IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Първичният страх на Кремъл

Масовите протести в Русия показват, че Владимир Путин може да контролира много неща - но не всичко

08:45 | 03.04.17 г. 51
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Путин и Медведев (вдясно) по време на пътуването до&nbsp;Арктика. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Путин и Медведев (вдясно) по време на пътуването до Арктика. Снимка: Ройтерс

В седемнадесетата година от господството на Владимир Путин в Русия блясъкът и мизерията на неговата власт са неразделно свързани помежду си. До миналата неделя, когато десетки хиляди в цялата страна излязоха на протести срещу корупцията на елитите, политическият живот в Русия изглеждаше изцяло мъртъв. Активност проявяваха главно поддръжниците на статуквото, възхвалявайки онзи, комуто „въздигналата се отново Русия“ дължала благодарност за това, че ѝ е върнат предишния блясък.

В края на януари президентът за пореден път раздаваше отличия на заслужили граждани от икономиката, църквата и държавните медии, а те на свой ред възхваляваха заслугите на Путин за въоръжаването на Русия, за развитието на железниците или атомната енергетика.

Един побелял актьор с гърди, окичени с медали, дори изрази опасенията си да не би Путин да реши да не се кандидатира повече за идните президентски избори:

„Дори и не си помисляйте да се отказвате от нов мандат”. 

„Знаете ли, Владимир Владимирович", каза той, „когато обърнете поглед към небето, непременно ще чуете един глас, който казва : „Дори и не си помисляй подобно нещо!“. На това залата реагира с бурни ръкопляскания, а възрастният човек довърши изречението си: „И това ще е гласът на нашата и Ваша велика родина – Русия“.

Отминаха времената, когато икономическото положение и западните санкции бяха импулс за реформи, поне реторично, пише в свой репортаж за Frankfurter Allgemeine Zeitung Фридрих Шмид.

Твърдеше се, че тези реформи ще съсипят управлението на страната  и преразпределението на благата. Реформите, освен това, щели създадат впечатлението, че Русия е принудена да реагира на външен натиск, което можело да се изтълкува като белег за слабост.
 
Рублата днес има по-ниска стойност от преди, страната постепенно започва да се срива към категорията на държавите с ниски заплащания. В същото време санкциите се превърнаха в претекст за засилване на протекционизма. Приближеният на Путин Генадий Тимченко например, който натрупа огромни пари от търговията с петрол, инвестира в ябълкови насаждения – знае се, че редица южни плодове недостигат в Русия вследствие на обявеното от нея контра-ембарго за западни стоки. Инвестиционните решения, като това на Тимченко, по правило са придружени от гръмки уверения за лоялност към страната и президента. 

 Важни събития, в това число военни акции в чужбина или задържането на член от кабинета, идват като гръм от ясно небе за парламента, министерствата и правителството. Тяхната роля се изчерпва с това да коментират неразбираемите за тях решения с все едни и същи фрази. Сериозните критики и въпроси са забранени, прикриването на истината е повсеместно. В резултат на това се стига дотам, че руските анализатори са принудени да четат западни информации, за да схванат накъде се ориентира политиката, водена от Путин – към Афганистан? Или може би към Либия? Въпросните експерти не вярват ни най-малко на поднасяните с апломб стандартни съобщения на руските министерства, в които често се говори за някаква русофобска истерия.

Последна актуализация: 07:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 14 rate down comment 3
Императорът
преди 7 години
Курс на рубличката към 21.01.2016: 81,73Курс на рубличката днес: 56,25Ръст: 31,18% за около малко над 14 месеца - това му се казва: бавно и мъчително възстановяване ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 7 години
Накара ме да отворя уикито за Гибралтар. Само 18% англичани. Последен референдум 1966 г(мислех че е бил преди 15 години) и забележи 99% гласуват за оставане във Великобритания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 7 години
Шестак ще викаш на тейко си, освен ако не желаеш да ти завра главата в ауспуха ти!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 7 години
Е колко референдума да им направят за излизане?Провери кога беше последния, преди да пишеш щуротии. Над 60% от гибралтарци са испанци, но не желаят да живеят в Испания. И да ти подскажа, че и на следващия референдум Шотландия ще си остане част от Великобритания. Не за друго а за ежегодната субсидия от 50 милиарда лири, които страната получава от Лондон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 9 rate down comment 5
Vladimir07
преди 7 години
"Фалшивата" история доведе Украина на това дередже писъците на другите прибалтииски държавици са наистина смешни и жалки самите те не позволяват на говорещите руски техни жители да се чувстват комфортно в тях ... историята която се опитват да възкресят има доста "нациски" привскус как местните националисти легионери под крилото на Адолф Хитлер са се борили за своята националн независимост от лошият Стали ... не смятам че темата е разумно да се коментира тя се превръща в размана на обвинвния и претенции без покритие и историческа обосновка съчетана със злободневни политически лъжи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 7 години
Какво излизане от рецесия, бе братко? Погледни им БВП-то и виж че е като нашия на глава от населението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 12
StraightForward
преди 7 години
"Русия е заплаха", подчертава министърът на отбраната Раймундас Кароблис, допълвайки: "Те казват, че нашата столица Вилнюс не трябва да принадлежи на Литва, защото между Първата и Втората световна война тя беше окупирана от Полша. Това е история, разбира се, но Русия използва този предлог. Понякога (дезинформацията) е чрез (руската държавна информационна агенция) "Спутник", понякога чрез техните телевизии, но обикновено от политици в Държавната дума."http://***.dnesplus.bg/News.aspx?n=796057
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 10
StraightForward
преди 7 години
НЯМА КАК ДА КАЖЕШ, ЧЕ СЛЕД 7 ТРИМЕСЕЧИЯ НА СПАД ОТ РАЗЛИЧНИ ПРОЦЕНТИ, РЪСТ ОТ 0.3 % В ЕДНО ТРИМЕСЕЧИЕ Е ИЗЛИЗАНЕ ОТ НЕЩО И СТАБИЛНОСТ, ТОВА Е ПИШМАН РАЗБИРАНЕТО ВИ ЗА ИКОНОМИКА И ЗА СВЕТА, ВИЕ СТЕ ЧЕРВЕН *** !??? ТОВА Е И ТАКА Е БИЛО И ЩЕ БЪДЕ !???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 11
StraightForward
преди 7 години
НЕ СЪМ ПЛАТЕН И ПЕДДАЛА СИ ТИ БИЛ ВИНАГИ, ЩОТО СИ ЧЕРВЕН НЕКАДЪРНИК, ВИЕ СТЕ ПОВЕЧЕТО ТАКИВА !???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 14
StraightForward
преди 7 години
Ето, какво прави МАДА ВИ РАША И САМАЯ МАГИЧИЯ КОГАТО Е Я СТРАХ!!!??"Русия се опитва да създаде фалшива история, която отрича правото на балтийските страни да съществуват, с тревожни паралели на оправданията си за анексирането на Крим през март 2014 г. Това са изтъкнали висши литовски правителствени служители, цитирани от в. "Гардиън".Военният министър на Литва и служители от отдела за стратегически комуникации на литовската армия са коментирали пред изданието, че приемат много сериозно заплахата от дезинформационни кампании, ръководени от Москва, които имат за цел да дестабилизират региона."http://***.dnesplus.bg/News.aspx?n=796057
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още