IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дългият път на икономическото преустройство на Венецуела

Близо 80% от венецуелците в момента са в състояние на бедност, твърди банкер

13:13 | 29.01.19 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Независимо от политическия път, по който ще поеме Венецуела, където председателят на парламента Хуан Гуайдо се самопровъзгласи за временен президент, като предизвика настоящия държавен глава Николас Мадуро, преустройството на венецуелската икономика ще отнеме време. Това е мнението на икономисти и наблюдатели, цитирани от AFP.

"Ще трябва да бъде изминат дълъг път, преди да се върне предишният стандарт на живот в страната", твърди с определена нотка на оптимизъм Рикардо Хаусман, венецуелски икономист в САЩ, който ръководи Центъра за международно развитие в Харвард.

Показателите обрисуват ситуация на икономически крах със спад на брутния вътрешен продукт, оценяван на 50 процента от 2013 година, когато Мадуро дойде на власт, минимална заплата от 7 долара на месец и инфлация от 1 700 000 процента през 2018 година. Тази ситуация доведе до огромен недостиг на храна и масово изселване на жителите на страната. Според ООН 2,3 милиона венецуелци са имигрирали от 2015 година.

"Бързината, с която обедняват венецуелците, е ужасяваща. Близо 80 процента от тях в момента са в състояние на бедност", каза президентът на Интерамериканската банка за развитие Луис Алберто Морено. Той официално обяви в четвъртък "желанието си да работи" с Хуан Гуайдо.

Според Хаусман сегашната ситуация води началото си от идването на власт на Уго Чавес през 1999 година.

"Той лиши обществото от всичките му икономически права. Той отчужди всичко, петролните компании, стоманолеярните заводи, циментовите заводи, банките, супермаркетите, 6 милиона хектара земеделска земя", твърди икономистът, като подчертава, че последицата от това е "унищожаване" на частния сектор.

Правителството на Чавес обаче се е възползвало от петролния бум, започнал през 2004 година. С приходите от петрола, то е успяло да увеличи вноса на стоки, които страната не произвежда, и да вземе заеми от международните пазари.

Системата започнала да буксува през 2013 година, когато у пазарите се появили съмнения за платежоспособността на страната. Тя блокирала съвсем през 2014 година със спада в цените на петрола. Този спад принудил страната драстично да намали вноса на продукти от първа необходимост, с което недоимъкът станал още по-голям.
Символ на този упадък е спадът на петролното производство, достигнало 1,1 милиона барела на ден - най-ниското ниво за 30 години. Причина за това е липсата на инвестиции, въпреки че страната притежава най-големите резерви суров петрол в света.

Според Хаусман за излизането от кризата е необходимо най-напред да "се върнат на обществото икономическите му права, за да може то да организира производството". След това трябва да се сложи край на недостига на валута чрез мащабно международно финансиране, което, според него, трябва да е координирано от Международния валутен фонд (МВФ).

Успоредно с това трябва да се задейства план за хуманитарна помощ, за да се покрият основните нужди на населението.

Едно преустройство, което ще зависи от политическия път, по който ще поеме Венецуела, и който е по-несигурен от всякога предвид инициативата на Хуан Гуайдо.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 7 rate down comment 9
ABBA
преди 5 години
По-точно капиталистическо-социалистически строй.Както в Чили (преди преврата на Пиночет).И така и ще свърши.Нещо някакво такова е много по-малко жизнено от такова или онакова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 10
Onia
преди 5 години
Истинската причина за беднотията във Венезуела: Той отчужди всичко, петролните компании, стоманолеярните заводи, циментовите заводи, банките, супермаркетите, 6 милиона хектара земеделска земя", твърди икономистът, като подчертава, че последицата от това е "унищожаване" на частния сектор
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 12
ABBA
преди 5 години
И венецуелските деца заслужават американските банки да блокират покупката на всякакви лекарства?!Не случайно адресирах и до: всякая ***......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 14
pioner
преди 5 години
Ами всеки който си е избрал комунист за президент заслужава подобна съдба!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 5 години
Не е прието да адресираш постовете до себе си, но щом си решил така да бъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 14
ABBA
преди 5 години
Дооооо всички преститутки, грантаджии и всякая ***:САЩ купува нефт от Венецуела, но парите ще се трупат в запорирани сметки.Ако това не е финансов бандитизъм, то какво е?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още