Сега: ограничения по доход за безплатно медицинско обслужване
В Кипър в момента не се плаща самостоятелна здравна осигуровка. Здравното покритие е включено в социалноосигурителната вноска, без да е записано в нея като отделен процент. Безплатно медицинско обслужване се полага само в държавните болници. За да имат право на него, гражданите, освен, че задължително трябва да имат социална осигуровка, трябва да отговарят и на изисквания за доход. Достъп до безплатно лечение имат само тези от осигурените, чийто годишен доход е до 15 400 евро на човек, за двучленно семейство максималният размер на годишния доход е до 30 750 евро, а за децата се добавят по още 1700 евро.
Държавните болници, които са по една във всяка от петте области на Кипър /без окупираните територии/, се задъхват от огромни опашки и листи на чакащи, спешните отделения, към които вечер и през нощта се насочват повече хора и без социални осигуровки, са препълнени, въпреки, че в тях се плаща такса от 10 евро. Държавните лекари и медицински сестри периодично протестират за извънредните часове труд и заплатите. Лечението в частните болници е срещу заплащане кеш или чрез застраховка в частните застрахователни компании.
През 2017 г. здравеопазването в Кипър разполага с бюджет от 555.2 млн. евро, което е с 12.2 млн. евро повече от 2016 г. Въпреки увеличението, финансовият министър Харис Георгиадис неведнъж призовава за по-рационално разходване на средствата в сектора, за борба с постоянно растящата стойност на здравните услуги и намаляване на листата на чакащите за изследвания и лечения. Според него трябва да се направи промяна така, че без да се натоварват публичните финанси да се осигури по-добро и по-ефективно използване на ресурсите.
“Огромна загуба на публични средства” в съществуващата здравна система и бюрокрация в нея, която поражда “корупционни огнища”, има и според здравния министър Йоргос Памборидис. “С въвеждането на автономията на болниците и Gesy ние се стремим да сложим край на тези явления”, увери той.
Промяната: здравни осигуровки в съчетание с доплащане
Новата система поставя кипърското здравеопазване върху ключовите европейски принципи - универсално покритие от здравни грижи за всички граждани, справедливо разпределение на разходите и социална солидарност, свободен избор на лекар и медицински услуги от пациентите при конкуренция между доставчиците им в публичния и частния сектор.
Тя ще бъде въведена поетапно през 2019 и 2020 г., като вноските във фонда за нейното финансиране ще се събират от три източника – работещите, работодателите и държавата.
Първата фаза стартира от 1 юни 2019 г., само в извънболничната медицинска помощ. Три месеца по-рано, от 1 март 2019 г., кипърците и всички работещи в страната, включително български граждани, ще започнат да се осигуряват здравно. Заетите на трудов договор ще плащат 1.7% от заплатата си, а за сметка на работодателите им ще бъдат 1.85%. Самонаетите лица ще дължат 2.55%. Държавата ще участва с 1.65%.
Година по-късно, от 1 юни 2020 г., ще започне втората фаза на реформата, която ще обхване и болничната помощ. Осигуровки за нея започват да текат от 1 март 2020 г. За работещите те ще са в размер на 2.65%, за работодателите – 2.9%, за самонаетите – 4%, за държавата - 4.7%.
В допълнение към направените вноски се въвежда доплащане при самото ползване на медицинските услуги /по подобие на потребителската такса в България/. Сумите ще са минимални – от 1 до 10 евро, като няма да се плаща за посещение на семейния лекар. Целта е по този начин да се насърчава отговорното използване на медицинските услуги и да се предотвратят злоупотреби, посочи министър Памборидис. Освен това се слага горна граница на тези допълнителни суми – максималният им размер за годината е 300 евро, а за социално слабите пациенти той е 75 евро.
преди 7 години Плащали сме с по някой роднина от време на време изяден от прасетата в Белене, осъдени не за някое грозно престъпление или противообществена проява, а само заради неповлияване след комунистическа мозъчна промика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години що бе , кво си плащАл на доктора освен кутия шоколадови бонбони и бутилка "Плиска" ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години не, онова време никога не трябва да се връща ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ...като при бай Тошо , нъл тъй ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години реформа, реформа, колко да е реформа ... образованието и здравеопазването трябва да са напълно безплатни ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар