IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Тръмп се бори срещу „Северен Поток“ 2

Надпреварата за завладяването на пазара на газ в ЕС ще спечели най-вероятно страната, която сдържи нервите си по-дълго, коментира Ханес Фогел

13:51 | 18.07.18 г. 35
Автор - снимка
Създател
<p>
	Герхард Шрьодер (в средата) играе важна роля за лобирането на тръбопровода. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Герхард Шрьодер (в средата) играе важна роля за лобирането на тръбопровода. Снимка: архив Ройтерс

Фактът, че президентът на САЩ Доналд Тръмп има странна слабост към руския си колега Владимир Путин не може да се пренебрегва поне от срещата на върха в Хелзинки насам. Дори консервативният Wall Street Journal нарече „личен и национален срам" съвместната пресконференция, на която президентът на Русия се хвърли в краката на автократа. Нищо не успя да накара Тръмп да противоречи на Путин пред очите на света – нито анексирането на  Кримския полуостров, нито бомбените нападения в Сирия на Москва, нито обстрелването на малайзийския самолет MH17 с руски ракети, нито предполагаемата руска атака с невропаралитичено вещество във Великобритания или предполагаемата хакерска атака в предизборната кампания на САЩ.

Затова е още по-забележителен фактът, че Тръмп отдавна е в конфронтация с Москва по един конкретен случай. Германското одобрение за изграждането на газопровода "Северен поток" 2 е "ужасно", заяви Тръмп през миналата седмица. „Ужасна грешка от страна на Германия". Заради зависимостта си от руския газ Берлин бил "затворник на Русия", поясни американският държавен глава. 

Това може би са началните изстрели в следващата размяна на удари между американския президент и германския канцлер Ангела Меркел, пише в свой коментар по темата Ханес Фогел за германския икономически канал N-TV.

В повечето области на политиката – митата върху колите, НАТО, Сирия, Иран – двамата политици вече кръстосват шпаги. Сега енергийната политика заплашва да стане поредното бойно поле. Ябълката на раздора е спорният тръбопровод „Северен поток“ 2, при който руският концерн „Газпром“ планира да изгради 1200 км по дъното на Балтийско море, от Виборг в Русия до Грайфсвалд в Мекленбург - Предна Померания. 

Очаква се стоманената тръба да струва почти 10 млрд. евро и да преминава до голяма степен успоредно с газопровода "Северен поток" 1, който бе открит през 2011 г. Ако се случи по план, това ще удвои количеството газ, което Русия може да доставя на Европа през Балтийско море - със световни стратегически последици. Тогава Москва  може да намали доставките си през Украйна. Германия ще се превърне в основен център за износа на газ на Русия за Европа. Ето защо сега руският министър на енергетиката, представители на украинската „Нафтогаз“ и ЕС се събраха в Берлин, за да преговарят по договора за доставка между Русия и Украйна, който изтича през 2019 г.

Меркел е наясно с политическите последици. Още през април тя предупреди, че Берлин ще подкрепи "Северен поток" 2, само ако Украйна остане транзитна страна за руския газ. За Москва тръбата може да стане най-големия лост за геостратегически натиск в Европа. А държавният департамент на САЩ нарича "Северен поток" 2 инструмент за изнудване на европейските страни, особено на Украйна.

Защото Кремъл би могъл да я отстрани от транспортирането на газ до Европа, а с това и от доходоносните транзитни такси – благодарение на новата тръба. „Това означава годишна загуба на приходи от 3 млрд. долара, минус три процента от брутния вътрешен продукт на Украйна", предупреди представител на украинския „Нафтогаз“ през миналата седмица. Много пари, които ще липсват на правителството в Киев в борбата срещу руските сепаратисти в Източна Украйна.

И мениджърите на компанията за тръбопровода не оставят съмнение, че той е проект за престижа на Путин. "Северен поток" 2 се управлява от бившия шпионин от Щази Матиас Варниг, който първоначално е работил след падането на комунизма за Dresdner Bank. Благодарение на близките си отношения с Владимир Путин сега той е един от най-могъщите мъже в руската икономика.

Варниг е председател на борда на директорите на алуминиевия гигант „Русал“ и е член на Борда на близката до службите банка VTB и държавния петролен гигант „Роснефт“. Самият „Роснефт“ е тясно свързан с Кремъл. Директорът на концерна Игор Сечин непрекъснато попада в медиите заради противоречивите си методи на управление. Безцеремонните му действия по разширяване на бизнеса и поглъщането на конкурентни компании не се спират пред нищо. Някои наричат „Роснефт“ „петролното министерство на Кремъл". Сечин е близък довереник на Владимир Путин, смята се за втория най-могъщ човек в Русия.

Работата по политическото лобиране за "Северен поток" " е поета от друг приятел на Путин: бившия канцлер Герхард Шрьодер. Той не само е главният надзорник на "Северен поток", но от есента е ръководител на надзорния съвет на "Роснефт", на който Варниг е член е от 2011 г. насам. Заедно с директора на "Газпром" Алексей Милер Шрьодер говори с министъра на икономиката и енергетиката на Германия Бригите Циприс в Берлин, за да укрепи газопровода, разкрива германският всекидневник Tagesspiegel. Нищо чудно: Германия държи всички ключове към проекта за тръбопровода. Той минава изцяло през международни води, преди да стигне до земя - в Мекленбург. Нито ЕС, нито досегашните транзитни държави от ЕС, като например Полша, могат да окажат натиск върху Путин.

Само германският канцлер ще може да решава колко руски газ ще тече през Балтийско море в Европа в бъдеще. Затова Тръмп се прицелва към Германия. Но, както и Путин преследва с изграждането на тръбата чисто стратегически интереси, така и с критиките си към тръбопровода американският президент следва собствените интереси.

Благодарение на технологията за фракинг САЩ се превърнаха в глобален износител на нефт и газ. Не само в геостратегически аспект, но и по отношение на енергийната политика Вашингтон и Москва се превръщат все повече в конкуренти. Те се борят за върховенство в Европа - техния най-важен пазар. Тръмп иска да продаде, подобно на Путин, възможно повече петрол, който се доставя от танкери в Атлантическия океан. Ето защо се опитва да сторпира газопровода "Северен поток" по всякакъв начин.

През 2017 г. той подписва закон за санкциите, приет от Конгреса на САЩ, който му позволява да прекъсне достъпа до финансовия пазар на всички компании, които участват в руските тръбопроводи.

Досега Тръмп само заплашва да го активира. А и Москва все още не използва тръбопроводите си в Европа като политически лост. Въпреки че Русия спря газовото кранче за Украйна през 2009 г. по време на спора за доставките, дори и по време на конфликта Москва нагнетяваше достатъчно газ в мрежата за нужния експорт за Европа. Дори по време на Студената война руснаците продължаваха надеждно да доставят нефт и газ на Запада по време на всички кризи, защото това бе от техен финансов интерес.

И въпреки че заради „Северен поток“ зависимостта на Германия от руския газ ще нарасне, е съмнително дали Русия наистина ще използва това оръжие. Не само Европа се нуждае от руски газ - руснаците също се нуждаят от Европа като пазар. Ако Москва затвори тръбопроводите, това ще бъде най-сигурният начин да вкара Германия и други страни от ЕС в ръцете на американската конкуренция. Надпреварата за завладяването на пазара на газ в ЕС ще спечели най-вероятно страната, която сдържи нервите си по-дълго.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:31 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

