IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Amnesty предупреждава за демонизация на малцинствата

За България организацията отчита все по-осезаема среда на ксенофобия и нетолерантност към различните

13:38 | 22.02.18 г. 23
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Invetor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Invetor Media Group

Всеки юбилей е всъщност причина за празник. А този, който предстои през декември 2018 г., е много специален: „Всички човешки същества се раждат свободни и равни по достойнство и права", независимо от расата, цвета на кожата, пола, езика, религията или произхода. Преди седемдесет години ООН прие Хартата за правата на човека, която съдържа това изречение.

Но годишнината от този момент „ни кара болезнено да разберем, че нашите човешки права далеч не са очевидни". С това изказване Салил Шети, генерален секретар на Amnesty International (AI), започва годишния доклад на организацията за 2017/18. А изминалата година бе белязана и от безбройни атаки срещу правата на човека.

Освен това в много страни - дори на Запад - цели групи от хора са систематично маргинализирани и дискриминирани.

Това, което безпокои особено много генералния секретар Шети в годишнината от Всеобщата декларация за правата на човека, е онова, което той нарича "демонизация": шест пъти той назовава този психологически инструмент, който превръща непознати или малцинства в легитимни жертви на изключване, подтискане или дори линчуване. Разбира се, не е нужно да обявявате жертвите за демони - достатъчно е да ги оскърбите и да ги дехуманизирате. Но това, според Amnesty, се случва ужасяващо често и в Европа. 

Нежеланието на българските власти да се ангажират по имигрантските въпроси на фона на все по-осезаема среда на ксенофобия и нетолерантност към различните отчита световната правозащитна организация за страната ни. В доклада се посочва, че бежанският натиск е отпаднал, но лошото третиране на нелегално влезли у нас лица продължава и все още няма ефективни механизми за интеграция на тези, които желаят да останат у нас.

Като пример се посочва случаят в Елин Пелин, където сирийско семейство с хуманитарен статут не беше допуснато от кмета, обявил публично, че мюсюлмани от арабската страна не са добре дошли.

Проблем е и отношението към непридружените деца, много от които нямат достъп до училище и правна помощ. Amnesty критикува ограниченията за придвижването на регистрираните мигранти, както и неизпълнените ангажименти за приемане на лица, задържани в Гърция и Турция.

В същото време речта на омразата и последващите от нея престъпления продължават да бъдат проблем, отчита правозащитната организация. Подобна реторика се е чувала и от влезлите във властта Обединени патриоти, които са посочени като организатори на „масови антиромски демонстрации” включително  в Асеновград. Проблеми имат не само представителите на различни етнически малцинства, но и хората с увреждания, които са лишени от възможност за самостоятелен живот, отчитат от Amnesty.

Активистите говорят за ясен модел на „заплахи, политически натиск и нападения” срещу журналисти. За пример са дадени заплахите, отправени от Антон Тодоров (ГЕРБ) и Валери Симеонов (ОП/НФСБ) по адрес на водещия Виктор Николаев от Нова Телевизия, че може да загуби мястото си, ако не се откаже от темата за спорния конкурс за нови изтребители. Припомня се още, че официални последици за двамата не е имало. Според организацията като цяло медиите у нас са „здраво под контрола на политически партии и местни олигарси”.

Последна актуализация: 14:45 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

17
rate up comment 6 rate down comment 1
Dies Irae
преди 6 години
Като са толкова умни тия от Amnesty да кажат - кое точно право е нарушено на всички малцинства?Имат ли право да работят - ДА!Имат ли право да имат собственост - след като са я закупили и пратили всички нужни такси и данъци - ДА!Имат ли право на достъп до всички държавни институции - ДА!Предлагат ли им работа - ДА!Имат ли право сами да отглеждат децата си - ДА!Та кое тяхно право е нарушено?А да забравих те не изпълняват основни базови човешки отношения (даже животните в дадено стадо имат определени задължения като да се оглеждат за хищници и да спазват йерархията)! Какви права бе?Проста промяна в закона - не си платил данъци, не се осигуряваш, здрав си, но не работиш въпреки, че ти е предложена работа от бюрото по труда - да се заличаваш от всички списъци на държавата - било то за ЕГН, лична карта, избирателни списъци, за помощи и тн. ТИ НЕ СИ ВЪРШИШ ЗАДЪЛЖЕНИЯТА СЪОТВЕТНО НЯМАШ ПРАВА И ГОТОВО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 2
ABBA
преди 6 години
Такива организации по времето на Марк Твен е нямало, но е имало вестници. Какво е казал човека:"Американските вестници не са продажни. Те са купени един път за винаги....."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 4
khao
преди 6 години
само да те питам, кво либерално виждаш в тях ? щото никъде в либералното не е написано че трябва да налагаш твоите вижданис със сила ! ...мислете малко, че ставате като тях ! ... ей го и пинкото, също
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 4
BobbyM
преди 6 години
Много дразнеща организация. Нищо като малцинствата станат мнозинства те ще са първите на бесилото. Малкото останали ще спамят за техните либерални възгледи от мазетата си на свещи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 13 rate down comment 3
ABBA
преди 6 години
"Амнести ще трябва да преосмислят философията си "Не мое баце, те са инструмент, кукла, марионетка... не са самостоятелен субект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 2
pinoccio
преди 6 години
Ама кой ги дехуманизира тия жертви, бе, та те си идват дехуманизирани в Европа. Не знае да чете, да пише, мисли, че Пикасо е писоар на испански. Води три жени и десет деца и в интервюто казва, че иска да ги направи петнайсет. Те му организират езикови курсове на място, а той не си знае родния език. Като му се прище, отива в центъра на града и задиря момичетата, бърка под полите им и реве като нерез подире им. Обвинява ги, че ходели с къси поли, вместо да се загащват в шалвари, и така навсякъде миришело на разгонени катерици, което събуждало у него истински правоверни чувства. Амнести ще трябва да преосмислят философията си и да се отдадат на същите чувства, ако искат да бъдат съпричастни на страданията и да направят нещо добро за тези клети жертви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 1
ABBA
преди 6 години
"1/3 от коментарите не са само цензурирани, ами направо са изтрити... браво браво. Демократична цензува в най-добрите нацистки традиции."Ееее, баце, това е запада - лицемерие.Най-прогресивната компания Google си има форум само за вътрешна употреба. Там има всякакви извратени теми, като например за лица, които обичат да правят кекс в животински костюми!А някой, който пуснал тема: Как да възпитаваме децата си в традиционен дух.... бил....... НАКАЗАН !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 1
ss42
преди 6 години
За 3 милиара откраднати от ЕС за образоване и изграждане на канали Ел. мрежа и инфраструктура в гетата се постигна и овеличаване на популацията им , озверяване и затъпяване, платени гласоподаватели и безконтролно рязане на дърва в горите за което еколозите платено си мълчат но когато става дума за развитие ревът като за последно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 18 rate down comment 1
panther
преди 6 години
1/3 от коментарите не са само цензурирани, ами направо са изтрити... браво браво. Демократична цензува в най-добрите нацистки традиции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 28 rate down comment 2
Jay Gould
преди 6 години
Аз пък все още чакам Бойчо да каже, защо в Инвестор не са назначили нито един бежанец или ром на работа, въпреки, че сигурно ще изтрият и тоя коментар
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още