IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дали животът днес е по-добър отпреди 50 години? Светът е разделен

Европейците са склонни да виждат последния половин век като период на прогрес, но не навсякъде по света това е така

14:03 | 06.12.17 г. 12
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Преди 50 години светът беше много различно място. Съединените щати и техните съюзници бяха заключени в Студената война със Съветския съюз, персоналните компютри и мобилните телефони бяха научна фантастика и голяма част от населението на света все още не се бе радвало на добър живот и материално благосъстояние.

Много държави се озоваха на важен кръстопът - независимо дали става въпрос за военен конфликт между Израел и неговите арабски съседи, граждански права и военни протести в САЩ или съветски танкове, които разбиват Пражката пролет в Чехословакия.

Докъде смятат, че са стигнали хората, в сравнение с преди 50 години? Pew Research Center зададе този въпрос на близо 43 хил. души в 38 държави по света.

На национално ниво някои от най-положителните оценки за напредъка през последните 50 години се срещат във Виетнам (88% казват, че животът е по-добър днес), Индия (69%) и Южна Корея (68%) - все общества,които са преживели драматични икономически трансформации от края на 60-те години, да не говорим за края на въоръжения конфликт в случая с Виетнам.

Мнозинството в Турция (65% смятат, че днес животът е по-добър) също споделя чувство за прогрес през последните пет десетилетия. В някои от по-развитите страни нагласите са същите - 65% в Япония и Германия и 64% в Холандия и Швеция, които са на същото мнение.

Но не всеки е убеден, че животът днес е претърпял подобрение в сравнение с миналото. Американците са разделени по този въпрос: 41% казват, че животът е по-лош, докато 37% са на противоположната страна. В същото време, половината и дори повече от гражданите на държави  от Италия (50%) и Гърция (53%) до Нигерия (54%) и Кения (53%), Венецуела (72%) и Мексико (68%) смятат, че животът е по-лош.

Уникалните исторически събития в отделните държави не могат да бъдат пренебрегнати, когато става дума за това защо обществото е по-позитивно или по-песимистично за настоящето.

Анализът на Pew обаче показва, че настоящата икономика е силен индикатор за това дали хората казват, че животът е по-добър днес, отколкото преди 50 години, вземайки предвид демографски фактори като доходи, образование, пол и възраст. В анализираните държави хората с положителни виждания за настоящата икономика е с 30 процента по-вероятно да кажат, че животът се е подобрил за хора като тях.

Например във Виетнам, където 91% казват, че икономическите условия са добри, съответстващите 88% казват, че животът е по-добър за хора като тях в сравнение с преди 50 години. И във Венецуела, където само 20% казват, че условията са добри, 10% казват, че животът е по-добър за хора като тях. Като цяло корелацията между икономическите оценки и възгледите от миналото е доста силна (+0,68).

Регионални вариации в оценките на настоящето и миналото

Латиноамериканците се открояват с широко разпространена отрицателна оценка на напредъка през последния половин век. Венецуелците и мексиканците (72% и 68% казват, че животът е по-лош) са най-негативни, като никъде в региона не е отчетено над половината жители да казват, че животът се е подобрил.

В Близкия изток и Северна Африка гледните точки за живота днес, в сравнение с преди 50 години, се различават значително по страни. Турция отчита най-голям напредък в региона, като 65% казват, че животът е по-добър, следвана от Израел, където 52% казват същото за своята страна. Тунизийците, йорданците и ливанците са склонни да смятат, че животът се е влошил за хора като тях, като тунизийците са най-негативни (60%).

В Африка на юг от Сахара оценките за настоящето и миналото са по-равномерно разделени. Средно 46% казват, че животът днес е по-лош отпреди пет десетилетия, в сравнение с 42%, които смятат, че животът е по-добър. Нигерия и Кения са единствените изследваните в региона, където повече от половината казват, че животът е по-лош (съответно 54% и 53%).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 01:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 35 rate down comment 10
pinoccio
преди 6 години
Съществуват множество подвеждащи фактори, които определят този отговор в едната или другата посока. Нормално е хората на съвремието да казват, че днес е по-добре, защото те не познават или малко познават живота отпреди 50 години, а и основно се базират на прогреса. Но, прогресът невинаги означава по-добър живот, защото той е извор на нови зависимости. Тези, които са по-възрастни, са по-склонни към скептичен отговор за това, дали днес се живее по-добре. Защото тяхното детство и младост са били непосредствено след войната, когато са били именно златните години на икономически растеж, липса на безработица и стабилен международен ред. Сега ни казват, че човечеството е по-щастливо при положение, че се намираме в стадия на най-голямото неравенство и разделение между хората, което някога е съществувало. Съвременното общество е затънало в небивал антагонизъм - всеки срещу всеки, с разкъсани семейни и родови връзки. Щастие е да отидеш с гаджето в мола и там всеки да потъне в смартфона си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 10
Sakamano
преди 6 години
Това са напълно субективни оценки - как изобщо можеш да сравняваш неща от преди половин век? Ако тогава си бил 20-годишен хлапак, днес вече си дядо, който има съвсем различен живот. Добре е, че икономическите показатели не лъжат, а според тях качеството на живота в повечето страни действително се е подобрило.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още