31
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 6 години
Ти на над 70 годишен германец ли си, че да си спомняш?1. Америка.ми пази топките туксигурно под 10% от бюджета им се харчи тук....после америла доста кашира покрай плана маршал от европа и тнт.Нищо нечестно няма, просто орръжейното лоби което помогна на тромбона да стане преЦедент трябва да продаде стоката си.... не виждаш ли че цялата му политика за тая година и половина е такава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 7 rate down comment 4
LaCosta
преди 6 години
1. "от 70 години насам Америка харчи трилиони да пази Европа и Германия в частност от същата тази Русия".Не си спомням някой да е канил американците за пазител на Западна Европа, но си спомням, че от юни 1941 до юни 1944 американците се надяваха обединените европейски войски под командването на Хитлер да сломят СССР. Като стана ясно, че руснаците са на път да освободят цяла Европа, американците решиха да завладеят западната част и от тогава все "пазят".2. "на Америка и омръзна да кърми Европа"А защо Америка просто не зареже тая лоша и неблагодарна Европа и да видим тогава кърмачката американска на кого ще си продава военната продукция? Да не се окаже, че тогава сукалчето си изгради собствена армия и си накупи за примерно 1 трилион евро модерно въоръжение от Русия?3. Дума "милярд" в българския език все още няма.4. "криворазбрано добросъседство" Отвори картата на Европа и провери дали Германия е съсед на Русия.Само с гледане на телевизия и кълване на американски медийни клишета не става.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 0 rate down comment 7
crammer
преди 6 години
Бойчо, още много трева ще трябва да опасеш докато станеш анализатор. Да сравняваш зависимостите на САЩ и Русия от петролните им баланси е немислимо. За едните екпорта на пертол е най незначителното перо в баланса им, за другите пък е от екзистенциялно значение. Тръмп трябва да спре този поток щото по него изтичат милярди към Русия, докато в същото време, от 70 години насам Америка харчи трилиони да пази Европа и Германия в частност от същата тази Русия. Май на лицемерие ми бие тук от страна на Германците, те много добре си го знаят и затова от сумати време насам само се насландисват, както се казва. Той, Тръмп, ви го казвя прямо, на Америка и омръзна да кърми Европа. Европа, както и Китай паразитират на гърба на американския данъкоплатец, а наглите германци не само че си продават колите и машинариите безтарифно в Америка, не само че нямат армия ами Америка ги пази от 70 години, ами и точат милярди към една Русия в името на някакво криворазбрано добросъседство...айде баста. Всичко се промени и тепърва има още много да се променя, да му мислят ***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 3
data
преди 6 години
Само да допълня - украйна , благодарение на субсидиите доста успешно съсипа металоргичната , торовата а и доста други промишлености на Бг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 9
HSBC
преди 6 години
Още не е, но като стане всички ще се борим с Императора и Империята (на Злото) ;)> Вовата е новия световен господар Император.Всички са му в краката.Когато Господ е с някой никой и нищо не могат да му пречат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 9 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 6 години
Аз поне не съм разбрал да се бори. Няма наложени санкции на акционерите, така че не разбирам защо пишете тези неистини. Бори се Полша, която заведе дело за злоупотреба с монополно положение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 28 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 6 години
Сега виждам, че последният ми въпрос е наистина много труден и ще ти дам жокер под формата на въпрос: чии военни кораби пребивават в освободените от СССР бивши негови съюзнически бази в България, Румъния, Грузия и украинска Одеса?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 29 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 6 години
И понеже мноо си се трудил да прошнуроваш и прономероваш въпроси, които уекинко са ми отегчителни, шти задам и аз един въпрос (без номер): какво според теб щеше да се случи с руската военна база в Севастопол след преврата в Киев и назначаването там на сегашните управници от САЩ и щеше ли да я има към днешна дата? Това е въпрос-тест за IQ около 50... ;) :lol:И един въпрос с повишена трудност - за IQ над 55: ако Путин беше чакал новата власт в Украйна да изгони Черноморския флот на Русия от Севастопол, чии кораби сега щеха да се базират там?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 30 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 6 години
