IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Задава ли се краят на глобализацията

Водещите компании трябва да действат локално, но в глобален мащаб и близо до клиента

13:38 | 25.10.17 г. 14
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Това е изненадващ развой, в края на краищата именно големите американски корпорации бяха тези, които със своите глобални вериги за доставка и разпределителни мрежи насърчаваха глобализацията и се възползваха от различни геополитически събития.

Така на фона на общия икономически възход след Втората световна война трансграничните търговски потоци се развиха възходящо. Когато Берлинската стена падна и страните от бившия Източен блок се откриха за търговия, тази тенденция бе подсилена след подписания през 1992 г. Договор от Маастрихт, който създаде единния европейски пазар. А в крайна сметка тенденцията се засили отново и през 2001 г. с приемането на Китай в Световната търговска организация.

Преди всичко връзката с Китай отвори за американските корпорации не само един пазар за продажби с над един милиард потенциални потребители, но им даде достъп до евтина работна ръка, която можеше да произвежда продуктите им в Далечния изток. Така започна изходът от индустриалното масово производство, в което САЩ отдавна бяха лидери.

Едва ли има друга предприемаческа история, която да илюстрира по-добре тази тенденция, отколкото тази на Apple. Когато през 2007 г. компанията представи своя iPhone, който я направи най-ценната компания в света, служители в Тайван, Китай, Корея и Монголия сглобяваха джаджата. Но тогава дойде финансовата криза през 2008 г. и сложи край на турбоглобализацията.

В продължение на десетилетия американският потребител надеждно задвижваше икономическия растеж по целия свят, като пазаруваше във всички страни. Въпреки това, за разлика от предишните рецесии, търсенето в САЩ не се възстанови в продължение на дълъг период от време в резултат на кризата от 2008 г., а след това се коригира с бавни темпове. Милиони американци загубиха работата си, спестяванията си и дори домовете си.

Сривът създаде слабости в глобализирания бизнес модел. Така например NCR обоснова репатрирането на бизнеса с банкомати и ПОС терминали в Джорджия наред с други неща и с факта, че в несигурни времена дългите разстояния затрудняват реакциите към промените на пазара.

В същото време работниците в Азия започнаха да искат по-високи заплати, така че едно изнасяне на производството в тази посока е по-малко полезно от преди. Освен това разработването на по-добри и по-рентабилни промишлени роботи в САЩ оставя също следи. Само през първите три месеца на тази година американските производствени компании са поръчали 6600 промишлени робота, което е с 20% повече в сравнение със същия период на предходната година, показват данни на индустриалната асоциация RIA.

Това е нова възможност за компаниите да произвеждат по-ефективно, след като почти са изчерпали потенциалните печалби от аутсорсинг чрез световни вериги за доставки. Най-малкото за това говори забавянето на растежа на световната търговия. През миналата година, според Световната търговска организация, тя се е увеличила едва с 1,3% в сравнение със средния темп на растеж от 6% в периода между 1990 г. и 2008 г.

Последна актуализация: 10:18 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 0 rate down comment 2
Уточнител
преди 7 години
Още един *** - Мамин Гоце. Не може да пише, ама акъл дава русофилът....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 2
Уточнител
преди 7 години
Неграмотнико ЧервеноРуски "Тава е", първо научи правописа, а после дращи тъпни във Форума за корпУрациите, ***!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 4
Тава е
преди 7 години
В твърденията на статията има някои не верни опорни точки. Стремежът и реализацията на свръх печалби, от страна на някои корпурации, чрез експлоатация на труда в дисциплинирани нации не е глобализация ! САЩ консумират 5 пъти по-вече, от колкото произвеждат и разликата се допълва с грабителство от целия свят. Това, което се произвежда, ако не се консумира, става безсмислено и не нужно. Този въпрос са разработили безупречно "брадатите братя". На кратко, който може да го разбере, проблемът е в това, че сега Светът е управляван от алчни люде, прескочили своят праг на компетентност и трябва бързо, съвсем скоро , да бъдат сменени!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 3
Стефчо
преди 7 години
Ханс-Паул Бюркнер стига до извода, че в бъдеще компаниите трябва наистина да действат локално, но навсякъде по света. Който иска да задържи конкурентоспособността си в дългосрочен план, трябва да има представителство в близост до клиентите си. А къде са повечето от тях е ясно - най-големият ръст днес е в Китай, Индия и Югоизточна Азия, категоричен е той. е за това говорим. нямаш ли представителство в Китай, нямаш и достъп до най-големия пазар в света. Загубените работни места в Сащ, които са отишли в Азия са към 2 млн., а тука се говори, че са върнати 338 000, което е към 1/6.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 24 rate down comment 13
Mavi Goz
преди 7 години
Хехе... Американците най-после зеха да проумяват истината за добавената стойност... Дали са се зачели със закъснение в "Капиталът" на чичко Маркс...? Май да... или поне така ги съветваше Стиглиц през 2010... :lol: Но сега им предстои по-трудното - да накарат американците да работят като китайци, щото там вече демокрацията е у 22-ри век и не е ясно кой на кого какво може да казва, без да бъде даден на съд, не ли да му турга заповед... :lol: Те си направиха президента и главнокомандващ на най-могъщата армия на света на май^муна, па си представям каква дисциплина ще цари по заводите... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 7
honaniga
преди 7 години
Забравете за чуждестранни инвестиции в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 2
Grosss
преди 7 години
Тръмп официялно обяви края на глобализацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 16
Стоян Петров
преди 7 години
Кога се е случила тази трагедия с ***? Аз поне не знаех!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 7 години
Явно си вносител на китайски стоки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 7
studioaa
преди 7 години
Трябва спешно да се сложи край на свободното движение на огромни човешки маси от Африка и Близкия Изток към Европа и САЩ на всяка цена. Трябва да се създаде програма за връщане на "навите" имигранти от последните 30-на години обратно в Африка и Арабия доброволно или принудително. Това дали НАФТА ще оцелее не е от голямо значение, не е от никакво пряко значение и дали Китай ще експортно-ориентиран или не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още