военна сила.

Примери са „социалистическите батальони“, които са защитавали партията, или „мисиите за освобождение“ в градовете и селата. Подобни форми на социална мобилизация по съветски модел не е имало в другите страни от Южна Америка. Пред международните медии Чавес често е твърдял, че води битка срещу „американския империализъм“.

Световни амбиции

Чавес е бил амбициран да преструктурира не само икономиката на страната си, но и световната икономика. Поради това са изпълнявани доставки на петрол до бедни страни, като идеята на Чавес е била за създаването на обща банка на „анти-империалистичните страни“.

В този аспект Чавес може да бъде сравняван единствено с Муамар Кадафи. Политиката на нито един от левите лидери в Южна Америка не е имала глобално измерение, както е при Чавес.

От всички президенти в региона единствено Раул Кастро (президент на Куба) и Уго Чавес са пропагандирали за изграждането на „социализма на 21-ви век“.

Резултатите върху икономиката

Икономическата ситуация след венецуелския социализъм изглежда ужасяваща. Последователите на Чавес са на власт във Венецуела, която е най-богатата страна по залежи на петрол, а е обхваната от икономически хаос. БВП на страната е спаднал с над 50% от 2013 г. Инфлацията през 2018 г. достигна 1.7 млн. процента. С минималната заплата не може да се купят 2 яйца на ден. В страната има недостиг на храна и лекарства, като ситуацията вероятно е най-тежката за обществото на Венецуела в исторически план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 19 rate down comment 8
Стефчо
преди 5 години
явно не правиш разликата - след американците няма държава, остават само въоръжени племена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 12
Onia
преди 5 години
В Афганистан бяха руските ти другари. Същите са от 2015г са в Сирия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 3
mrynmryn
преди 5 години
Тия ги виждам така - накрая махат Мадуро, Русия и Китай си поделят нефта, заради огромните заеми, които имат към тях и се започва едно влачене тип "Бразилия" - убийства, грабежи, определени кръгове заграбват всичко, постоянна инфлация, но в пъти по-малки размери, но поне ще имат тоалетна хартия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 10
zelka007
преди 5 години
"Социализмът се проваля тогава, когато свършат парите ... на другите." - Желязната Лейди (1983)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 8
Стефчо
преди 5 години
може, може Афганистан, Либия, Ирак, Сирия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 15
Onia
преди 5 години
Инфлация от 1,7 МИЛИОНА процента и 2,3 МИЛИОНА емигрирали, заради глада. Колко по-лошо може да стане ? В Украйна не е така!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 15
Onia
преди 5 години
Има ли поне една соц. страна в света, която да не е докарана до глад и мизерия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 13
Стефчо
преди 5 години
Че Чавес е въвел купонна система за своите привърженици вместо пазарна икономика и се е провалил икономически е очеизвадно. Че това трябва да престане час по-скоро - също От това обаче не следва, че като го свалите с преврат нещата няма да се влошат повече. Изобщо всяка намеса на САЩ през последните 30 г. е пълен провал. Последния пример е Украйна - бвп. на глава от населението падна до нивото на Африка /2500 долара на калпак/ и емигрираха над 10 млн. души, т.е. всеки четвърти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 6
BobbyM
преди 5 години
Както каза Тачър навремето при социализма всичко е хубаво само дето парите свършват ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още