IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Новата соларна и вятърна енергия вече е конкурентна на въглищата и природния газ

Основен принос за това имат повишените такси за въглеродни емисии и поскъпването на електроенергията от въглищните и газовите електроцентрали

08:27 | 30.08.18 г. 19
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Новите такси за отделянето на въглеродни емисии в комбинация с високите цени на въглищата и газа създават нова повратна точка за Европа, пише Дейв Джоунс от мозъчния тръст Sandbag за Energypost.

За първи път новите вятърни и слънчеви централи могат да бъдат конкурентни на съществуващите въглищни и газови електроцентрали.

На 22 август таксите за вредни емисии в Европа достигнаха 20 евро на тон, като според редица анализи нарастващите цени на въглищата и природния газ позволяват на новите възобновяеми енергийни източници, в частност соларната и вятърната енергия, да се конкурират с краткосрочните разходи на енергията, генерирана от централи, използващи изкопаеми енергийни източници. 

Разходите за генериране на електроенергията от въглища и природен газ са се повишила значително от 2017 г. насам. От началото на миналата година разходите за производството на енергия от твърди горива са нараснали със 72 на сто до 46 евро за мегаватчас, докато аналогичните разходи от природен газ бележат ръст от 43% до 49 евро за мегаватчас.

Информацията се базира на пазарите от 23 август, когато таксата за отделяне на въглеродни емисии достигна 20,42 евро на тон. Разходите за производство на електроенергия продължават да бъдат подценявани – изчислени са посредством суровините за входящото гориво и разходите за въглеродни емисии. Истинските разходи на електричеството, генерирано от въглищни и газови централи, включва редица реални разходи, които трудно могат да бъдат определени: те са чувствителни от търговска гледна точка и се различават спрямо вида на централата, смята Джоунс.

Тези разходи включват транспортиране и обработка на въглищата, входящ и изходящ газов транзит, опериране и поддръжка, инвестиции, както и ограничаване на замърсяването на въздуха.

В случай че трябва да бъдат направени нови инвестиции, като например инсталирането на ново оборудване против замърсяване във въглищна централа, допълнителните разходи ще бъдат значителни.

Междувременно цените на слънчевата и вятърната енергия се движат в обратна посока. В търговете за електроенергия от възобновяеми източници в Германия могат да се забележат цени от 38 евро за мегаватчас и да се сравнят с посочените по-горе цени от въглищните и газовите централи.

Графиката отдолу показва, че разходите за генериране на електроенергия от централи, работещи с изкопаеми твърди горива и природен газ, преминават границата от 38 евро и достигат нива от 46 до 49 евро за мегаватчас. А това значи, че производството при тях е доста по-скъпо от това при възобновяемите източници.

Нарастването на разходите за производство на електроенергията от въглищни и газови централи се дължи не само на повишаването на таксите за въглеродни емисии, но и поради по-високите цени на самите суровини. Цената на въглищата на европейските пазари за доставките след година е нараснала с 30% в сравнение с януари 2017 г., като подобен е случаят с природния газ, при който поскъпването е с 28 на сто.

Анализ на мозъчния тръст Carbon Tracker допуска, че таксите за въглеродни емисии ще се покачват, достигайки 25 долара за тон до края на годината и 35 долара за тон през 2019 г., след като реформите на европейската схема за търговия с емисии влязат в сила.

Използването на природен газ като „мостово гориво“, което трябва да позволи на производството на електроенергия да се отдалечи от въглищата, не изглежда логично, имайки се предвид, че цените на електричеството, генерирано от газа, са подобни на тези, които предлагат въглищните централи.

Нарастващата конкурентоспособност на възобновяемите енергийни източници се случва във важен момент за прехода към тотална електрификация на Европа и преминаването на континента към по-чиста енергия.

