На теория инфлацията би трябвало да е висока от години, защото паричната политика е изключително хлабава, а безработицата спада, тъй като индустриалните нации се възстановиха от финансовата и икономическата криза. В САЩ брутният вътрешен продукт се очаква да нарасне през тази година с 2,2%, в еврозоната - с 2,1%, а за света като цяло Международният валутен фонд (МВФ) очаква икономическото производство да нарасне с 3,6%.
И така расте дискомфортът за това възходящо движение без инфлация, което не се харесва на всички, тъй като се отдалечава от всички учебници по икономика. Икономистите са озадачени за причините за тази изненадваща тенденция, която впрочем не е нова, а се наблюдава от средата на 80-те години на миналия век.
Роджър Бутъл, който основава частния институт за икономически анализи Capital Economics през 1999 г., отчита тенденцията още в самото ѝ начало. Преди десет години той обяви „края на инфлацията".
В едноименната си книга той обобщава по популярен начин това, което изглежда достоверно и днес: глобализацията е сложила край на инфлацията. Увеличаването на заплатите и цените стават все по-редки в една често брутална международна конкуренция. И други учени също гледат на възхода на развиващите се страни като на най-вероятното обяснение за изчезването на инфлацията.
Постоянната опасност, че повече работни места ще бъдат преместени в чужбина, спомага за поддържането на ниски заплати, докато притокът на евтини стоки от Азия и Източна Европа натиска надолу цените в развития свят.
Към това следва да добавим и използването на нови технологии - от компютри до интернет, което промени фундаментално икономиката през последните десетилетия и ще продължи да я революционизира. През 90-те години на миналия век повишаването на производителността облекчи натиска върху цените и направи възможни ниските лихвени проценти.
Днес е вероятно споделената икономика с многобройните си евтини предложения, като услугите на Uber, нощувките на Airbnb и търговските оферти на Amazon, да спомогнат за понижаващи се цени. А утре в тази роля ще са роботите и изкуственият интелект, които ще конкурират служителите и ще позволяват на компаниите да предлагат евтини продукти.
Онова, което за икономиката бе глобализацията през 90-те години и след това, може да бъде технологията в бъдеще: шок за икономиката, който натиска цените надолу.
Възможно е също така, централните банки сами са се погрижили днес едва ли никой да се страхува от инфлацията: със своята твърда антиинфлационна политика паричните власти се борят за доверието и репутацията си от 70-те години. По-късно те не разочароваха никого, защото инфлацията остана в допустими рамки. Сега едва ли някой очаква, че инфлацията може да бъде опасна. Това се отразява и на умерените изисквания за ръст на заплатите. В същото време мощта на синдикатите намалява, а често срещаните по-рано спирали на цени и заплати сега са по-малко вероятни.
По-очевидно обаче е, че инфлацията е преди всичко резултат от реални икономически феномени (глобализация, технологичен прогрес), за които централните банки имат само ограничено влияние. Това би разстроило тезата на носителя на Нобеловата награда Милтън Фридман, който е убеден, че инфлацията винаги е резултат от лошата парична политика.
"Инфлацията винаги и навсякъде е чисто монетарен феномен", гласи едно от най-известните му изказвания, направено още през 1970 г. Днес знаем, че дори и без хлабавата парична политика може да няма инфлация. А ако има инфлация, централната банка може да я ограничи. Но ако няма инфлация както днес, ситуацията е по-трудна.
преди 6 години малко теория - инфлацията е съотношение между парите и стоките в обръщение . 1.Та благодарение на глобализацията , роботизацията и нови технологии стоковото предлагане се увеличава многократно . Особено предлагането на виртуални стоки . Какво е равновесното съотношение е трудно да се каже - просто човечеството няма исторически опит с подобна обстановка 2.Благодарение на информационните технологии управлението на паричното предлагане никога не е било толкова директно п.п. Инфлация е общото покачване на ценовите нива а не двуцифреното покачване на някой стоки отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Изтока изнася евтина продукция, а Западът - високи заплати. Като се срещнат и отаманят, нито продукцията на Изтока ще е толкова евтина,.нито заплатите на запада ще са толкова високи. Идва равнояесие, паритет. Тогава леля ви Инфлация започва театъра. Толкова за глобализацията. Освен това е мит и лъжа, че инфлацията е нулева. Огледайте се наоколо и ще го разберете сами по фарватера на пазарската си количка, заредена с примерно 100 лв сега и 100 лв преди 10 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Всичко е толкова просто - когато има много от нещо, цената му пада. В случая с парите това се нарича инфлация. В момента я наблюдаваме като борсов бум, но когато паричната маса се разлее достатъчно широко, ще я видим такава, каквато е - взрив на цените. Защото когато можеш да поискаш за една баничка два лева вместо един, няма как да не ги поискаш. Такава е човешката природа. И когато печатницата се е погрижила на купувача да може да си го позволи, ето я инфлацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Инфлацията ще изчезне, когато изчезнат фиатните пари. Другото са глупости написани като за списание от масичката във фризьорския салон. Глобализацията ще поема компенсациите до един момент, наречен 'паритет на цените'. И тогава, когато най-малко очакват умниците от ФЕД, ЕЦБ и всички други вредители, ще дойде нещо като германската инфлация. Разликата ще е в мащаба - целия свят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И кое е поскъпнало 2 пъти за последните 10 години ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години На практика, статистическите служби масово фалшифицират данните за инфлацията и крият двуцифрена инфлация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар