IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Слънчева енергия без субсидии

Как една соларна централа в Югоизточна Англия може да постави началото на нова ера в развитието на възобновяемата енергията

14:12 | 15.08.18 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Проектът за изграждането на най-голямата електроцентрала за слънчева енергия във Великобритания ще бъде разгледан от държавния секретар в рамките на следващите шест месеца. Предвижда се соларният парк Cleve Hill да произвежда електричество на възможно най-ниска цена за мрежата на Обединеното кралство, без да има необходимост от субсидиране, съобщава Energypost.

Ако планът успее, той ще постави началото на нов етап в развитието на енергията от възобновяеми източници във Великобритания, пише Алистър Бъкли от Университета в Шефилд. 

Cleve Hill ще бъде разположена на северния бряг на графство Кент и, ако бъде завършена, ще осигурява 350 мегавата генерирана мощност. Планът предвижда да се създаде възможно най-евтината електроенергия в страната, без да са необходими допълнителни субсидии.

И преди е имало слънчеви енергийни инсталации без субсидии, но нито една от тях не е била с мащабите на Cleve Hill.

Централата ще включва и опция за складиране на енергия, предоставяйки на операторите възможност да продават произведеното електричество, когато цената е висока, и да го запазят, когато пазарите са слаби.

Защо това е толкова важен момент за доставките на електроенергия?

В момента има един милион слънчеви системи, функциониращи във Великобритания, които включват соларни панели, монтирани по покриви на къщи, или такива, които са разположени в широки равнинни пространства и заемат по няколко декара площ.

Скоростта на развитие на този тип енергия намалява през последните няколко години главно заради нивото на субсидиите, отпускани за сектора. Когато субсидиите бяха значително по-големи, процентът на инсталирани соларни панели се удвояваше на всеки няколко месеца.

Досега правителството контролираше производството на електричество посредством слънчевата енергия, като разпределяше субсидиите. При този модел компаниите не успяваха да се развият, а монтажните работници загубиха работата си.

Днес скоростта на развитие на сектора във Великобритания е много ниска, тъй като няма никакво субсидиране.

Cleve Hill обаче успява да покаже, че може да се постигне печалба и без субсидии, а там, където се реализира един успешен проект, ще се появят и други.

Последна актуализация: 12:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 25 rate down comment 3
khao
преди 6 години
субсидиите свършиха своята работа, сега е време да се намаляват леко по леко до окончателното им спиране. Няма ли трудност през бизнеса, няма оптимизация и иновация ! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 7
neverland
преди 6 години
Тц! Не е това начинът. Въпросът не е да се покрият няколко хиляда хектара с панели. Не може да се разчита на екстензивен растеж. Трябва технология, която да умножи енергията...Нещо като инсталацията с огледалата в Америка, нещо още по напредничаво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още