Ми явно Путин требва да е мноо т ъп, щом за нищо си навлече такива ядове...? Аз па се чудим, като е толково нищо Крим, за кво е тоя вой на запад и най-вече в америчко? Да не би па янките да са си имали некви планове за Крим и Путин да им ги е объркал, та си изядоха жлъчката от яд...? Знае ли човек... па смее ли и да пита...? :lol:Щото ако на запад беха толкова принципни за териториалната цялост на следвоенните граници на държавите и държавния суверенитет, немаше да има независимо Косово, обединена Германия, северен Кипър, войни за смяна на суверенна и призната в ООН власт в Ирак, Либия, и Сирия, антиконституционен въоръжен преврат в Украйна и прочее...А ти немой да жалиш Путин за ядовете - на него това му е работата и май си я обича, а руснаците го обожават за това... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 31 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 6 години
Правилно мислиш - тези $3 млрд. пак ще се начисляват в цената на газа за пренос, но ще остават в съдружниците-собственици на тръбата, която минава през международни води. Т. н. "Зони на икономически интереси" в Балтийско море не са територия, за която се дължат такси за осъществяване на транзит.В същото време американците отпускат тлъсти суми на Украйна за военни разходи, но те не са безвъздмездни - ще си ги търсят по някакъв начин и Украйна трябва да има доходи. Единственият източник на сериозни доходи за Украйна е Русия. Дори реколтата им от жито е под въпрос, защото закъсват за торове - азотните торове се правят от природен газ, който украинцити или получаваха на "братски" цени, или откровено крадяха от транзита. Украйна беше най-големият износител на амониева селитра в света, но вече почти не произвежда. България също беше шампион на глава от населението по производство на азотни торове и сериозен износител, когато никой не смяташе суровината в себестойността, щото я получавахме за стотинки от СССР. До скоро внасяхме торове от Украйна, а вече от Турция - там не са такива зли русофоби и получават най-евтиния газ. По същата причина спира оранжерийното производство на зеленчуци в отопляеми оранжерии там, където са имали евтин газ, а вече нямат, справка - България и Украйна.Отделно, че Украйна беше ракетостроителна и космическа държава, но за това плащаше с поръчки Русия. Украйна произвеждаше уникални тежкотранспортни самолети, на които разчиташе руската военна машина. Русия вече не поръчва нищо там и Антонов е в колабс. Украйна беше производител на газотурбинни двигатели за кораби и хеликоптери, но единственият й клиент беше руската оръжейна индустрия. След преврата на "москали на ножи" и последвалите антируски погроми, руснаците преживяха шок, но вече започват да си правят всичко сами и до 2-3 години всичко, произвеждано от този клъстер в Украйна ще умре. Донбаските въглища са при сепаратистите - требва да ги плащат на украинци, несъгласни да говорят на друг език, освен руски - право, гарантирано от хартата на ООН, но отречено от облечената в камуфлажни дрехи управляваща клика в Киев. Цялата млекодобивна и млекопреработвателна промишленост на Украйна работеше за руския пазар. Сега със сложни и често неуспешни нелегални схеми се опитват да прекарат през Беларус некоя пратка, но това не носи кинти ни на производителите, ни на държавата. Пчелен мед, свинско и телешко месо, яйца... всичко това пълнеше руските магазини, а сега си го ядат сами и производителите *** като мухи. Изобщо, картинката е доста мрачна и ще се смрачи съвсем, когато и постъпленията от транзит на газ станат символични. И некой ше требва да им дава кинти, за да дишат. И понеже в тъ пашката схема на Обонго и Полуживата, предписана от "гениалния" Бжежински, това требваше да е страшен удар за Русия и тя да клекне, но не се случи, сега го вното Украйна ще требва да бъде изядено от некого и в политически, и във финансов план, ама сметката ше е неприятническа и нема мераклии... та се мудят хипермозъците зад океана как да я джиросат пак на Русия... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още