IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Източна Европа – икономическият тигър с лоши политически навици

Икономическият бум в региона кара местните лидери да искат повече тежест в дебата за бъдещето на ЕС, пише в анализ Politico

10:53 | 24.01.18 г. 48
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Забравете за момент политиката и погледнете развитието на икономиката, пише в анализ европейското издание Politico, посветен на пътя на Източна Европа към ЕС. Държавите в този регион са лош пример за демокрацията и върховенството на закона, но пък развитието на икономиките им е за пример, отбелязва изданието.

В Румъния например ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2017 година се очаква да бъда 6,4%. С по-бърз икономически растеж спрямо другите държави в Западна Европа могат да се похвалят и Полша, Чехия и Унгария.

От 12 държави в ЕС с увеличение на БВП с повече от 3%, девет са от бившия социалистически блок или от региона, включително и България, където икономическият ръст е от 3,8% по данни на Европейската комисия.

Откриват се магистрали, модернизират се сгради и чуждите инвестиции валят. Безработицата е на едно от най-ниските нива в Европа, което подкрепя вътрешното потребление, пише още Politico.

Даже ниската безработица започва да се превръща в проблем в някои от държавите – в Унгария например има липса за кадри за някои сектори и „внасят“ работна сила от Украйна. (Това се случва и за някои икономически области в България – например в туризма – бел. ред.).

Този икономически бум дава право на местните лидери да искат по-голяма тежест в ЕС. Унгарският премиер Виктор Орбан например коментира, че Източна Европа е допринесла за укрепването на ЕС повече от очакванията през 2004, когато по-голямата част от Източния блок влезе в общността.

„Това е най-бързоразвиващият се регион на ЕС и без него едва ли ще можем да говорим за европейски растеж днес“, казва Орбан. Затова и настоява регионът да има глас при дискусиите за бъдещето на ЕС.

И въпреки че се се развива с бързи темпове, икономиката на Централна и Източна Европа все още има малък дял от икономиката на ЕС.

Реално икономическият подем в Източна Европа е пряко свързан с укрепването на Западна – основно Германия, което увеличи износа от региона, създаде нови работни места, а заради ниската цена на труда – привлече и инвеститори.

„Бумът в еврозоната и Германия доведе до бум в Централна и Източна Европа“, признават икономистите в PKO, най-голямата частна банка в Полша. Експертите обаче посочват, че ЦИЕ има по-голям потенциал за развитие, за увеличаване на продуктивността на труда.

Икономическата експанзия на Централна и Източна Европа обаче може да се окаже и проблем – БВП расте много бързо за кратък период и това повдига въпроса доколко устойчив е този ръст, коментират анализатори. Особено на фона на липсващите публични инвестиции. Правителствата в този регион харчат много, но за програми, които се харесват на избирателите, това води до натиск върху бюджета.

Например в Полша беше приет закон за допълнителни семейни добавки и намаляване на възрастта за пенсиониране, а в Унгария раздаваха ваучери за пенсионери, повишени са детските добавки и се отпускат грантове за семейства, които искат да закупят собствено жилище. През 2017 г. Румъния пък увеличи с двуцифрено число заплатите на работещите в държавния сектор.

В същото време инфраструктурните проекти се финансират основно с пари по Кохезионната политика. Проекти, които подпомагат модернизацията на икономиката – също.

Всъщност европейските фондове са значителна част от инвестициите в тези държави – в Полша от ЕС идват повече от половината инвестиции в периода между 2014 и 2017 г. В Румъния европейските фондове са 60% от публичните разходи.

В региона обаче не се притесняват от този факт. Виктор Орбан е категоричен: „Ако ЕС не отпуска финансиране, ще се обърнем към Китай“. Той е уверен и че към 2030 г. основните донори в европейския бюджет ще бъдат Германия и страните от Вишеградската четворка – Полша, Чехия, Унгария и Словакия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 4 rate down comment 5
thehappyroger
преди 6 години
Със следващите европейски средства, които ще усвоявате, направо нищо не правете, приберете си ги директно в джоба, така или иначе до 2030-та буквално БГ ще е един град и на никой няма да му пука за това, което сте направили, където от 3млн се краде минимум 1, било мн хубаво като има средства, на мутрата хората където ги разстрелват от време на време така разправят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
А защо Източна Европа трябва да има по-малка тежест в дебата за бъдещето?Тя някакъв подчинен придатък ли е или пълноправен член?А ако държите ИЕ само като подчинен придатък да не сте посмели повече да обвинявате Путин в диктатура, защото хомос****** ЕС започна да става по-лоша диктатура от тази в Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 1
thehappyroger
преди 6 години
Буквално отвратихте и последните останали свестни, които имаха желание да се раздават за ***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 2
thehappyroger
преди 6 години
Нали се сещате, че без средна класа, която предстои да остане един град, няма как да се гради бюджет и държава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 5
thehappyroger
преди 6 години
Нали осъзнавате, че реално няма да има пари в хазната след 2030-та?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 5
thehappyroger
преди 6 години
Предстои да видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 4
thehappyroger
преди 6 години
Как мислиш, дали ромите ще успеят да развият икономиката на мутренската *** след 2025-та, когато по-голямата част от малкия и средния бизнес ще е фалирал отвсякъде изцеден от кретено-масоно-мафиото-милиционеро прасешката политическа класа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 0
majnata
преди 6 години
"Тогава предстои да го duhate след 2025-та."ееее...не с рогите бе !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 11
thehappyroger
преди 6 години
Мега простите хора що са, вие наистина ли вярвахте, че това може да продължи вечно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 12
thehappyroger
преди 6 години
Какво ми даваш минус, хрантутник, предстои да умрете от глад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още