Така че докато астрологията е псевдонаучна глупост, то икономиката често пъти е също толкова практично приложима и точна, колкото естествените науки. Нещо повече – много често в днешно време икономиката не поставя на първо място теорията. Напротив, през последните десетилетия полето й стана много по-емпирично. Икономистите изучават влиянието на ваучерите за транспорт върху доходите, ефекта на минималната работна заплата върху заетостта и този на майчинството върху икономическата сигурност.
Тези, както и много други съществено важни и своевременни въпроси, могат да получат своите много по-надеждни отговори посредством емпиричната икономика.
Прямите и прецизни изследователи, които проучват данни и обръщат внимание на подробностите в статистическата методология, не си губят времето и не заслужават да бъдат наричани астролози.
Но тогава защо негативните стереотипи продължават да битуват? Професорът по право от Университета в Кънектикът Джеймс Куак има отговор на този въпрос. В продължение на десетилетия група от изследователи в аналитични организации, политически съветници, експерти и неколцина тласкани от идеологическите си разбирания академици публикуват „разговорни“ версии на икономически теории, които имат малко общо с това, което хората в академичните общности наистина правят или мислят. В тази карикатурна версия на икономиката пазарите винаги работят без проблеми, данъците и регулациите винаги са нещо лошо, неравенството е без значение, монополът не е заплаха, а бизнесмените са напълно рационални човешки същества.
Този вид либертарианска „поп“ икономика, наречена от Куак „икономизъм“, предизвиква недоволство сред сериозните академици в областта, които с тъга виждат как техните теории и емпирични резултати са изопачени или пренебрегнати, често пъти клонейки политически вляво.
Стереотипът, създаден от икономизма, без съмнение е отговорен по равно за мненията както на Сас, така и на Раян. За да може икономиката и икономистите да имат по-позитивно влияние върху дискусията по въпроса, това вкоренено разбиране трябва да отиде в коша за боклук.
Политиците и писателите трябва да са по-добре запознати с точната, пряма, водена от фактите природа на по-голяма част от съвременната икономика. Самите икономисти също трябва да положат повече усилия, за да образоват обществеността по въпроса. Икономиката може да има много недостатъци, но със сигурност не е астрология.
преди 6 години Според мен астрологията е доста по-точна от икономиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Като се абстрахирам, въпреки че ми е трудно, от феминистките коментари в статията и изводите за дискриминация без никакво логическо покритие, като цяло съм съгласен, че е смешно икономиката да се сравнява с астрологията, но определено имат някой сходни черти. Незнам кои икономисти са се почувствали засегнати от това, че теориите им били пренебрегвани, но само за пример ще дам г-н Щиглиц - Нобелов лауреат по икономика, световно признат експерт по икономика твърдеше няколко дни преди изборите в САЩ, че световната икономика щяла да рухне ако Доналд Дък, опа Тръмп спечели. Тезата му и много други сходни бяха излъчвани по Блумбърг, Файненшъл таймс и др., след това превеждани и публикувани в Инвестор. Е, мисля че е очевидно, че нито световната икономика, нито тази на САЩ или долара са "сринати", дори напротив говори се само за растежи, бумове и т.н. Макар и сравнението с астрологията да е неподходящо, не бих нарекъл икономиката - точна наука, нито пък примерите в статията - убедителни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар