Владимир Путин е талантлив играч на покер, който знае как да блъфира и при лоша ръка. Въпреки че Русия е икономически по-малка страна и все повече изостава от редица други икономики, руският президент върна страната си на глобалната политическа сцена.
Неговата стратегическа дарба стана ясно видима отново при срещата му с американския президент Доналд Тръмп. Путин бе уверен, представяйки се като нов партньор при равни условия, забравяйки, че американската икономика е дванадесет пъти по-голяма от тази на Русия. Доскоро разликата бе само 8 пъти в полза на американската.
Но сега Путин ще разполага с един блъф по-малко. Русия в никакъв случай не е партньорът, на който американците могат да разчитат.
Поне така излиза от последните данни на Министерството на финансите на САЩ. Москва се е разделила с почти всички американски държавни облигации. През май Кремъл е продал 69% от американските си държавни ценни книжа. И това, след като почти половината от книжата бяха разпродадени през април. Тогава Москва държеше ценни книжа за 48,7 млрд. долара, докато месец по-рано стойността им бе 96,1 млрд. долара, показват данни на Bloomberg.
Така в рамките на само два месеца Путин е ликвидирал американски ценни книжа на стойност 81,1 млрд. долара. И това със сигурност раздвижи пазарите. Доходността по десетгодишните американски облигации се покачи за два месеца от 2,7 на 3,1%. По онова време рязкото покачване предизвика изненада сред експертите. Сега е ясно кой стои зад движенията: Владимир Путин.
Сега Русия държи американски облигации за едва 14,9 млрд. долара. Това дори не поставя страната в списъка на големите американски кредитори. Само тези, които притежават американски държавни облигации или държавни ценни книжа на стойност над 30 милиарда долара, са включени в този списък. Най-големият американски кредитор продължава да е Китай, а най-малкият, включен в списъка, е Чили.
„На подобен сериозен спад е трудно да се повярва. Отначало помислих, че има статистическа грешка", казва Робърт Синче, стратег в брокерската къща Amherst Pierpont Securities, цитиран от германския Die Welt. „Но зад драстичните разпродажби вероятно има главно политически мотиви. Путин иска да стане по-малко зависим от долара и да инвестира чуждестранните валутни резерви на страната по различен начин".
преди 6 години Кое му е ***, че е спрял да кредитира, хората които му налагат санкции...? Ако не го беше направил, все едно им казва : бий ме, обичам те......доста мазохистично. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Сигурно е очаквал, че цената им ще падне и е решил да хитрува. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години T.e. е ликвидирал инструмент с който САЩ изнудват света? Егати тоя Путин няма акъл... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И какво умно има в това Загуби сигурни 2.7 % Други веднага купиха тези книжа и спечелиха 3.1 % В какво ще си вложи парите Путин В оръжие Та тои е претъпкан с оръже и е въоръжен до зъби Би било интересно друго Дали руски олигарси и американски фондове са продали американските си ценни книжа преди тези два месеца на тотални разпродажби на американски ценни книжа от руската държава отговор Сигнализирай за неуместен коментар