Германската комисия за въглищата трябва да определи дата за поетапно спиране на немския въгледобивен флот преди края на тази година. Според Дейв Джоунс поскъпването на производството на електроенергия от изкопаеми източници и природен газ, както и на таксите за въглеродни емисии, създава една благоприятна среда за мащабното преминаване към по-евтините възобновяеми енергийни източници и налагането им за сметка на въглищата и природния газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 6 rate down comment 6
michaelis12
преди 6 години
ко спориш с тия оръфлляци само не разбирам, аз съм единствения у тоя *** сайт дет хои на раота с колело, иначе голеееееми природо-платени защитници, аз друга причина не видим .... и Само лете такова статии зимата се покрили амаааа... никви ги нема ай да ги вида с 20 санта снег с некоя рикша да трамбоват из улиците или как се топли на слъмце зимата през "глибално затопления период" дет Януари учудващо вали сняг .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 6
michaelis12
преди 6 години
къде "нова" вятърна и слънчасала енергия ве ухаппляци ?! тия умрели статийки си ги преписвате само летото зимата не съм видел ЕДНА такава, щот ни един вентилатор не работи .... само глупости батко и тия тъппаци Сакамано с Зелевия само подскачат ама ЕДИН самолет или кобар нема с платна, еббиу майкката с тия глупости на човек да му писне, дет вика бат Мави зимъска пак от руския АЕЦ щот мелниците са спрели на ьавоя от края на Септември ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 7
zelka007
преди 6 години
връзки към различни проекти и идеи споделям с удоволствие . и не им се връзвам на "дървените глави" . всеки има право на аргументирано мнение и понякога ме размислят ... тъй че е полезно да има смислена дискусия :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 8
zelka007
преди 6 години
"Чат ли си?" - не съм чат :) ... много разводни темата и отнесе нещата ... ти не живееш ли в европа и в частност в БГ та пишеш "вие там в европа" ? ако в началото на века човечеството е било около 1.650млн сега сме почти 7.500 и всеки иска , и има право на това ако ме питаш , да има дом-семейство-храна . това води до експлозивно увеличение на нуждата от енергия и от там на фосилните горива и съответно промяната на климата като следствие от натрупването на газове от употребата на тези горива . факт - 15,000 учени от цял свят се подписват под това , нищо че тръмп и вовата твърдят друго . фосилните горива са се създавали около 280-345млн години и са следствие на натрупаната слънчева енергия в биомаса :))) - предполагам го знаеш като умен и начетен човек , за какъвто те смятам . ние , т.е. човечеството и в частност в европа , консумираме тази енергия наготово един вид , затова ни е евтино . но като разумни хора знаем че енергията съществува около нас в много разновидности и огромно количество. постепенно се учим да я трансформираме в полезна за нас . вятърна , слънчева , водна , вълни в морето , приливи и отливи . само по филмите нещата стават за 30 минути екранно време в действителност са нужни години докато се изгради ефективен процес за сегашните ни нужди . и по принцип си прав , в момента китайците строят най-много реактори , но пък имат и най-зависимата от въглища енергетика . я си представи да им друснем в европа един въглероден данък как си трябва за стоки произведени с фосилни горива :))) . и за обща култура : имат изградени 151GW слъчеви мощности и само тази година ще добавят нови 35GW . до 2020 ще имат изградени 210GW вятърни мощности и ще добавят следващите 10 години по нови 20GW . искат до 2030 година изцяло да премахнат централите на фосилни горива и да създадат безвъглеродна енергетика .на всички други въпроси , които повдигаш , за опаковките и рециклирането им , използването на автомобили смятам да пишем под съответните теми :))) , ако Бойчо ни пусне гювеч . Ако смяташ че всичко е ок с АЕЦ-овете *** се къпи след козлодуй например , а що и да не пиеш вода от там например . нали е безопасно :))) . е , имало там някакво натрупване на изотопи но всичко е в нормата и безопасно :))) . е , имало и дозово натрупване в населението в 30 километровата зона около централата ама и това било в нормата и окей . имах си аз де по-различно ."точецът от ВЕИ" не е толкова скъп колкото си мислиш , вчера мисля че под друга тема ти пуснах един линк с цени . в загниващия капитализъм има вече от тази година ВЕИ проекти БЕЗ СУБСИДИИ . и проблема не е в цената на точеца , а в неговото съхраняване при свръх производството което се очертава в близко бъдеще .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 11
Sokratus
преди 6 години
Освен, че т.. пък си и вдлъбнат! 20MW Мощности не се изграждат до жилищни райони! Написал съм много ясно имаме много запустели места/заводи с огромни площадки и халета. И защото не разбираш като четеш, бетон може да се прави от строителни отпадъци - натрошен стар бетон. В статията е ясно написано и това, както и че тъй като бетона не трябва да е високоякостен, може да се слага до 1/3 цимент от необходимото. Ако случайно се разходиш до някое сметище за строителни отпадъци ще видиш колко много от тях са стари бетонни изделия! Иначе може да си правиш вятър в устата, като си мислиш, че говориш!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 11 rate down comment 7
Otka4eni reformatori
преди 6 години
След като идеята е чудесна за теб предлагам това да се направи до жилището, в което живееш. Съгласен ли си? Нали е безопасно и чудесно. Екологично чисто. От к'во се притесняваш. Да го направим до къщата ти. Защото едва ли ще има село или град в БГ, което ще е съгласно да складират боклучак до жилищата и нивите им.П.С. Довечера преди да си легнеш провери да не би Путин да е под кревата ти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 6 години
Прайлно! Продължавайте да претакате зелето през работно време, докато още има некой тука да мърда на ток от *** и от дъртия АЕЦ, та да ви плаща заплатите... Ей тука - в съседната българска секция, има статия как се развиват авите с бизнесо и инвестициите у България - цветя и рози! Ама щот съдебната система и корупцията били го мачкали... Ама не му пречеха съдебната система и корупцията през 2002-2008, кога токът беше наполовина на сега и хората имаха повече за харчене... Вие си пишете, пишете, слагайте интересни връзки, па може и със строителните отпадъци да дигнете икономиката... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 9
Sokratus
преди 6 години
Браво, много оригинален начин за съхранение на енергия. И много приложим в България. Тук има тонове строителни отпадъци дето могат да се направят на блокове за съхранение на енергия и площадки в запустели райони! На тези дето им обясняваш тук, нищо няма да разберат и няма да си променят мнението. Първо защото са дървени глави, кой учил, кой не учил. После дори да грешат пак ще са на своето. А пък разни са и на дотации в рубли! ;)Продължавай да слагаш интересни връзки!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 6 години
Ще оставите на децата и внуците запазен и сравнително по-чист свят, ако престанете да консумирате като луди и да генерирате планини от ***! Щото все още се замита под масата проблемът със стотиците милиони тонове пластмасови отпадъци, които просто се трупат насекъде...Сега у Европа и САЩ мноо се грижите за чистотата и даже има резултати, ама откак си изнесохте фабриките у Азия и малко ви се промени ландшафтът. Затова ви е широко около врата да се прайте на природозащитници, а китайците строят като луди АЕЦ-ове... Ама па нещо икономиката ви заскърца осезателно - то не може и у я до края и душата в рая. Ако решите пак да произвеждате като през 70-80-те, ше ви видим как ше го прайте с ток от слънце, ветър и мъгла, консервиран в батерии...Нека растат цените на тока - да видим след 10-тина години колко от вас ше могат да го плащат и какво ще произвеждат с него... Щото той точецът от ВЕИ си е биля скъпичък и така, а па "съхранен"... сигур х2... ? :lol: Сигур левите либералчета си представяте море от черни плочки из Европа и чист въздух, ама нема как да видите задния двор на заводите в Китай, където ги произвеждат, или поне суровините за тях и това колко ток от *** и уран гълта...Колкото до Чернобил и Фукушима: жертвите - преки и косвени - са по-малко, отколкото измрелите в автомобилни катастрофи в България само за една година, ама вие не мислите да слизате от колите, нали...?Проблемът, зельо, е в лакомията и мераците на човечеството - проблемът не е в източниците на енергия, а в думичката "искам"... Чат ли си?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 9
zelka007
преди 6 години
ти си голям човек и знаеш , че безплатни неща няма . също знаеш , че цените имат удивителното свойство постоянно да се увеличават - сигурно ти е направило впечатление :))) . а виж една фукушима какво направи , хем е на другата страна на света , ти остави ами продължава да бълва радиактивни изотопи . толкова обичам риба , и спрях да ям уловена в тихия окен . чернобил колко пари глътна да го консервират и ще гълта още не е истина . само тези пари ги сметни каква сума са , не говорим за бъдещи аварии - да не чуе рогатия , това са стотици млрд долари за японско и стотици млрд. евро за европа ... та с АЕЦ-а по-полека с изводите колко е евтин и ефективен и пр. я виж един инересен начин за съхранение на енергия :) ... остави ами и промишлени инсталации ще строят догодина ...https://qz.com/1355672/stacking-concrete-blocks-is-a-surprisingly-efficient-way-to-store-energy/и идеята на мероприятието с ВЕИ е да оставим на нашите деца и внуци един запазен и сравнително чист свят , а не една прашна фурна , в която оцеляването на каквото и да е живо същество и/или растение ще е голямо предизвикателство ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още