Другаде в Европа и по света
В Унгария пък „правителството на Виктор Орбан стигматизира като "чуждестранни агенти" и като „шпиони и врагове на държавата" неправителствените организации, които говорят критично за кабинета, казва Маркус Бееко, генерален секретар на организацията за Германия, цитиран от Sueddeutsche Zeitung.
Полша също е силно критикувана в доклада на AI - а освен на активистите по правата на човека тук могат да бъдат цитирани и мнения от Европейската комисия. Тя се опасява, че независимостта на Конституционния съд е "сериозно подкопана" от съдебната реформа. Правителството във Варшава сега се опитва да разшири влиянието си и върху други сфери на съдебната власт като Върховния съд, Националния съдебен съвет и обикновените съдилища, става ясно от доклада на AI.
Както винаги, Amnesty събира подробна информация за войни, конфликти, нарушения на правата на човека и дискриминация. Много неща приличат на продължение на отдавна известни оплаквания в световен мащаб, които се променят от година на година само в детайлите си.
От дългия списък на нарушенията на правата на човека по света през 2017 г. се откроява изгонването на около 655 000 мюсюлмански рохинги от Мианмар в Бангладеш. След като въоръжени рохинги извършиха няколко атаки през август, държавните въоръжени сили и полицията брутално са атакували малцинството, подтиснато от Мианмар. Хиляди бяха убити, а стотици села - изгорени. Бежанците съобщават за изтезания и изнасилвания.
Amnesty обръща внимание и на ужасяващия брой на цивилните жертви във въоръжени конфликти, споменавайки сегашната хуманитарна катастрофа в Йемен, безогледните убийства в Сирия и Ирак и принудителното изгнание на хора в Южен Судан.
В доклада се упрекват правителствата, че са експлоатирали предизвиканите от тероризма тревоги, за да "поставят под въпрос баланса между властта на държавата и индивидуалните свободи". Дава се за пример Франция, която сложи край на извънредното положение едва след като въведе в законодателството редица от разпоредбите на този извънреден режим.
В доклада обаче се приветства движението #MeToo и шествията по случай Международния ден на жената за привличане на вниманието върху ужасяващите мащаби на сексуалните посегателства и тормоз.
Amnesty хвали и "реакцията на обикновените граждани" с искане за правосъдие като мобилизацията на младежите, оцелели от стрелбата в училище в щата Флорида, които настояват за по-строг контрол над огнестрелните оръжия.
Политиките на президента Доналд Тръмп "бележат нова ера на регресия в човешките права" в САЩ и по света, се казва още в доклада.
Салил Шети разкритикува Тръмп и казва по негов адрес, че „това е президент, който в първите месеци от мандата си заяви, че одобрява изтезанията и можете да си представите какво означава това за правителствата по света, които масово прибягват до изтезания".
преди 6 години :)) Гледам, че Инвестор са ме цензурирали за пореден път пак здраво ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години НПО-тата у нас са такива, защото някой кретено-масон има конкретни планове за това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ама от твоята гледна точка :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години А кога (и дали) Amnesty ще предупреди за диктатурата на хомосексуалното малцинство? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Напротив!Особено *** са издигнати в култ - раята им бачка за помощите и безгрижния начин на живот.Амнести да свалят очилата и да се огледат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Здравейте, предлагам ви да живеете 10 години до ромско гето и след това да ги харесвате ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години и всичко това се случи благодарение на организации като вашата, същото важи и за обратните. отговор Сигнализирай за неуместен коментар